Zwalczanie szkodników magazynowych artykułów spożywczych, produktów rolniczych i pasz.

Monitor Polski

M.P.1970.42.318

Akt utracił moc
Wersja od: 18 grudnia 1970 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
z dnia 27 listopada 1970 r.
w sprawie zwalczania szkodników magazynowych artykułów spożywczych, produktów rolniczych i pasz.

Na podstawie art. 3 ust. 1 i 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz § 1 zarządzenia nr 81 Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 października 1970 r. w sprawie przekazania Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu uprawnień do wydawania przepisów o zwalczaniu szkodników magazynowych artykułów spożywczych, produktów rolniczych i pasz (Monitor Polski Nr 35, poz. 273) zarządza się, co następuje:
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, których przedmiotem działalności jest produkcja przemysłowa, przechowywanie, przewóz lub obrót artykułami spożywczymi, produktami rolniczymi i paszami, zwanymi w dalszej treści zarządzenia "towarami", obowiązane są do zwalczania szkodników magazynowych, a w szczególności wymienionych w załączniku do zarządzenia.
2.
Ochroną przed szkodnikami magazynowymi powinny być objęte towary oraz hale produkcyjne, magazyny, środki transportu i opakowania, w których są produkowane, przechowywane, transportowane i pakowane artykuły spożywcze, produkty rolnicze i pasze. Zwalczanie szkodników magazynowych powinno odbywać się przede wszystkim przez stosowanie zabiegów profilaktycznych, zabezpieczających przed porażeniem tymi szkodnikami metodami mechanicznymi, fizycznymi i chemicznymi.
1.
Jednostki wymienione w § 1 ust. 1, z zastrzeżeniem przepisu ust. 2, obowiązane są przynajmniej jeden raz w roku przeprowadzać dezynsekcję środkami chemicznymi pomieszczeń produkcyjnych i magazynowych, wymienionych w § 1 ust. 2. Jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia skuteczności zabiegu dezynsekcji oraz ze względu na zdrowotność towaru, dezynsekcja powinna być przeprowadzona po uprzednim opróżnieniu tych pomieszczeń z towaru.
2.
Częstotliwość dokonywania dezynsekcji środkami chemicznymi pomieszczeń magazynowych jednostek Urzędu Rezerw Państwowych określi Prezes Urzędu Rezerw Państwowych.
3.
Towary porażone szkodnikami w stopniu przekraczającym wymagania przewidziane w obowiązujących normach przedmiotowych powinny być poddane dezynsekcji w szczególnych warunkach oraz metodami zapewniającymi skuteczność zabiegu zwalczania szkodników magazynowych.
4.
Środki transportu należy poddać zabiegom skutecznie niszczącym szkodniki każdorazowo po przewozie towarów porażonych szkodnikami.
5.
Opakowania z tkanin powinny być poddane dezynsekcji lub innym skutecznym zabiegom odkażającym niezwłocznie po stwierdzeniu porażenia szkodnikami magazynowymi, a w razie braku warunków do przeprowadzenia tych zabiegów na miejscu opakowania takie powinny zostać oddzielone od pozostałych opakowań i niezwłocznie odesłane na miejsce wskazane przez dostawcę w celu przeprowadzenia dezynsekcji lub innych skutecznych zabiegów odkażających.
6.
Zwalczanie szkodników magazynowych środkami chemicznymi dopuszczalne jest jedynie w wypadkach, gdy metody mechaniczno-fizyczne nie są wystarczająco skuteczne.
7.
Do zwalczania szkodników magazynowych mogą być stosowane wyłącznie środki chemiczne przeznaczone do tego celu.
Zwalczanie szkodników magazynowych przez stosowanie zabiegów profilaktycznych metodami mechaniczno-fizycznymi oraz przy użyciu powszechnie dostępnych środków chemicznych znajdujących się w obrocie jednostki wymienione w § 1 ust. 1 obowiązane są prowadzić we własnym zakresie. Wykonywanie innych zabiegów powinno być zlecane zakładom wymienionym w § 4 ust. 1.
1.
Przeprowadzanie innych zabiegów zwalczania szkodników magazynowych niż wymienione w § 3, z wyjątkiem wypadków przewidzianych w ust. 4, należy do zakładów Zwalczania Szkodników Zbożowo-Mącznych podległych Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu, zwanych w dalszej części zarządzenia "zakładami".
2.
Do zakresu działania zakładów należy w szczególności wykonywanie usług w zakresie zwalczania szkodników magazynowych za pomocą dezynsekcji chemicznej w towarach, opakowaniach, pomieszczeniach produkcyjnych i magazynach oraz w środkach transportu służących do przewożenia towarów.
3.
Zakłady przeprowadzają zwalczanie szkodników magazynowych odpłatnie według obowiązujących cenników. Usługi w tym zakresie zakłady wykonują na podstawie rocznych i wieloletnich umów, zawieranych z jednostkami wymienionymi w § 1 ust. 1.
4.
Jednostki wymienione w § 1 ust. 1, jeżeli mają do tego odpowiednie warunki i urządzenia, mogą za zgodą zakładów przeprowadzać dezynsekcję chemiczną, o której mowa w ust. 2, we własnym zakresie. Zgoda taka nie jest wymagana w odniesieniu do jednostek podległych Ministrowi Obrony Narodowej.
5.
Dopuszczenie do obrotu lub bezpośredniego spożycia towarów poddanych dezynsekcji chemicznej może nastąpić na podstawie zaświadczenia zakładów, stwierdzającego po zbadaniu laboratoryjnym, że pozostałość środków chemicznych po odwietrzeniu towaru mieści się w granicach norm ustalonych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
1.
Ministrowie (kierownicy centralnych urzędów) sprawujący nadzór nad jednostkami, o których mowa w § 1 ust. 1, mogą wydawać przepisy szczegółowe, określające sposoby zwalczania szkodników magazynowych w podległych i nadzorowanych przez siebie jednostkach, a jeżeli chodzi o środki transportu – także warunki stosowania zabiegów zwalczania tych szkodników.
2.
Przepisy, o których mowa w ust. 1, powinny być wydawane w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Spożywczego i Skupu, Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Ministrem Rolnictwa.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANYCH SZKODNIKÓW MAGAZYNOWYCH PODLEGAJĄCYCH ZWALCZANIU

I.Roztocze.
1.Acarus siro L.rozkruszek mączny
2.Acarus farris Oudrozkruszek polowy-magazynowy
3.Rhizoglyphus echinopus F. et R.rozkruszek korzeniowy
4.Tyrophagus longior Geryrozkruszek wydłużony
5.Tyrophagus casei Oudrozkruszek serowy
6.Tyrophagus putrescentiae Schr.rozkruszek drobny
7.Tarsonemus retifexbrak polskiej nazwy
8.Chortoglyphus arcuatus Fr.roztoczek nagi
9.Glycyphagus domesticus Deg.roztoczek domowy
10.Glycyphagus destructor Schr.roztoczek owłosiony
11.Gohieria fusca Oudroztoczek brunatny
12.Carpoglyphus lactis L.roztoczek suszony
13.Cheyletus eruditus Schr.sierposz rozkruszkowiec
14.Pediculoides ventricosus Newp.brzuchacz drapieżny
II.Chrząszcze.
1.Acanthoscelides obtectus Saystrąkowiec fasolowy
2.Bruchus pisorum L.strąkowiec grochowy
3.Calandra granaria L.wołek zbożowy
4.Calandra oryzae L.wołek ryżowy
5.Calandra Dea-mais Motsch.wołek kukurydziany
6.Latheticus oryzae Waterhczarnuch ryżowiec
7.Laemophloeus ferrugineus Stephensrozpłaszczyk rdzawy
8.Oryzaephilus surinamensis L.spichrzel surynamski
9.Ptinus fur L.pustosz kradnik
10.Rhisopertha dominica F.kapturnik zbożowiec
11.Sitodrepa panicea L.żywiak chlebowiec
12.Spermophagus subfasciatus Boh.ziarnojad brazylijski
13.Tenebrio molitor L.mącznik młynarek
14.Tenebrioides mauritanicus L.ukrytek maurytański
15.Trogoderma granarium Evertsłaszcz koprowiec (skórek zbożowy)
16.Tribolium castaneum Herbst.trojszyk gryzący
17.Tribolium confusum Duvaltrojszyk ulec
18.Blatella germanica L.karaczan prusak
19.Blatta orientalis L.karaczan wschodni
20.Lasioderma serricorne F.świdrzyk cygarowiec
III.Motyle.
1.Ephestia kuchniella Zellmklik mączny
2.Ephestia elutella Hbn.mklik prochniczek
3.Plodia interpunctella Hbn.omacnica spichrzanka
4.Sitotroga cerealella Oliv.skośnik zbożowiaczek
5.Tinea granella L.mól ziarniak
IV.Gryzki.
1.Liposcelis divinatorius Müllpsotnik kołatek
2.Atropos pulsatorium L.psotnik zakamarnik
V.Błonkówki.
1.Menomorium pharaonis Maymrówka faraona