Zm.: zarządzenie z dnia 26 marca 1959 r. w sprawie określenia przychodów z twórczości i działalności plastycznej i lutniczej jako twórczości i działalności artystycznej podlegającej opodatkowaniu według przepisów o podatku od wynagrodzeń oraz podlegających opodatkowaniu według przepisów o podatku obrotowym i dochodowym.

Monitor Polski

M.P.1961.40.188

Akt jednorazowy
Wersja od: 26 maja 1961 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 15 maja 1961 r.
zmieniające zarządzenie z dnia 26 marca 1959 r. w sprawie określenia przychodów z twórczości i działalności plastycznej i lutniczej jako twórczości i działalności artystycznej podlegającej opodatkowaniu według przepisów o podatku od wynagrodzeń oraz podlegających opodatkowaniu według przepisów o podatku obrotowym i dochodowym.

Na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 2 lit. a) dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1957 r. Nr 7, poz. 25) oraz art. 5 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń (Dz. U. z 1949 r. Nr 7, poz. 41, z 1956 r. Nr 44, poz. 201 i z 1959 r. Nr 11, poz. 60) zarządza się, co następuje:
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 marca 1959 r. w sprawie określenia przychodów z twórczości i działalności plastycznej i lutniczej jako twórczości i działalności artystycznej podlegającej opodatkowaniu według przepisów o podatku od wynagrodzeń oraz podlegających opodatkowaniu według przepisów o podatku obrotowym i dochodowym (Monitor Polski Nr 30, poz. 139) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 ust. 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Nie stoi na przeszkodzie uznania twórczości lub działalności plastycznej za wykonywaną osobiście, jeżeli artysta plastyk:

1) zatrudnia w wyjątkowych przypadkach za zgodą Ministerstwa Kultury i Sztuki jednego pracownika do prac o charakterze pomocy technicznej,

2) wykonuje twórczość lub działalność plastyczną zespołowo,

3) wykonuje twórczość lub działalność plastyczną z elementów dostarczonych przez zamawiającego. W tym ostatnim przypadku za przychód uważa się wynagrodzenie otrzymane przez artystę plastyka z pominięciem wartości elementów dostarczonych.";

2)
w § 2:
a)
dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1,
b)
w pkt 5 dodaje się na końcu następujące zdanie:

"W tym celu podatnik obowiązany jest złożyć nabywcy dzieła oświadczenie, że zgadza się na przekazanie całej należnej mu kwoty do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz przedstawi zaświadczenie tego Związku, że Związek zobowiązuje się potrącić należny podatek od wynagrodzeń.",

c)
dodaje się nowe ust. 2, 3 i 4 w brzmieniu:

"2. Jeżeli artysta plastyk dokonuje sprzedaży własnych wyrobów z przeznaczeniem na eksport bezpośrednio właściwemu przedsiębiorstwu handlu zagranicznego bądź za pośrednictwem spółdzielni przemysłu ludowego i artystycznego zrzeszonej w Krajowym Związku Przemysłu Ludowego i Artystycznego C.P.L.iA., do przedmiotów wytworzonych na eksport i osiągniętych z tego tytułu przychodów nie mają zastosowania przepisy ust. 1 pkt 3 i 4. W tym przypadku jednak przychód ze sprzedaży przedmiotów wytworzonych przez artystę plastyka zarówno przeznaczonych na eksport, jak i na rynek krajowy nie może przekroczyć kwoty 400.000 zł rocznie. Na wniosek artysty plastyka organ finansowy szczebla wojewódzkiego może wyrazić zgodę na opodatkowanie podatkiem od wynagrodzeń przychodu do kwoty 600.000 zł rocznie, jeżeli osiągnięcie tego przychodu pozostaje w związku z określonym zamówieniem eksportowym.

3. Do przedmiotów, o których mowa w ust. 2, nie ma również zastosowania przepis ust. 1 pkt 2, natomiast artysta plastyk obowiązany jest wydawać kolejno numerowane rachunki na sprzedaż tych przedmiotów i przechowywać kopie tych rachunków.

4. Jeżeli część należności z tytułu sprzedaży na eksport ma być przekazana na rachunek dewizowy podatnika, to do tej części należności nie mają zastosowania przepisy ust. 1 pkt 5, natomiast Związek Polskich Artystów Plastyków obowiązany jest potrącić podatek od pozostałej części należności przyjmując za podstawę obliczenia wysokości podatku całą należność."

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.