Górski Marcin, Wierciński Marcin, Decyzje o warunkach zabudowy na obszarach, na których dopuszczono w studium lokalizację obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 według stanu prawnego przed 24.09.2023 r.

Artykuły
Opublikowano: ST 2024/1-2/44-55
Autorzy:
Rodzaj: artykuł

Decyzje o warunkach zabudowy na obszarach, na których dopuszczono w studium lokalizację obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 według stanu prawnego przed 24.09.2023 r.

Decyzja o warunkach zabudowy jest jednym z najważniejszych elementów procesu inwestycyjno-budowlanego w przypadku braku planu miejscowego. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, uchwalona w 2003 r., ukształtowała polski system planistyczny z decyzją o warunkach zabudowy stanowiącą uzupełniające narzędzie zagospodarowania przestrzeni względem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy, w odróżnieniu od planów miejscowych, co do zasady nie wymaga badania pod kątem ewentualnej sprzeczności ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jednakże realizacja niektórych rodzajów inwestycji, takich jak wielkopowierzchniowe obiekty handlowe, może odbywać się tylko na podstawie planów miejscowych. W praktyce organów administracji publicznej pojawiła się kontrowersja, czy decyzja o warunkach zabudowy dla innych typów inwestycji powinna być wydana na obszarach przeznaczonych w studium na obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2. Celem artykułu jest przedstawienie szczegółowej argumentacji prawnej za dopuszczeniem takiej możliwości.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX