Rozdział 2 - Rozszerzenie uprawnień przedsiębiorstw. - Zmiany w systemie kierowania przedsiębiorstwami państwowymi w 1981 r.

Monitor Polski

M.P.1980.30.165

Akt utracił moc
Wersja od: 17 listopada 1980 r.

Rozdział  2

Rozszerzenie uprawnień przedsiębiorstw.

§  2.
1.
Przedsiębiorstwa ustalają plany swej działalności, pod warunkiem uwzględnienia w nich zadań wymienionych w ust. 2 oraz przestrzegania zawartych umów i określonych szczegółowymi przepisami zasad gospodarowania środkami rzeczowymi i finansowymi.
2.
Jednostka nadrzędna wyznacza przedsiębiorstwu tylko następujące rodzaje dyrektywnych zadań rocznych:
1)
zadania dotyczące wielkości produkcji wyrobów wymienionych w załączniku nr 1 do uchwały,
2)
wartość dostaw eksportowych w złotych dewizowych w podziale na I i II obszar płatniczy oraz wielkości dostaw na eksport wynikających z zawartych umów rządowych o dostawach towarów i usług z krajami zaliczonymi do I obszaru płatniczego oraz wielkości dostaw do krajów zaliczonych do II obszaru płatniczego wyrobów centralnie bilansowanych, wymienionych w załączniku nr 1 do uchwały,
3)
wielkości dostaw towarów na rynek wewnętrzny, określonych w załączniku nr 2 do uchwały,
4)
zadania rzeczowe dotyczące realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych polegających na budownictwie inwestycyjnym, zgodnie z zawartymi umowami,
5)
wielkości dostaw towarów i usług oraz inne zadania na rzecz obronności i bezpieczeństwa kraju.
3.
Podstawową formą regulacji współpracy między przedsiębiorstwami powinny być zawierane między nimi umowy określające wzajemne zobowiązania przedsiębiorstw w zakresie dostaw zaopatrzeniowych oraz powiązań kooperacyjnych, umożliwiających utrzymanie ciągłości produkcji.
4.
W przypadkach szczególnych, dla zapewnienia stabilności powiązań kooperacyjnych, której osiągnięcie w drodze zawierania umów nie jest możliwe, w odniesieniu do przedsiębiorstwa wytwarzającego głównie artykuły zaopatrzeniowe w kooperacji, minister nadzorujący to przedsiębiorstwo może ustalić listę dyrektywną wyrobów kooperacyjnych. Lista ta nie powinna prowadzić do większych obciążeń dyrektywami przedsiębiorstw produkujących wyroby kooperacyjne, niż to ma miejsce w odniesieniu do przedsiębiorstw otrzymujących zadania dyrektywne, o których mowa w ust. 2 pkt 1-3.
§  3.
1.
Limitowanie wydatków przedsiębiorstw powinno być ograniczone do niezbędnych przypadków, uzasadnionych aktualną sytuacją gospodarczą.
2.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów przedstawi Radzie Ministrów wnioski dotyczące ograniczenia limitowania wydatków przedsiębiorstw państwowych.