Rozdział 4 - Zasady kształtowania i gospodarowania funduszem płac. - Zmiany w systemie kierowania przedsiębiorstwami państwowymi w 1981 r.

Monitor Polski

M.P.1980.30.165

Akt utracił moc
Wersja od: 17 listopada 1980 r.

Rozdział  4

Zasady kształtowania i gospodarowania funduszem płac.

§  6.
1.
Podstawowym źródłem wynagrodzeń jest planowany fundusz płac, na który składają się: osobowy fundusz płac po wyłączeniu wynagrodzeń wypłacanych poza planowanym funduszem płac zgodnie z uchwałą nr 157 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1976 r. w sprawie wynagrodzeń wypłacanych poza planowanym funduszem płac (Monitor Polski Nr 43, poz. 211 z późniejszymi zmianami), bezosobowy fundusz płac, fundusz honorariów, fundusz agencyjno-prowizyjny.
2.
Planowany fundusz płac, w zakresie ustalonym w ust. 1, może być wykorzystywany przez przedsiębiorstwa stosownie do ich potrzeb. Jednostki nadrzędne nie mogą podejmować decyzji dotyczących podziału tego funduszu na poszczególne składniki. Podział na poszczególne składniki funduszu płac na szczeblu przedsiębiorstw wykazuje się wyłącznie w sprawozdawczości statystycznej.
3.
Z funduszu płac wyłącza się koszty podróży służbowych oraz tytuły wyrównania wydatków ponoszonych przez pracowników w związku z wykonywaniem pracy poza stałym miejscem pracy lub poza stałym miejscem zamieszkania. Szczegółowe zmiany składników funduszu płac regulują odrębne przepisy.
§  7.
1.
Wielkość bazowego funduszu płac na 1981 r. ustala się jako sumę następujących elementów:
1)
wykonany w 1980 r. osobowy fundusz płac, objęty planem, pomniejszony o wypłaty, które od dnia 1 stycznia 1981 r. zostają wyłączone z funduszu płac i z planowanego osobowego funduszu płac,
2)
skutki podwyżek płac dokonanych w 1980 r., obliczone jako różnica pomiędzy ich kosztem rocznym a kosztem rzeczywiście poniesionym na nie w 1980 r., przy przyjęciu za podstawę wyliczeń średniego poziomu zatrudnienia w 1980 r.,
3)
dokonane w 1980 r. wypłaty z bezosobowego funduszu płac, funduszu honorariów oraz funduszu agencyjno-prowizyjnego.
2.
Suma wypłat wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 2 zostaje pomniejszona o kwoty wypłacane w 1980 r. z tytułu przestojów w myśl zasad określonych w art. 81 Kodeksu pracy.
3.
W przypadkach szczególnie uzasadnionych względami produkcyjnymi lub społecznymi nadzorujący minister w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów może zezwolić na zastosowanie innej metody ustalania bazowego funduszu płac.
§  8.
1.
Bazowy fundusz płac, ustalony zgodnie z postanowieniami § 7 ust. 1 i 2, ulega w planie na 1981 r. i w wykonaniu zwiększeniu (zmniejszeniu) o 0,3% za każdy procent zwiększenia (spadku) produkcji w porównaniu z produkcją bazową, którą stanowi wielkość produkcji wykonana w 1980 r. Tak zwiększony lub zmniejszony bazowy fundusz płac w planie na 1981 r. nazywa się "planowanym funduszem płac", a w realizacji nazywa się "należnym funduszem płac".
2.
Dopuszcza się stosowanie następujących rodzajów mierników produkcji dla celów ustalenia relacji między wielkością produkcji a funduszem płac:
1)
w przedsiębiorstwach produkujących głównie surowce, półprodukty i materiały - mierniki ilości produkcji, wyrażone w jednostkach naturalnych, przeliczeniowych lub w cenach stałych,
2)
w przedsiębiorstwach przetwarzających surowce i materiały oraz w przedsiębiorstwach świadczących usługi - miernik wartości produkcji netto.
3.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, w terminie do dnia 10 grudnia 1980 r., określi zasady obliczania produkcji netto w poszczególnych działach i branżach gospodarki narodowej.
4.
W przypadkach szczególnie uzasadnionych względami produkcyjnymi lub społecznymi nadzorujący minister w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów może zezwolić na stosowanie w nadzorowanych przedsiębiorstwach innych mierników i normatywów od określonych w ust. 1 i 2.
5.
W przypadku wstrzymania produkcji w całym przedsiębiorstwie, w niektórych jego zakładach lub wydziałach produkcyjnych, a także w przypadku utworzenia w wyniku inwestycji nowych przedsiębiorstw lub nowych zakładów (wydziałów) w istniejących przedsiębiorstwach, minister w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów określi dla tych przedsiębiorstw poziom planowanego funduszu płac stosownie do rozmiarów zmniejszenia (zwiększenia) zatrudnienia.
6.
Należny fundusz płac, zaoszczędzony w trakcie roku, pozostaje w dyspozycji przedsiębiorstwa w roku następnym.
§  9.
1.
Dyrektorzy przedsiębiorstw, w ramach obowiązujących przepisów, dokonają wyboru form i ustalą zasady wynagradzania zapewniające ścisłe powiązanie płac z wydajnością i jakością pracy.
2.
Podwyżki płac indywidualnych, wynikające z awansów i przeszeregowań, powinny mieć pełne pokrycie w należnym funduszu płac oraz mogą następować wyłącznie w przypadkach określonych obowiązującymi w danym przedsiębiorstwie zasadami wynagradzania.
3.
Oszczędności planowanego i należnego funduszu płac, wynikające ze zmniejszenia zatrudnienia, pozostają w całości w dyspozycji przedsiębiorstwa i mogą być przeznaczone na podwyżkę wynagrodzeń w formie podwyższenia płac zasadniczych, a także zwiększenia premii lub nagród, pod warunkiem nieprzekroczenia należnego funduszu płac.
4.
Zasada określona w ust. 3 nie obowiązuje w przypadku wstrzymania produkcji w całym przedsiębiorstwie albo niektórych jego zakładach lub wydziałach produkcyjnych.
§  10.
1.
Wypłaty wynagrodzeń mogą być przez przedsiębiorstwo dokonywane tylko do granicy wyznaczonej przez wielkość należnego funduszu płac, ukształtowanego zgodnie z zasadami określonymi w § 6-8.
2.
Wypłaty wynagrodzeń przekraczające poziom należnego funduszu płac stanowią przekroczenia funduszu płac i wywołują sankcje określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 3.
3.
Ministrowie Finansów oraz Pracy, Płac i Spraw Socjalnych określą w terminie do dnia 31 grudnia 1980 r. zasady ustalania i kontroli funduszu płac oraz zasady gospodarowania rezerwami funduszu płac.
§  11.
Zasady i źródło wypłat dodatków kompensujących wzrost kosztów utrzymania oraz zasady dotyczące kształtowania funduszu płac w związku ze zwiększeniem ilości dni wolnych od pracy w 1981 r. zostaną ustalone odrębnymi przepisami.