Zm.: zarządzenie w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa.

Monitor Polski

M.P.1988.36.329

Akt jednorazowy
Wersja od: 30 grudnia 1988 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 24 grudnia 1988 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa.

Na podstawie art. 12 pkt 2, art. 21a ust. 2, art. 51 ust. 3 i art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 3 grudnia 1984 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 56, poz. 283, z 1985 r. Nr 59, poz. 296, z 1986 r. Nr 42, poz. 202, z 1987 r. Nr 33, poz. 181 i z 1988 r. Nr 19, poz. 131) zarządza się, co następuje:
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 1984 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa (Monitor Polski Nr 31, poz. 215, z 1985 r. Nr 15, poz. 119 i Nr 48, poz. 314 oraz z 1988 r. Nr 2, poz. 14 i Nr 26, poz. 233) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 31 skreśla się;
2)
w § 32 otrzymuje brzmienie:

"§ 32. 1. Obsługę kasową jednostek budżetowych wykonują nieodpłatnie: Narodowy Bank Polski, zwany dalej NBP, Powszechna Kasa Oszczędności - Bank Państwowy, zwany PKO, państwowe banki kredytowe i spółdzielcze.

2. Obsługę rachunków dochodów i wydatków jednostek budżetowych budżetu centralnego oraz rachunków dochodów budżetu centralnego urzędów skarbowych wykonuje NBP. NBP wykonuje również obsługę rachunków, o których mowa w § 33 pkt 2, 3 i 5-10, jednostek budżetowych budżetu centralnego mających siedzibę w mieście wojewódzkim.

3. Państwowe banki kredytowe, PKO oraz banki spółdzielcze wykonują:

1) zastępczą, nieodpłatną obsługę kasową dla operacji gotówkowych,

2) obsługę rachunków, o których mowa w § 33 pkt 2, 3 i 5-10 dla jednostek budżetowych budżetu centralnego mają siedzibę poza miastem wojewódzkim, tj. poza siedzibą oddziałów okręgowych NBP - na wniosek tych jednostek.

4. Obsługę kasową jednostek budżetowych budżetu terenowego wykonują banki, o których mowa w ust. 3, z tym że obsługę kasową jednostek budżetowych objętych budżetem stopnia podstawowego wykonują banki spółdzielcze. Jeżeli na terenie objętym budżetem stopnia podstawowego nie ma banku spółdzielczego, obsługę kasową wykonują pozostałe banki, o których mowa w ust. 3.

5. Terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej dokonuje wyboru banku prowadzącego obsługę budżetu.";

3)
po § 32 dodaje się § 32a w brzmieniu:

"§ 32a. 1. NBP sporządza sprawozdawczość z wykonania budżetu centralnego na zasadach i w trybie określonych odrębnymi przepisami.

2. Pozostałe banki, o których mowa w § 32 ust. 3, sporządzają sprawozdawczość z wykonania budżetów terenowych na zasadach i w trybie określonych odrębnymi przepisami.";

4)
w § 48 w ust. 3 drugie zdanie otrzymuje brzmienie:

"Polecenie otwarcia kredytów, dotyczące jednostek budżetowych posiadających rachunek w innym oddziale banku niż bank głównego dysponenta, odział banku prowadzący rachunek głównego dysponenta kredytów przesyła, po sprawdzeniu zgodności podpisów, do oddziału banku właściwego dla danej jednostki.";

5)
w § 52 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Banki o których mowa w § 32 ust. 3, sprawdzają równowagę budżetową w drodze porównania stanu wpływów i środków, o których mowa w § 33, każdego budżetu ze stanem rachunków wydatków budżetowych jednostek objętych tym budżetem.";

6)
§ 57 otrzymuje brzmienie:

"§ 57. 1. Dotacje ogólne są przekazywane z budżetu centralnego na rachunek podstawowy budżetu wojewódzkiego, w terminie do 20 każdego miesiąca, w wysokości różnicy między kwotą dotacji należnej od początku roku a kwotą dotacji udzielonej od początku roku. Dotacje na grudzień oraz przyznane do 20 listopada są przekazywane do 31 grudnia.

2. Dotacje celowe są przekazywane niezwłocznie po ich przyznaniu.

3. Dotacje należne budżetom stopnia podstawowego powinny być przekazywane w takim terminie, aby zapewniły zachowanie równowagi budżetowej.";

7)
§ 60 otrzymuje brzmienie:

"§ 60. 1. Podatek od płac wpłacany przez jednostki gospodarki uspołecznionej urzędy skarbowe gromadzą na rachunku dochodów budżetu centralnego w części 08 "Ministerstwo Finansów", dziale 90 "Dochody od jednostek gospodarki uspołecznionej", rozdziale 9011 "Wpływy z podatku od płac", § 29 "Podatek od płac".

2. Urzędy skarbowe do dnia 10 następnego miesiąca, a za grudzień do dnia 8 stycznia, rozliczą kwoty uzyskanych za poprzedni miesiąc wpływów i przekażą z rachunku dochodów budżetu centralnego podatek od płac w wysokości 85 % wpływów - z wyjątkiem podatku, o którym mowa w ust. 4-6 - na rachunek podstawowy budżetów wojewódzkich, z zarachowaniem na dochody własne tych budżetów w dziale 90, rozdziału 9011, § 29.

3. W styczniu do dnia 10 tego miesiąca urzędy skarbowe obciążą rachunek dochodów budżetu centralnego zaliczką w wysokości kwoty przekazanej w grudniu poprzedniego roku. Zaliczka ta podlega rozliczeniu pod koniec roku.

4. Urzędy skarbowe w terminach określonych w ust. 2 rozliczą i przekażą z rachunku dochodów budżetu centralnego podatek od płac w wysokości 85 % wpływów, wpłacany przez jednostki spółdzielcze, z wyjątkiem spółdzielni i związków spółdzielni rozliczających się budżetem centralnym, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 ustawy, na rachunek podstawowy właściwych budżetów stopnia podstawowego, z zarachowaniem na dochody własne tych budżetów w dziale 90, rozdziale 9011, § 29.

5. Podatek od płac od sporządzających bilans zakładów (oddziałów) przedsiębiorstw państwowych, dla których organem założycielskim jest naczelny lub centralny organ administracji państwowej, a także terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, położonych na terenie innych województw niż siedziba przedsiębiorstwa, urzędy skarbowe, w terminie określonym w ust. 2, przekażą w wysokości 85 % wpływów z tego podatku na rachunki podstawowe budżetów wojewódzkich, na których terenie są położone te zakłady, z zarachowaniem na dochody własne tych budżetów w dziale 90, rozdziale 9011, § 29.

6. Podatek od płac od sporządzających bilans zakładów (oddziałów) jednostek spółdzielczych, z wyjątkiem spółdzielni i związków spółdzielni rozliczających się z budżetem centralnym, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 ustawy, położonych na terenie innych jednostek podziału terytorialnego stopnia podstawowego niż siedziba spółdzielni, urzędy skarbowe, w terminie określonym w ust. 2, przekażą w wysokości 85 % wpływów z tego podatku do właściwych budżetów stopnia podstawowego, na których terenie są położone te zakłady (oddziały), z zarachowaniem na dochody własne tych budżetów w dziale 90, rozdziale 9011, § 29.";

8)
po § 60 dodaje się § 60a i 60b w brzmieniu:

"§ 60a. 1. Urzędy skarbowe do dnia 10 następnego miesiąca, a za grudzień do dnia 8 stycznia, rozliczą kwoty uzyskanych za poprzedni miesiąc wpływów i przekażą z rachunku dochodów budżetu centralnego w części 08, dziale 90 rozdziale 9081 "Udział budżetu terenowego w dochodach budżetu centralnego z tytułu podatku dochodowego" § 16 "Podatek dochodowy", równowartość 5 % wpływów z podatku dochodowego od przedsiębiorstw państwowych, dla których organem założycielskim jest naczelny lub centralny organ administracji państwowej, gromadzonych na rachunkach dochodów budżetu centralnego w poszczególnych działach i rozdziałach, dotyczących rozliczeń tych przedsiębiorstw, na rachunek podstawowy budżetów wojewódzkich, z zarachowaniem na dochody własne w dziale 90, rozdziale 9081, § 16.

2. Jeżeli przedsiębiorstwo państwowe, o którym mowa w ust. 1, posiada zakłady (oddziały) sporządzające bilans na terenie innych województw niż siedziba przedsiębiorstwa, to udział w wysokości 5 % podatku dochodowego od tych zakładów jest przekazywany do budżetu wojewódzkiego, na którego terenie są położone te zakłady.

3. Udział w wysokości 5 % wpływów, o których mowa w ust. 1 i 2, ma zastosowanie do wpłat podatku dochodowego za 1989 r. W latach następnych udział procentowy będzie corocznie określony w ustawie budżetowej.

§ 60b. 1. Wpłaty podatku dochodowego od sporządzających bilans zakładów (oddziałów) przedsiębiorstw państwowych, dla których organem założycielskim jest terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, położony na terenie innych województw niż siedziba przedsiębiorstwa, urzędy skarbowe zaliczają na rachunki budżetów wojewódzkich, na których terenie są położone te zakłady, we właściwym dziale i rozdziale, § 16 i przekazują na ich rachunki podstawowe w trybie i terminach określonych w § 61.

2. Wpłaty podatku dochodowego od sporządzających bilans zakładów (oddziałów) przedsiębiorstw państwowych, dla których organem założycielskim jest terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, położonych na terenie innych jednostek podziału terytorialnego stopnia podstawowego niż siedziba niż siedziba przedsiębiorstwa, urzędy skarbowe zaliczają na rachunki budżetów stopnia podstawowego, na których terenie są położone te zakłady, we właściwym dziale i rozdziale, § 16 i przekazują na ich rachunki podstawowe w trybie i terminie określonych w § 61.

3. Wpłaty podatku dochodowego od sporządzających bilans zakładów (oddziałów) jednostek spółdzielczych, z wyjątkiem spółdzielni i związków spółdzielni rozliczających się z budżetem centralnym, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 ustawy, położonych na terenie innych jednostek podziału terytorialnego stopnia podstawowego niż siedziba spółdzielni, urzędy skarbowe zaliczają na rachunek dochodów budżetu stopnia podstawowego, na których terenie są położone te zakłady, we właściwym dziale i rozdziale, § 16 i przekazują na ich rachunek podstawowy w trybie i terminie określonym w § 61.";

9)
w § 61 wprowadza się następujące zmiany:
a)
w ust. 1 wyrazy "do dnia 25 następnego miesiąca" zastępuje się wyrazami "do dnia 10 następnego miesiąca",
b)
w ust. 2 wyrazy "do dnia 8 następnego miesiąca" zastępuje się wyrazami "do dnia 10 następnego miesiąca";
10)
§ 68 otrzymuje brzmienie:

"§ 68. Jeżeli Rada Ministrów określi wyjątki od zasady określonej w art. 53 ust. 1 ustawy, nie wykorzystane kredyty budżetowe na określone wydatki podlegają przekazaniu do dnia 31 grudnia poprzez § 47 klasyfikacji wydatków budżetowych na rachunek środków specjalnych jednostki budżetowej, po wprowadzeniu w planie jednostki budżetowej przekazującej kredyty.";

11)
w § 75 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Odprowadzenie do banków przyjętych wpływów bezpośrednio lub za pośrednictwem poczty powinno nastąpić w dniu ich pobrania. W uzasadnionych wypadkach, w zależności od wysokości wpływów gotówki oraz właściwego jej zabezpieczenia, kierownik jednostki może podjąć decyzję o częstotliwości odprowadzania gotówki do banku. Przepisy zarządzenia nr 5 Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 1985 r. w sprawie zasad ochrony wartości pieniężnych państwowych jednostek organizacyjnych stosuje się odpowiednio.";

12)
w § 89:
a)
w ust. 2:
w pkt 7 wyrazy "poleceń pobrania" zastępuje się wyrazami "zleceń pokrycia należności budżetowych",
pkt 8 skreśla się,
b)
ust. 3 i 4 otrzymuje brzmienie:

"3. Do dnia 12 stycznia zalicza się rachunki bankowe roku ubiegłego przelewy wynikające:

1) z rozliczenia dochodów z podatku od płac dokonane przez urzędy skarbowe do dnia 8 stycznia,

2) z rozliczenia udziałów budżetów wojewódzkich w dochodach budżetu centralnego z tytułu podatku dochodowego dokonane przez urzędy skarbowe do dnia 8 stycznia.

4. Do dnia 25 stycznia mogą być księgowane na rachunkach bankowych roku ubiegłego rozliczenia z tytułu przelewów, o których mowa w § 59, 61 ust. 2 i § 62 ust. 3."

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1989 r.