Zmiany w organizacji techników przemysłowo-pedagogicznych.

Monitor Polski

M.P.1954.A-23.376

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1954 r.

UCHWAŁA Nr 90
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 23 lutego 1954 r.
w sprawie zmian w organizacji techników przemysłowo-pedagogicznych.

Celem zapewnienia właściwego dopływu należycie przygotowanych pod względem fachowym i pedagogicznym kadr nauczycielskich dla zasadniczych szkół zawodowych Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
I.
Organizuje się trzyletnie technika przemysłowo-pedagogiczne.
II.
Technika przemysłowo-pedagogiczne przygotowują nauczycieli posiadających kwalifikacje do praktycznego nauczania zawodu oraz do nauczania technologii zawodowej i materiałoznawstwa w danym kierunku szkolenia.
III.
Warunkiem przyjęcia do technikum przemysłowo-pedagogicznego jest:
a)
ukończenie 17 lat,
b)
ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej o kierunku odpowiadającym kierunkowi nauczania w technikum,
c)
odbycie co najmniej dwuletniej praktyki zawodowej w zakresie specjalności odpowiadającej kierunkowi nauczania w technikum; w przypadkach uzasadnionych Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego może zezwolić na przyjęcie do technikum kandydata z krótszą praktyką, jeżeli kandydat wyróżnia się szczególnym uzdolnieniem stwierdzonym przez zakład pracy, w którym odbywa praktykę.
IV.
Ustala się wysokość stypendium dla uczniów techników przemysłowo-pedagogicznych na kwotę 288 zł miesięcznie, z tym że stypendia może otrzymać do 100% uczniów.
V.
Dla umożliwienia zdobywania kwalifikacji nauczycielom nie kwalifikowanym mogą być organizowane:
a)
4-letnie wieczorowe technika przemysłowo-pedagogiczne dla pracujących oraz
b)
4-letnie technika przemysłowo-pedagogiczne zaoczne.
VI.
Szczegółowe warunki przyjęcia i szkolenia, programy nauki, statuty i regulaminy, zasady powoływania i regulaminy komisji egzaminacyjnych ustala Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego. Zobowiązuje się Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego do dostosowania organizacji dotychczas istniejących techników przemysłowo-pedagogicznych do zasad ustalonych niniejszą uchwałą.
VII.
Zobowiązuje się Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego do przeprowadzenia starannego doboru kandydatów do techników przemysłowo-pedagogicznych. Przyjęcia powinny być przeprowadzone przez komisje rekrutacyjne z udziałem czynnika społecznego. Kandydatom wzywanym na komisje rekrutacyjne przysługuje zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania do siedziby komisji i z powrotem.
VIII.
Wykonanie uchwały porucza się właściwym ministrom oraz Prezesowi Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego.
IX.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1954 r.