Stępniak Kamil, Budżet obywatelski jako instrument partycypacji społecznej w procesie sprawowania władzy publicznej – studium na przykładzie budżetu obywatelskiego m.st. Warszawy na 2022 r.

Artykuły
Opublikowano: ST 2023/1-2/162-178
Autor:
Rodzaj: artykuł

Budżet obywatelski jako instrument partycypacji społecznej w procesie sprawowania władzy publicznej – studium na przykładzie budżetu obywatelskiego m.st. Warszawy na 2022 r.

Budżet obywatelski pozwala na bezpośredni udział społeczeństwa w podejmowaniu decyzji o wydatkowaniu środków publicznych w przestrzeni danego samorządu terytorialnego. Przyjęta instytucja ma za zadanie aktywizację społeczności lokalnej. Od czasu wejścia w życie ustawy z 11.01.2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych funkcjonowanie budżetów zostało ujednolicone. Niniejszy artykuł ma za zadanie wskazać, czy przyjęte regulacje wpisują się w teoretyczne założenia instytucji partycypacyjnych, jaki jest podmiot i przedmiot partycypacji oraz jakie jest praktyczne funkcjonowanie budżetów – na przykładzie budżetu obywatelskiego m.st. Warszawy na 2022 r.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX