Zniesienie bezpłatnych biletów do teatrów, oper, filharmonii, cyrków, teatrów świetlnych i na imprezy kulturalne.

Monitor Polski

M.P.1950.A-79.927

Akt utracił moc
Wersja od: 11 lipca 1950 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 5 lipca 1950 r.
w sprawie zniesienia bezpłatnych biletów do teatrów, oper, filharmonii, cyrków, teatrów świetlnych i na imprezy kulturalne.

Na podstawie uchwały Komitetu Ministrów do Spraw Kultury z dnia 13 lutego 1950 r. w sprawie zniesienia bezpłatnych biletów do teatrów, oper, filharmonii, cyrków, teatrów świetlnych i na imprezy kulturalne zarządza się, co następuje:
Znosi się bezpłatne bilety do teatrów, oper, filharmonii, cyrków, teatrów świetlnych i na imprezy kulturalne, organizowane przez przedsiębiorstwa samodzielne lub podległe Generalnej Dyrekcji Teatrów, Oper i Filharmonii oraz Generalnej Dyrekcji Filmu Polskiego.
Minister Kultury i Sztuki w porozumieniu z Ministrem Finansów może zezwolić w wyjątkowych wypadkach na urządzenie przedstawień bezpłatnych, jeżeli taka decyzja umotywowana jest polityką kulturalną Państwa.
Ustanawia się abonamenty bezpłatne do teatrów, oper, filharmonii, cyrków, teatrów świetlnych i na imprezy kulturalne organizowane przez przedsiębiorstwa samodzielne lub podległe Generalnej Dyrekcji Teatrów, Oper i Filharmonii oraz Generalnej Dyrekcji Filmu Polskiego.
W m.st. Warszawie w przedsiębiorstwach, wymienionych w § 3, za wyjątkiem teatrów świetlnych zarezerwowane będą po dwa miejsca bezpłatne dla:
1.
Ministerstwa Kultury i Sztuki,
2.
Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego,
3.
Generalnej Dyrekcji Teatrów, Oper i Filharmonii,
4.
Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk,
5.
K.C. Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej,
6.
Prezydium Miejskiej Rady Narodowej m.st. Warszawy,

natomiast w teatrach świetlnych - dla wszystkich wyżej wymienionych władz z tą zmianą, że na miejsce Generalnej Dyrekcji Teatrów, Oper i Filharmonii wchodzi Generalna Dyrekcja Filmu Polskiego.

Na terytorium Państwa z wyjątkiem m.st. Warszawy w przedsiębiorstwach, wymienionych w § 3, zarezerwowane będą po dwa miejsca bezpłatne dla niżej wymienionych władz w siedzibie przedsiębiorstwa:
1)
Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej,
2)
Prezydium Powiatowej Rady Narodowej,
3)
Prezydium Miejskiej Rady Narodowej,
4)
Władz Bezpieczeństwa Publicznego,
5)
Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk,
6)
K.W. Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
Członkowie Sejmowej Komisji Kultury i Sztuki za okazaniem legitymacji poselskiej i zaświadczenia, że są członkami tej Komisji, mają prawo do dwóch bezpłatnych miejsc w przedsiębiorstwach, wymienionych w § 3. Prawo to jest nieprzenośne.
Instytucje bądź osoby, posiadające abonamenty bezpłatne (§§ 4, 5 i 6), o ile nie wymienią talonu abonamentu na bilet na jedną godzinę przed rozpoczęciem przedstawienia, zwalniają miejsca zarezerwowane. Wymiana talonu na bilet następuje bez oczekiwania w kolejce nabywców biletu.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Jednocześnie traci moc zarządzenie Ministrów: Kultury i Sztuki oraz Administracji Publicznej z dnia 30 czerwca 1949 r. w sprawie bezpłatnych biletów wstępu na publiczne przedsięwzięcia rozrywkowe (Dz. Urz. Min. Kultury i Sztuki Nr 3, poz. 38).