Rogala Elżbieta, Czy oszacowana przez rzeczoznawcę majątkowego wartość rynkowa gminnego gruntu budowlanego to wartość z podatkiem VAT?

Artykuły
Opublikowano: FK 2008/7-8/58-63
Autor:
Rodzaj: artykuł

Czy oszacowana przez rzeczoznawcę majątkowego wartość rynkowa gminnego gruntu budowlanego to wartość z podatkiem VAT?

Rzeczoznawca majątkowy opracowując operat szacunkowy gruntu budowlanego będącego własnością gminy na potrzeby sprzedaży tej nieruchomości, tj. oszacowując jej wartość rynkową, częstokroć nie podaje, czy jest to wartość wyliczona w kwocie brutto, czy netto. Czyli, czy obejmuje ona kwotę należnego podatku VAT, czy też nie. W związku z tym powstaje problem, czy cena sprzedaży gruntu budowlanego podana przez gminę w dokumentacji przetargowej powinna odpowiadać wartości rynkowej gruntu wskazanej przez rzeczoznawcę majątkowego, czy też powinna być ona powiększona o 22-proc. podatek VAT?

Na wstępie należy również zauważyć, że przy szacowaniu nieruchomości rzeczoznawca określa tylko wartość rynkową gruntu, a nie cenę jego sprzedaży. A właśnie ta cena, czyli należność za dostarczony grunt, jest dla celów opodatkowania podatkiem VAT najistotniejsza.

Podmiot publicznoprawny, jakim jest gmina, cenę nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży jest zobowiązany ustalić na podstawie wartości rynkowej tej...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX