Rogowska-Rajda Beata, Czy weryfikacja klasyfikacji celnej lub statystycznej jest możliwa w ramach instytucji interpretacji indywidualnej?

Artykuły
Opublikowano: ZNSA 2023/2/63-86
Autor:
Rodzaj: artykuł

Czy weryfikacja klasyfikacji celnej lub statystycznej jest możliwa w ramach instytucji interpretacji indywidualnej?

Streszczenie: Celem artykułu jest udzielenie odpowiedzi na postawione w tytule pytanie: czy weryfikacja klasyfikacji celnej lub statystycznej jest dopuszczalna w ramach instytucji interpretacji indywidualnych? W orzecznictwie sądowym ukształtowały się w tym zakresie dwie linie orzecznicze. Pierwsza z nich uznaje klasyfikację zawartą w przepisie prawa za część normy prawnej i nakazuje dokonywać oceny prawidłowości klasyfikacji przedstawionej przez wnioskodawców, druga – uznaje podaną przez wnioskodawcę klasyfikację wyłącznie za element stanu faktycznego, a zatem ocena normy prawnej dokonywana jest przy założeniu prawidłowości podanej klasyfikacji.

Przeprowadzona przez autorkę szczegółowa analiza klasyfikacji wykorzystywanych w prawie podatkowym, zasad metodycznych tych klasyfikacji, informacji niezbędnych w procesie klasyfikowania, jak również systemu wiążących informacji klasyfikacyjnych oraz instytucji indywidualnych interpretacji podatkowych uprawnia do udzielenia odpowiedzi negatywnej.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX