Zmiana uchwały w sprawie powoływania obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych w kraju, w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Monitor Polski

M.P.2015.827

Akt jednorazowy
Wersja od: 3 września 2015 r.

UCHWAŁA PAŃSTWOWEJ
KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 3 września 2015 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie powoływania obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych w kraju, w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 182 § 11 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, z późn. zm.) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
W uchwale Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 11 kwietnia 2011 r. w sprawie powoływania obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych w kraju, w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej (M.P. Nr 30, poz. 345 oraz z 2015 r. poz. 223) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) obwodzie odrębnym - należy przez to rozumieć obwód głosowania utworzony w zakładzie opieki zdrowotnej, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym, areszcie śledczym i w oddziale zewnętrznym takiego zakładu i aresztu oraz domu studenckim lub zespołach domów studenckich;";

2)
w § 6 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. W wykazie, o którym mowa w ust. 1, ujmuje się również osoby wskazane do składów komisji, zgodnie z art. 182 § 2a i § 3 pkt 2 Kodeksu wyborczego, przez wójta.";

3)
w § 8 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Losowanie przeprowadza się w ten sposób, że nazwiska kandydatów uczestniczących w losowaniu oznacza się numerami, informując o tym obecnych przy losowaniu. Do jednakowych, nieprzeźroczystych kopert wkłada się kartki z wpisanymi numerami odpowiadającymi numerom, którymi oznaczono nazwiska kandydatów. Po wymieszaniu kopert losuje się:

1) 10 kopert - w przypadku komisji w obwodach od 2001 do 3000 mieszkańców;

2) 8 kopert - w przypadku komisji w obwodach do 2000 mieszkańców;

3) 6 kopert - w przypadku komisji w obwodach odrębnych.

Wylosowane numery są odczytywane i okazywane obecnym przy losowaniu. Odczytywane są również imiona i nazwiska kandydatów oznaczonych tymi numerami. Czynności losowania mogą prowadzić pod nadzorem wójta inne osoby przez niego upoważnione.";

4)
w § 9 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, po uwzględnieniu osoby wskazanej przez wójta, komisje powołuje się łącznie w składzie:

1) 9 osób - w przypadku komisji w obwodach od 2001 do 3000 mieszkańców;

2) 7 osób - w przypadku komisji w obwodach do 2000 mieszkańców;

3) 5 osób - w przypadku komisji w obwodach odrębnych.";

5)
w § 11 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Uzupełnienia składu komisji dokonuje się w przypadku wygaśnięcia członkostwa powodującego zmniejszenie się jej składu poniżej minimalnego dopuszczalnego składu komisji. Wójt dokonuje uzupełnienia składu komisji do:

1) 9 osób w przypadku komisji w obwodach od 2001 do 3000 mieszkańców,

2) 7 osób w przypadku komisji w obwodach do 2000 mieszkańców,

3) 5 osób w przypadku komisji w obwodach odrębnych

– w sposób określony w ust. 3 i 4.".

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu.