Rozdział 1 - Znaki i przejścia graniczne. - Znaki graniczne, utrzymywanie przejść granicznych oraz zamieszkanie i pobyt w strefie nadgranicznej.

Monitor Polski

M.P.1956.71.861

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 1966 r.

I.

Znaki i przejścia graniczne.

§  1.
Linia granicy lądowej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej jest oznaczona znakami granicznymi, których wzór określają umowy międzynarodowe.
§  2.
Strefa nadgraniczna oznaczona jest tablicami umieszczonymi przy drogach i szlakach wiodących do strefy nadgranicznej.
§  3. 1
1.
Znaki graniczne oznaczające linię granicy lądowej oraz tablice oznaczające granice strefy nadgranicznej zakładają i utrzymują miejscowo właściwe organy Wojsk Ochrony Pogranicza.
2.
Prezydia właściwych miejscowo wojewódzkich rad narodowych zapewnią obsługę geodezyjną w zakresie zakładania znaków granicznych i tablic, o których mowa w ust. 1.
3.
Minister Żeglugi zarządzi wystawienie i utrzymywanie na wymaganych pozycjach geograficznych Zalewu Szczecińskiego, Zatoki Nowowarpieńskiej oraz Zalewu Wiślanego granicznych znaków pływających (pław) w porozumieniu z właściwymi miejscowo organami Wojsk Ochrony Pogranicza.
4.
Minister Spraw Wewnętrznych określi szczegółowe zasady zakładania i utrzymywania znaków granicznych i tablic, o których mowa w ust. 1, oraz wzór tablicy.
§  4. 2
1.
Organami zobowiązanymi do stałego utrzymywania przejść granicznych w stanie umożliwiającym przeprowadzanie skutecznej kontroli granicznej i celnej są:
1)
Ministerstwo Komunikacji - w odniesieniu do przejść kolejowych i lotniczych,
2)
Ministerstwo Żeglugi - w odniesieniu do przejść morskich i przejść w portach rzecznych,
3)
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - w odniesieniu do przejść drogowych, z uwzględnieniem przepisów ust. 2 i 5,
4)
Centralny Urząd Gospodarki Wodnej - w odniesieniu do przejść granicznych i punktów nocnych postojów statków na rzekach granicznych.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych na wniosek organów wykonujących kontrolę graniczną planują i realizują inwestycje niezbędne w przejściach drogowych, przeznaczonych dla małego ruchu granicznego i ruchu uproszczonego.
3.
Do zakresu obowiązków, o których mowa w ust. 1, wchodzi:
1)
planowanie i realizacja inwestycji,
2)
dostarczanie pomieszczeń niezbędnych do sprawnej kontroli granicznej, celnej i sanitarnej oraz wyposażonych pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych dla podróżnych,
3)
utrzymanie pomieszczeń wymienionych w pkt 2 w należytym stanie, a w szczególności zapewnienie czystości i ogrzewania, dopływu wody i światła oraz zakładanie i konserwacja telefonów sieci wewnętrznej,
4)
niezbędne oświetlenie przejścia granicznego oraz zaopatrywanie w odpowiednie ruchome urządzenia i środki służące kontroli granicznej i celnej,
5)
zarząd przejściem granicznym wraz ze wszystkimi znajdującymi się w nim obiektami i urządzeniami służącymi przeprowadzaniu kontroli, z wyjątkiem obiektów, o których mowa w ust. 4 pkt 2 i 3.
4.1)
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przejmie w zarząd obiekty i urządzenia znajdujące się w przejściach, o których mowa w ust. 1 pkt 3. Przejęciu podlegają również inwestycje rozpoczęte, a nie zakończone w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały, po ich zakończeniu.
2)
Minister Spraw Wewnętrznych może na wniosek Ministra Handlu Zagranicznego odstąpić od przejęcia w zarząd niektórych obiektów, jeżeli dotychczasowy zarządca - organy celne są jedynym użytkownikiem tych obiektów.
3)
Ministerstwo Handlu Zagranicznego w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych może realizować inwestycje w przejściach granicznych, o których mowa w ust. 1 pkt 3, jeżeli inwestycje te będą w całości przeznaczone dla potrzeb organów celnych.
5.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych przekażą w zarząd Ministerstwu Spraw Wewnętrznych lub Ministerstwu Obrony Narodowej (organom Wojsk Ochrony Pogranicza) obiekty i urządzenia wzniesione w przejściach granicznych, wymienionych w ust. 2, w których organy tych ministerstw prowadzą kontrolę graniczną. Dotyczy to również inwestycji już zrealizowanych oraz będących w trakcie realizacji, po ich zakończeniu. Utrzymywanie powyższych obiektów i urządzeń we właściwym stanie należeć będzie do zarządcy.
6.
Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami określa zasięg terytorialny przejść granicznych oraz ustala wytyczne w sprawie wykonania obowiązków wynikających z ust. 3.
1 § 3 zmieniony przez § 1 uchwały nr 175 z dnia 9 maja 1961 r. (M.P.61.54.234) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1962 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 uchwały nr 101 z dnia 22 kwietnia 1966 r. (M.P.66.27.139) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 czerwca 1966 r.