Zmiana przez studentów szkoły lub kierunku studiów w szkołach wyższych podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego.

Monitor Polski

M.P.1953.A-40.489

Akt utracił moc
Wersja od: 7 maja 1953 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 15 kwietnia 1953 r.
w sprawie zmiany przez studentów szkoły lub kierunku studiów w szkołach wyższych podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego.

Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) zarządza się, co następuje:
W przypadkach uzasadnionych poważnymi względami życiowymi studenci mogą uzyskać zezwolenie na przeniesienie się do innej szkoły wyższej na ten sam wydział lub ten sam kierunek studiów, w szczególności:
1)
w razie zmiany miejsca zamieszkania rodziców, opiekuna, małżonka lub innych osób, na których wyłącznym utrzymaniu student pozostaje albo z którymi wspólnie zamieszkuje;
2)
jeżeli urzędowo stwierdzono, że zmiana miejsca pobytu konieczna jest ze względów zdrowotnych;
3)
w razie przeniesienia służbowego studenta pracującego zarobkowo.
Jeżeli warunki materialne i mieszkaniowe studenta przy zmianie szkoły nie ulegają zmianie, udzielenie zgody na przeniesienie studenta pobierającego stypendium lub mieszkającego w domu akademickim do innej szkoły wyższej nastąpić może po uprzednim uzgodnieniu między szkołami sprawy utrzymania tych świadczeń w ramach posiadanego przez szkoły funduszu stypendialnego i limitu miejsc w domach akademickich.
O przyjęciu do innej szkoły na ten sam wydział albo kierunek studiów decyduje w sposób ostateczny rektor szkoły, do której student zamierza się przenieść, po zasięgnięciu opinii właściwego dziekana i na podstawie zgody rektora szkoły, z której student zamierza się przenieść.
1.
Ze względu na konieczność wykonania planu szkolenia kadr w określonych specjalnościach zmiana wydziału lub kierunku studiów może nastąpić tylko w wyjątkowych przypadkach.
2.
Studenci I roku mogą uzyskać zezwolenie na przeniesienie się wyłącznie w następujących przypadkach:
1)
wybitnych, stwierdzonych na piśmie przez co najmniej 2 samodzielnych pracowników nauki zdolności w kierunku odpowiadającym studiom, które student zamierza podjąć;
2)
jeżeli urzędowo stwierdzono, że zmiana kierunku studiów konieczna jest ze względów zdrowotnych lub też wiąże się z nakazaną przez lekarzy zmianą miejscowości studiów.
3.
Studenci II roku i lat wyższych mogą uzyskać zezwolenie na zmianę kierunku studiów lub wydziału wyłącznie wówczas, jeżeli urzędowo stwierdzono, że zmiana kierunków studiów konieczna jest ze względów zdrowotnych.
1.
O przyjęcie do innej szkoły na inny wydział lub kierunek studiów decyduje w sposób ostateczny rektor szkoły, do której student zamierza się przenieść, po zasięgnięciu opinii dziekana właściwego wydziału i na podstawie zgody rektora szkoły, z której student się przenosi. Przepisy § 2 mają odpowiednie zastosowanie.
2.
O przyjęciu na inny kierunek studiów w ramach tego samego wydziału i tej samej szkoły lub przyjęciu na inny wydział w tej samej szkole decyduje rektor w sposób ostateczny na podstawie opinii zainteresowanych dziekanów.
Jeżeli w podaniu o przeniesienie wskazano jako uzasadnienie względy zdrowotne, wówczas należy załączyć do podania urzędowe zaświadczenie lekarskie, stwierdzające niemożność studiowania na obranym kierunku lub w szkole ze względu na stan zdrowia i brak przeszkód zdrowotnych do studiowania na zamierzonym kierunku w określonej szkole.
Przeniesienie się studenta do innej szkoły wyższej nastąpić może tylko w czasie przerwy międzysemestralnej lub między letnią sesją egzaminacyjną a terminem rozpoczęcia następnego roku szkolnego, z wyjątkiem przypadku poważnego zagrożenia zdrowia, wymagającego natychmiastowej zmiany miejsca pobytu.
Przeniesienie na inny wydział lub kierunek studiów uzależnione jest od zaliczenia semestru (złożenia egzaminów uzupełniających).
W terminie miesięcznym od zakończenia semestru rektorzy szkół składają Ministerstwu Szkolnictwa Wyższego liczbowe sprawozdanie za ubiegły semestr o dokonanych w okresie sprawozdawczym przeniesieniach studentów na inny wydział lub kierunek studiów i związane z tym wnioski co do zmiany planów szkolenia z osobnym uwzględnieniem liczby tych przeniesionych studentów, którzy w związku z przeniesieniem utracili rok. Sprawozdania i wnioski składać należy na formularzach według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.
W przypadkach dużej liczby studentów ubiegających się o zmianę szkoły lub kierunku studiów rektorzy powinni podejmując odpowiednie kroki we własnym zakresie niezwłocznie zawiadamiać o tym Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego z podaniem przyczyn oraz ewentualnych środków zaradczych.
Przepisy niniejszego zarządzenia stosuje się także do spraw studentów, którzy wnieśli podania o przeniesienie przed dniem wejścia w życie zarządzenia, jeżeli do dnia wejścia w życie zarządzenia nie została wydana decyzja.
Uchyla się dotychczasowe przepisy w zakresie uregulowanym niniejszym zarządzeniem, w szczególności zarządzenie Ministra Szkół Wyższych i Nauki z dnia 17 stycznia 1951 r. w sprawie przenoszenia się studentów do innej szkoły wyższej oraz na inne wydziały tej samej uczelni.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

(Strona 1)

Szkoła .....................................

Rok studiów*) .......................

SPRAWOZDANIE I WNIOSKI W SPRAWIE ZMIANY ZADAŃ PLANOWYCH W ROKU 195...

Nazwa szkoły, wydziałuZ kierunkuNazwa szkoły, wydziałuNa kierunekDecyzje Ministerstwa***)
kierunek, specjalność według nomenklatury Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego**)liczba studentówkierunek, specjalność według nomenklatury Państwowej Komisji Planowania Gospodarczegoliczba studentów
nrnazwawedług zadań planowychprzeniesieniezadanie planowe po zmianienrnazwawedług zadań planowychprzeniesieniezadanie planowe po zmianie
12345678910111213

*) Dla każdego roku studiów należy wypełnić oddzielny wniosek.

**) Specjalności należy podawać dla tych studiów, na których nastąpił już faktyczny podział na specjalności.

***) Wypełnia Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego.

(Strona 2)

UWAGI SZKOŁY DOTYCZĄCE WNIOSKÓW

___________________________________________________________________________

.............................................., dnia .................... 195... r.

Kierownik Oddziału Planowania:

................................................................................

Rektor:

.........................................

Uwaga: Nadesłać do Ministerstwa w 2 egzemplarzach; przed wypełnieniem przeczytać zarządzenie Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 15 kwietnia 1953 r. (Monitor Polski Nr A-40, poz. 489).

Dnia ..................................... nr ..........