Markiewicz Krystian, Czy w świetle art. 788 § 1 k.p.c. podstawą nadania klauzuli wykonalności może być poświadczony odpis dokumentu?

Artykuły
Opublikowano: PPC 2010/1/83-89
Autor:
Rodzaj: artykuł

Czy w świetle art. 788 § 1 k.p.c. podstawą nadania klauzuli wykonalności może być poświadczony odpis dokumentu?

1.

Kodeks postępowania cywilnego w art. 788 § 1 uzależnia nadanie klauzuli wykonalności na rzecz lub przeciwko osobie, co do której uprawnienie lub obowiązek przeszedł po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu, od wykazania tego przejścia dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym. Ustawodawca uznał, że te dwa rodzaje dokumentów stanowią formalną gwarancję, że oświadczenia w nich złożone rzeczywiście nastąpiły.

Interpretacja tego przepisu nasuwa wiele wątpliwości . Jedna z nich dotyczy formy dokumentu niezbędnego do uzyskania klauzuli wykonalności na rzecz lub przeciwko następcy prawnemu. W judykaturze, w interesującym tu kontekście, poruszono już problem poświadczonej przez notariusza kopii dokumentu urzędowego . Zagadnienie to można aktualnie rozciągnąć również na dokumenty uwierzytelnione przez występujących w sprawie fachowych pełnomocników. Na skutek nowelizacji, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2010 r. , do art. 129...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX