Cel gospodarczy i elementy konieczne umowy składu konsygnacyjnego
Umowa składu konsygnacyjnego jest to umowa nienazwana . Niniejszy artykuł stanowi próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, dlaczego z punktu widzenia prawa podatkowego umowy składu konsygnacyjnego są zawierane, jakim wymogom powinny sprostać strony umowy składu konsygnacyjnego, jakie są ich prawa i obowiązki, czym jest magazyn konsygnacyjny, a czym są towary konsygnowane, a także na czym polega dostarczenie towarów konsygnowanych do magazynu konsygnacyjnego, a na czym ich pobranie.
Dla zawarcia umowy składu konsygnacyjnego konieczny jest konsens obejmujący istotne elementy tej umowy oraz określenie jej stron.
Stronami umowy składu konsygnacyjnego są konsygnant i konsygnatariusz. Jest to umowa dwustronnie kwalifikowana podmiotowo, ponieważ obie jej strony mają status przedsiębiorcy. Zarówno konsygnant, jak i konsygnatariusz powinni także spełniać dodatkowe wymogi wynikające z przepisów prawa publicznego, przez co następuje zawężenie kręgu podmiotów, które potencjalnie mogłyby być stroną...
Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?