Redakcja KRS, Bez współpracy sędziów krajowych trudniej będzie wprowadzić w życie coraz obszerniejsze prawo unijne - wywiad z sędzią Teresą Flemming-Kuleszą, członkiem Rady Wykonawczej Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ)

Artykuły
Opublikowano: KRS 2009/4/37-40
Autor:
Rodzaj: wywiad

Bez współpracy sędziów krajowych trudniej będzie wprowadzić w życie coraz obszerniejsze prawo unijne - wywiad z sędzią Teresą Flemming-Kuleszą, członkiem Rady Wykonawczej Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ)

- Czy zechciałaby Pani przedstawić Europejską Sieć Rad Sądownictwa?

- Sędzia Teresa Flemming-Kulesza:Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) powstała z inicjatywy kilku rad sądownictwa, w tym holenderskiej, belgijskiej i irlandzkiej. ENCJ skupia nie tylko rady sądownictwa, ale także podobne, nieliczne instytucje, które łączy działanie na rzecz niezależności sądów i niezawisłości sędziów. W Europie rady sądownictwa różnią się kompetencjami i zakresem działania, dlatego do ENCJ należą rady o różnych kompetencjach w zakresie mianowania sędziów, oceny ich kwalifikacji, awansowania, szkolenia wstępnego i permanentnego, spraw administracyjnych, finansowych, inwestycyjnych. Niektóre rady sądownictwa pełnią też funkcję sądów dyscyplinarnych dla sędziów. W krajach, w których korpus prokuratorów cieszy się niezawisłością podobną do sędziowskiej, rady sądownictwa oprócz sędziów skupiają również prokuratorów. Ta różnorodność rozwiązań wynika z odmiennych doświadczeń i tradycji krajów członkowskich...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX