Zm.: zarządzenie w sprawie zasad rozliczenia między przedsiębiorstwami wykonawczymi budowlano-montażowymi a zleceniodawcami robót budowlano-montażowych z tytułu kosztów wynikłych z zatrudnienia robotników zamiejscowych.

Monitor Polski

M.P.1953.A-9.127

Akt jednorazowy
Wersja od: 30 stycznia 1953 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 17 stycznia 1953 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie zasad rozliczenia między przedsiębiorstwami wykonawczymi budowlano-montażowymi a zleceniodawcami robót budowlano-montażowych z tytułu kosztów wynikłych z zatrudnienia robotników zamiejscowych.

Na podstawie § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1949 r. w sprawie zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 26, poz. 190 i Nr 61, poz. 478 oraz z 1950 r. Nr 22, poz. 188) zarządza się, co następuje:
W zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 14 listopada 1951 r. w sprawie zasad rozliczenia między przedsiębiorstwami wykonawczymi budowlano-montażowymi a zleceniodawcami robót budowlano-montażowych z tytułu kosztów wynikłych z zatrudnienia robotników zamiejscowych (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-96, poz. 1338 i z 1952 r. Nr A-1, poz. 20) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. 1. Za robotników zamiejscowych w rozumieniu niniejszego zarządzenia należy uważać:

1) robotników zwerbowanych na zasadach określonych w uchwale nr 679 Prezydium Rządu z dnia 29 września 1951 r. w sprawie werbunku niewykwalifikowanej siły roboczej (Monitor Polski Nr A-88, poz. 1214);

2) robotników delegowanych na zasadach określonych w ust. 1 załącznika nr 14 do układu zbiorowego pracy w budownictwie z dnia 7 maja 1949 r., zmienionego protokołem dodatkowym do tegoż układu z dnia 27 maja 1950 r.;

3) robotników zaangażowanych specjalnie do prac, wymagających częstych zmian miejsca, na zasadach określonych w ust. 4 załącznika nr 14 do układu zbiorowego pracy w budownictwie z dnia 7 maja 1949 r., zmienionego protokołem dodatkowym do tegoż układu z dnia 27 maja 1950 r.

2. Delegowanie robotników niewykwalifikowanych do robót zamiejscowych może mieć miejsce tylko w przypadku, gdy robotnicy ci wchodzą w skład wysokokwalifikowanych zespołów.

3. Delegowanie robotników niewykwalifikowanych do robót zamiejscowych poza przypadkami wymienionymi w ust. 2 dopuszczalne jest w wyjątkowych przypadkach za każdorazową zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na okres nie dłuższy niż dwa miesiące.

4. Zatrudnienie robotników delegowanych (ust. 1 pkt 2) - wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych - dopuszczalne jest jedynie za zgodą ministra właściwego dla wykonawcy.";

2)
w § 2 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Przedsiębiorstwo może przedstawić preliminarz kosztów, o których mowa w ust. 1, po zawarciu umowy jedynie w tym przypadku, jeżeli konieczność zatrudnienia robotników zamiejscowych wynikła po zawarciu umowy. Zmiana preliminarza kosztów przedstawionego przy zawarciu umowy może nastąpić w przypadku, kiedy po zawarciu umowy zaszły okoliczności powodujące zmianę w zatrudnieniu robotników zamiejscowych.";

3)
w § 2 ust. 5 wyraz "zleceniodawca" zastępuje się wyrazem "wykonawca";
4)
wprowadza się nowy § 6a w brzmieniu:

"§ 6a.

1. Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, które prowadzą roboty wymagające ciągłych zmian miejsca pracy stałych robotników wykwalifikowanych (przedsiębiorstwa montażowe, remontowo-montażowe, wiertnicze, telekomunikacyjne, miernicze, geodezyjne, przedsiębiorstwa wykonujące roboty zmechanizowane i instalacyjne, budowlane przedsiębiorstwa powiatowe oraz bazy sprzętu ciężkiego przy wynajmie sprzętu wraz z obsługą), mogą być na podstawie zarządzenia ministra sprawującego nadzór nad tymi przedsiębiorstwami zwolnione od obowiązku przedstawiania zleceniodawcy preliminarza kosztów, o którym mowa w § 2, i rozliczania się na jego podstawie. Zarządzenia te wymagają uzgodnienia z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego.

2. Warunkiem zwolnienia jest:

1) ujęcie kosztów, o których mowa w § 2, w ramach cen wynikających z obowiązujących cenników;

2) prowadzenie księgowej rejestracji i kontroli tych kosztów dostosowanej do:

a) prawidłowego i oszczędnego planowania kosztów,

b) szczegółowej analizy poniesionych kosztów,

c) wprowadzania - w oparciu o analizę kosztów planowych i rzeczywistych - zmian stawek kosztów ogólnych.".

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.