Rozdział 3 - Zwolnienia i obniżki w podatku gruntowym pobieranym przy zastosowaniu stawek kwotowych. - Zwolnienia i ulgi w podatku gruntowym.

Monitor Polski

M.P.1971.54.357

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1979 r.

3.

Zwolnienia i obniżki w podatku gruntowym pobieranym przy zastosowaniu stawek kwotowych.

§  14.
1.
Zwalnia się od podatku gruntowego pobieranego przy zastosowaniu stawek kwotowych:
1)
bez względu na obszar - użytki rolne będące w bezpośrednim władaniu jednostek gospodarki uspołecznionej, z wyjątkiem rolniczych spółdzielni produkcyjnych,
2)
przez okres trzech lat, licząc od roku objęcia:
a)
użytki rolne Państwowego Funduszu Ziemi i inne grunty państwowe nabyte po dniu 30 września 1969 r. przez właścicieli indywidualnych gospodarstw rolnych w trybie ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw, związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego,
b) 14
użytki rolne nabyte przez właścicieli indywidualnych gospodarstw rolnych, jeżeli przedmiotem nabycia są grunty gospodarstw rolnych o niskim poziomie produkcji, a nabywca w stosunku do ostatnich właścicieli nie jest ani krewnym w linii prostej, ani współmałżonkiem; przepis § 6 ust. 2 stosuje się odpowiednio,
c)
użytki rolne nabyte przez właścicieli indywidualnych gospodarstw rolnych w trybie przepisów o przymusowym wykupie nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych,
3) 15
użytki rolne Państwowego Funduszu Ziemi na niektórych określonych przez wojewodów terenach województw krośnieńskiego, nowosądeckiego i przemyskiego, wymagających zasiedlenia, nabyte od Państwa po 1968 r. jako samodzielne gospodarstwa rolne w trybie ustawy wymienionej w pkt 2 lit. a) - przez okres dziesięciu lat, licząc od roku objęcia,
4)
w okresie trwania umowy dzierżawy (zagospodarowania, użytkowania):
a) 16
użytki rolne Państwowego Funduszu Ziemi i inne grunty państwowe przydzielone właścicielom indywidualnych gospodarstw rolnych do zagospodarowania lub w dzierżawę na podstawie umowy zawartej z właściwym terenowym organem administracji państwowej stopnia podstawowego oraz będące we władaniu kółek rolniczych i ich ośrodków rolnych,
b)
użytki rolne wzięte w dzierżawę lub w użytkowanie od właścicieli indywidualnych gospodarstw rolnych uznanych w myśl obowiązujących przepisów za zaniedbane ekonomicznie,
5)
użytki rolne VI klasy przeznaczone do zalesienia oznaczone w ewidencji gruntów symbolami RZ VI i PsZ VI.
2.
Jeżeli objęcie gruntów rolnych, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, nastąpiło w czwartym kwartale, za rok objęcia uważa się rok po nim następujący.
§  15.
1.
Zwalnia się od podatku gruntowego pobieranego przy zastosowaniu stawek kwotowych z 1 ha użytków rolnych gospodarstwa rolne o obszarze użytków rolnych nie przekraczającym 2 ha, jeżeli:
1)
podatnik ma powyżej 60 lat i w gospodarstwie rolnym nie ma, oprócz dzieci uczęszczających do szkół podstawowych, członków rodziny zdolnych do pracy,
2)
podatnik lub członek jego rodziny pracujący w tym gospodarstwie odbywa zasadniczą służbę wojskową i w gospodarstwie nie ma, oprócz dzieci uczęszczających do szkół podstawowych i jednej osoby zdolnej do pracy, innych członków rodziny zdolnych do pracy,
3)
podatnik ma na utrzymaniu pięcioro lub więcej dzieci w wieku poniżej 15 lat.
2.
Zwalnia się od podatku gruntowego pobieranego przy zastosowaniu stawek kwotowych z 1 ha przeliczeniowego gruntów ornych gospodarstwa rolne o obszarze gruntów ornych poniżej 3 ha przeliczeniowych, jeżeli podatnikiem jest osadnik rybacki, zatrudniony w uspołecznionym przedsiębiorstwie połowów morskich.
§  16.
1.
Zwalnia się od podatku gruntowego pobieranego przy zastosowaniu stawek kwotowych użytki rolne Państwowego Funduszu Ziemi i inne grunty państwowe:
1)
przekazane rolniczym spółdzielniom produkcyjnym do użytkowania po dniu 30 września 1969 r. - przez okres 3 lat, licząc od roku objęcia,
2) 17
przydzielone rolniczym spółdzielniom produkcyjnym do zagospodarowania lub w dzierżawę na podstawie umowy zawartej z właściwym terenowym organem administracji państwowej stopnia podstawowego - w okresie trwania umowy o zagospodarowanie lub dzierżawy.
2.
Jeżeli objęcie użytków rolnych nastąpiło w czwartym kwartale, za rok objęcia uważa się rok po nim następujący.
§  17.
Zwalnia się od podatku gruntowego pobieranego przy zastosowaniu stawek kwotowych z 1 ha użytków rolnych nowo założone rolnicze spółdzielnie produkcyjne w pierwszych trzech latach prowadzenia zespołowej gospodarki rolnej, poczynając od roku, w którym po raz pierwszy dokonano zespołowych siewów wiosennych.
§  18.
1.
Od użytków rolnych wniesionych przez nowo wstępujących członków do rolniczych spółdzielni produkcyjnych, prowadzących zespołową gospodarkę rolną, pobiera się w pierwszych dwóch latach zespołowych zbiorów z tych użytków podatek gruntowy według obniżonej o 50% stawki kwotowej z 1 ha użytków rolnych, obowiązującej daną spółdzielnię.
2.
Jeżeli użytki rolne zostały wniesione do rolniczej spółdzielni produkcyjnej przez nowo wstępujących członków w okresie, w którym spółdzielnia korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie § 17, obniżkę podatku przypadającego z tych użytków rolnych stosuje się tylko przez rok nie objęty zwolnieniem spółdzielni od podatku.
§  19.
Nowo założonym rolniczym spółdzielniom produkcyjnym obniża się o 25% podatek gruntowy, pobierany przy zastosowaniu stawek kwotowych z 1 ha przeliczeniowego gruntów ornych, przypadający z gruntów, z których będą dokonane zbiory zespołowe. Obniżkę stosuje się w roku, w którym po raz pierwszy dokonano zespołowych siewów wiosennych.
§  20.
1.
Od gruntów ornych wniesionych do rolniczych spółdzielni produkcyjnych przez nowo wstępujących członków pobiera się w okresie pierwszych dwóch lat zespołowych zbiorów podatek gruntowy według stawek kwotowych w wysokości obniżonej o 50% stawki kwotowej z 1 ha przeliczeniowego gruntów ornych, obowiązującej daną spółdzielnię.
2.
Przepis § 18 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  21.
Właścicielom indywidualnych gospodarstw rolnych oraz rolniczym spółdzielniom produkcyjnym, których użytki rolne V i VI klasy stanowią co najmniej 30% ogólnego obszaru użytków rolnych, obniża się podatek gruntowy pobierany przy zastosowaniu stawek kwotowych z 1 ha użytków rolnych, przypadających z użytków rolnych V i VI klasy:
1)
o 20% z użytków rolnych V klasy i o 40% z użytków rolnych VI klasy, gdy użytki rolne V i VI klasy stanowią od 30% do 40% ogólnego obszaru użytków rolnych,
2)
o 30% z użytków rolnych V klasy i o 60% z użytków rolnych VI klasy, gdy użytki rolne V i VI klasy stanowią powyżej 40% do 50% ogólnego obszaru użytków rolnych,
3)
o 50% z użytków rolnych V klasy i o 80% (o 90% w m. Poznaniu i w województwach: białostockim, bydgoskim i poznańskim) z użytków rolnych VI klasy, gdy użytki rolne V i VI klasy stanowią powyżej 50% ogólnego obszaru użytków rolnych.
§  22.
Podatek gruntowy pobierany przy zastosowaniu stawek kwotowych z 1 ha przeliczeniowego gruntów ornych obniża się dla właścicieli indywidualnych gospodarstw rolnych i dla rolniczych spółdzielni produkcyjnych, posiadających w stosunku do obszaru użytków rolnych mniej niż 3% naturalnych łąk i pastwisk, o 10%.
§  23.
1.
Zwalnia się częściowo lub całkowicie od podatku gruntowego pobieranego przy zastosowaniu stawek kwotowych z 1 ha przeliczeniowego gruntów ornych wszystkie lub niektóre gospodarstwa rolne, położone w rejonach górskich województw: katowickiego, krakowskiego, rzeszowskiego i wrocławskiego, które ze względu na warunki glebowo-klimatyczne mają ograniczone możliwości produkcji roślinnej.
2. 18
Rejony oraz zakres zwolnienia ustalają właściwi wojewodowie.
14 § 14 ust. 1 pkt 2 lit. b) zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a) zarządzenia z dnia 31 grudnia 1975 r. (M.P.76.5.24) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1976 r.
15 § 14 ust. 1 pkt 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 10 zarządzenia z dnia 14 stycznia 1975 r. (M.P.75.2.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. b) zarządzenia z dnia 31 grudnia 1975 r. (M.P.76.5.24) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1976 r.

16 § 14 ust. 1 pkt 4 lit. a) zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. c) zarządzenia z dnia 31 grudnia 1975 r. (M.P.76.5.24) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1976 r.
17 § 16 ust. 1 pkt 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 14 stycznia 1975 r. (M.P.75.2.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1975 r. (M.P.76.5.24) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1976 r.

18 § 23 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 11 zarządzenia z dnia 14 stycznia 1975 r. (M.P.75.2.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.