Zmiany w normatywie projektowania mieszkań i budynków mieszkalnych wielorodzinnych w miastach i osiedlach.

Monitor Polski

M.P.1961.26.124

Akt jednorazowy
Wersja od: 27 marca 1961 r.

UCHWAŁA Nr 104
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 marca 1961 r.
w sprawie zmian w normatywie projektowania mieszkań i budynków mieszkalnych wielorodzinnych w miastach i osiedlach.

W normatywie projektowania mieszkań i budynków mieszkalnych wielorodzinnych w miastach i osiedlach, zatwierdzonym uchwałą nr 364 Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1959 r. w sprawie zatwierdzenia normatywów projektowania dla budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr 81, poz. 422) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w pkt 6.4.3. dodaje się zdanie:

"Przy obliczaniu powierzchni użytkowej mieszkania oraz przy ocenie dotrzymania w projektowaniu normatywnej wielkości powierzchni użytkowej mieszkania należy włączyć do jej powierzchni 50% powierzchni loggii przylegającej do mieszkania, przy czym powierzchnia loggii nie może przekraczać 12% powierzchni użytkowej mieszkania bez loggii.";

2)
po pkt 6.4.3. dodaje się nowy pkt 6.4.4. w brzmieniu:

"6.4.4. Podpiwniczenie budynków mieszkalnych należy ograniczyć do powierzchni koniecznej dla umieszczenia komórek lokatorskich, ewentualnie pralni i suszarni lokatorskiej oraz pomieszczeń niezbędnych dla prawidłowego pomieszczenia instalacji wodnych, gazowych, energii elektrycznej, cieplnej oraz urządzeń bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Podpiwniczenie budynku nie może przekraczać jednej kondygnacji.";

3)
pkt 6.7. otrzymuje brzmienie:

"6.7. Sprawy oświetlenia i nasłonecznienia mieszkań regulują odrębne przepisy.";

4)
w pkt 6.8. dodaje się zdanie:

"Zabrania się projektowania centralnego ogrzewania wodnego w pojedynczych budynkach mieszkalnych nie przekraczających 3 kondygnacji, realizowanych poza budownictwem osiedlowym. Jeżeli obok takich budynków przechodzą przewody centralnego ogrzewania, dopuszcza się podłączanie takich budynków do istniejących instalacji centralnego ogrzewania.";

5)
rozdział 6.9. "Wyposażenie sanitarne" otrzymuje brzmienie:

"6.9.1. W miastach i osiedlach wyposażonych w wodociągi i kanalizację oraz w osiedlach, w których wraz z ich wznoszeniem przewiduje się budowę wodociągów i kanalizacji, wszystkie mieszkania w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych powinny być wyposażone w instalację wodno-kanalizacyjną, a w miejscowościach zaopatrzonych w gaz – również w miarę możliwości w instalację gazową.

6.9.2. W miastach i osiedlach, które nie posiadają wodociągów i kanalizacji, przy budowie pojedynczych budynków mieszkalnych, nie przekraczających trzech kondygnacji – należy zaniechać wyposażenia poszczególnych mieszkań w instalację wodno-kanalizacyjną, przewidując jedynie niezbędne pomieszczenia oraz miejsca dla ich przyszłego zainstalowania. Do czasu zainstalowania urządzeń wodno-kanalizacyjnych mieszkańcy powinni mieć zapewnioną możliwość korzystania z wody zdatnej do picia. Ponadto należy przewidzieć odpowiednie usuwanie lub odpływ ścieków z budynku.

6.9.3. Odstępstwa od zasad określonych w pkt 6.9.2. wymagają zgody prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej.

6.9.4. W przypadkach określonych w pkt 6.9.1. kuchnie powinny być wyposażone w zlewozmywaki jedno- lub dwukomorowe, ustępy zaś w miskę klozetową z urządzeniem spłukującym. W mieszkaniach kategorii od M1 do M5 ustęp powinien być włączony do łazienki, w mieszkaniach zaś kategorii M6 i M7 ustęp może być wydzielony w osobne pomieszczenie. O wyposażeniu łazienek w wannę lub miskę natryskową i umywalkę decyduje prezydium właściwej powiatowej (miejskiej) rady narodowej.

6.9.5. W miejscowościach zaopatrzonych w gaz zaleca się stosowanie piecyków gazowych wieloczerpalnych; w miejscowościach nie posiadających gazu – węglowych piecyków łazienkowych. Jeżeli warunki miejscowe na to pozwalają, zaleca się instalowanie zamiast tych urządzeń bieżącej wody gorącej. W budynkach posiadających instalacje centralnego ogrzewania i gazową należy przewidzieć tylko kuchenkę gazową. W budynkach, gdzie nie ma instalacji centralnego ogrzewania, a istnieje możliwość zaopatrzenia w gaz – należy przewidzieć kuchnię węglowo-gazową.";

6)
dotychczasową treść rozdziału 7 "Odstępstwa od normatywu" oznacza się jako pkt 7.1. i dodaje się pkt 7.2. w brzmieniu:

"7.2. Przewodniczący Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury może w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej przekazywać uprawnienia, o których mowa w pkt 7.1., kierownikom wydziałów architektury i nadzoru budowlanego prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw)."

1.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 15 kwietnia 1961 r.
2.
Mieszkania i domy mieszkalne, których wstępny projekt architektoniczny indywidualny lub typowy został zatwierdzony przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały, mogą być wykonywane bez zmian wynikających z niniejszej uchwały.