Zm.: zarządzenie z dnia 11 grudnia 1951 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji limitowych i działalności przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego przez banki specjalne.

Monitor Polski

M.P.1952.A-105.1629

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 stycznia 1952 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 października 1952 r.
zmieniające zarządzenie z dnia 11 grudnia 1951 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji limitowych i działalności przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego przez banki specjalne.

Na podstawie § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1949 r. w sprawie zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 26, poz. 190) i § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188) zarządza się, co następuje:
W zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 1951 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji limitowych i działalności przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego przez banki specjalne (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-6, poz. 60 i Nr A-15, poz. 177) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 46 ust. 1 pkt 1 lit. c) dodaje się na końcu nowe zdanie w brzmieniu następującym:

"W przypadku zwolnienia inwestora od obowiązku złożenia zaświadczenia o zatwierdzeniu projektu wstępnego, jak również wtedy, gdy inwestor jest uprawniony wykonywać inwestycje w drodze wyjątku bez projektu wstępnego na podstawie specjalnej uchwały Prezydium Rządu, obowiązany jest on przedstawić bankowi finansującemu inwestycje zaświadczenie właściwej władzy o uzyskaniu zatwierdzenia lokalizacji szczegółowej. Do czasu przedstawienia takiego zaświadczenia bank nie może finansować inwestycji.";

2)
dotychczasową treść § 91 oznacza się jako ust. 1, po którym dodaje się ust. 2 i 3 w brzmieniu następującym:

"2. W przypadku gdy bank specjalny nie otrzyma w ciągu 30 dni od daty zawiadomienia decyzji w sprawie zmniejszenia pozostałego zakresu rzeczowego tytułu inwestycyjnego lub powiększenia limitu inwestycyjnego, bank ten w porozumieniu z inwestorem bezpośrednim wprowadza do tytułu inwestycyjnego inwestora nowy składnik w wysokości wartości dostawy inwestycyjnej z importu, niezgodnej rzeczowo z tytułem inwestycyjnym. Równocześnie bank zmniejsza o tę kwotę inny składnik tego samego tytułu inwestycyjnego. W razie niemożności osiągnięcia porozumienia z inwestorem bezpośrednim co do tego, który tytuł i jaki składnik mają ulec zmianie, decyduje o zmianie bank. O dokonanej zmianie programu rzeczowego tytułu inwestycyjnego bank powiadamia inwestora bezpośredniego oraz władze wymienione w § 90. Ponadto w przypadku gdy składnik zmniejszony obejmuje roboty budowlano-montażowe, bank zawiadamia o zmniejszeniu wykonawcę, wzywając go do ograniczenia zakresu rzeczowego wykonywanych robót i odpowiedniego zmniejszenia sumy umownej. Inwestor i wykonawca są zobowiązani do bezzwłocznego zawarcia w tym przypadku stosownego porozumienia dodatkowego i złożenia go w banku do potwierdzenia.

3. O ile płatnik faktury nie posiada wolnego limitu inwestycyjnego, bank w braku decyzji, o której mowa w ust. 1 lit. b), powiadomi inwestora centralnego i Państwową Komisję Planowania Gospodarczego."

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1952 r.