Zm.: zarządzenie w sprawie zakładów budżetowych.

Monitor Polski

M.P.1973.17.107

Akt jednorazowy
Wersja od: 12 kwietnia 1973 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 marca 1973 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie zakładów budżetowych.

Na podstawie art. 91 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) zarządza się, co następuje:
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 13 grudnia 1971 r. w sprawie zakładów budżetowych (Monitor Polski z 1972 r. Nr 1, poz. 5) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 8 ust. 3:
a)
w pkt 10 dodaje się na końcu wyrazy "oraz dyrekcjach budownictwa rolniczego";
b)
dodaje się pkt 11 w brzmieniu:

"11) biura pośrednictwa zamiany mieszkań";

2)
§ 9 i 10 otrzymują brzmienie:

"§ 9. 1. Po uchwaleniu budżetu Państwa przez Sejm i po ustaleniu szczegółowego podziału dochodów i wydatków budżetu centralnego ministerstwa ustalają kwoty wpłat do budżetu, dotacji z budżetu, osobowego i bezosobowego funduszu płac oraz funduszu honorariów:

1) dla zakładów budżetowych bezpośrednio podległych ministrowi,

2) zbiorczo dla zakładów budżetowych podporządkowanych poszczególnym jednostkom organizacyjnym podległym ministrowi.

2. Jednostki nadrzędne, w granicach kwot ustalonych zbiorczo dla podporządkowanych im zakładów budżetowych, ustalają kwoty wpłat do budżetu, dotacji z budżetu, osobowego i bezosobowego funduszu płac oraz funduszu honorariów dla tych zakładów.

3. Kierownicy zakładów budżetowych zatwierdzają plany finansowe tych zakładów, przestrzegając zgodności kwot wpłat do budżetu, dotacji z budżetu, osobowego i bezosobowego funduszu płac oraz funduszu honorariów z ustaleniami, o których mowa w ust. 1 i 2.

4. Jednostka nadrzędna może zastrzec sobie prawo zatwierdzania planów podporządkowanych jej zakładów budżetowych.

§ 10. 1. Po uchwaleniu budżetu terenowego przez radę narodową i po ustaleniu szczegółowego podziału dochodów i wydatków tego budżetu wydziały finansowe prezydiów rad narodowych ustalają kwoty wpłat do budżetu, dotacji z budżetu, osobowego i bezosobowego funduszu płac oraz funduszu honorariów zbiorczo dla zakładów budżetowych podległych poszczególnym wydziałom prezydiów rad narodowych.

2. Wydziały prezydiów rad narodowych, w granicach kwot ustalonych zbiorczo dla podległych im zakładów budżetowych, ustalają kwoty wpłat do budżetu, dotacji z budżetu, osobowego i bezosobowego funduszu płac oraz funduszu honorariów dla tych zakładów.

3. Kierownicy zakładów budżetowych zatwierdzają plany finansowe tych zakładów, przestrzegając zgodności kwot wpłat do budżetu, dotacji z budżetu, osobowego i bezosobowego funduszu płac oraz funduszu honorariów z ustaleniami, o których mowa w ust. 2.

4. Wydziały prezydiów rad narodowych mogą zastrzec sobie prawo zatwierdzania planów podległych im zakładów budżetowych.

5. W miastach nie stanowiących powiatów plany zakładów budżetowych zatwierdza przewodniczący prezydium rady narodowej, a w gminach (miastach i gminach) - naczelnik gminy (miasta i gminy). Przewodniczący prezydium rady narodowej i naczelnik gminy (miasta i gminy) mogą uprawnienia te przekazać kierownikom zakładów budżetowych.";

3)
§ 12 skreśla się;
4)
§ 13 otrzymuje brzmienie:

"§ 13. 1. Zmiany planów zakładów budżetowych powodujące zwiększenie dotacji budżetowych ponad ustalenia, o których mowa w § 9 ust. 1 i w § 10 ust. 1, mogą być dokonywane po wprowadzeniu odpowiednich zmian w budżecie.

2. Zmiany planów zakładów budżetowych powodujące zmniejszenie wpłat do budżetu w stosunku do ustaleń, o których mowa w § 9 ust. 1 i w § 10 ust. 1, mogą być dokonywane za zgodą:

1) Ministerstwa Finansów - w zakresie zakładów budżetu centralnego,

2) organu finansowego prezydium właściwej rady narodowej - w zakresie zakładów budżetu terenowego.

3. Koszty ustalone w poszczególnych paragrafach planu finansowego mogą być przekraczane, jeżeli koszty te znajdują pokrycie w ponadplanowych dochodach lub w środkach nie wykorzystanych w innych paragrafach, pod warunkiem, że nie spowoduje to:

1) zwiększenia osobowego i bezosobowego funduszu płac oraz funduszu honorariów, chyba że przepisy szczególne zezwalają na takie zwiększenie,

2) zmniejszenia wpłaty do budżetu.

4. Jednostka nadrzędna może sobie zastrzec prawo wyrażania zgody na przekraczanie kosztów w stosunku do ustaleń planu.";

5)
§ 23 otrzymuje brzmienie:

"§ 23. 1. Kierownik zakładu budżetowego zatwierdza plan finansowy oddziału zakładu budżetowego, jeżeli nie przekaże uprawnień w tym zakresie kierownikowi oddziału.

2. Zmiany planu finansowego oddziału zakładu budżetowego w zakresie wpłat do budżetu i dotacji z budżetu dokonywane są przez kierownika zakładu budżetowego z zachowaniem przepisów § 13 ust. 1 i 2.";

6)
§ 25 otrzymuje brzmienie:

"§ 25. Do oddziałów zakładów budżetowych stosuje się odpowiednio przepisy § 6-8, 11, 13 ust. 3, § 16, 17 i 20.";

7)
w § 26 wyrazy "gromady, osiedla" zastępuje się wyrazami "gminy (miasta i gminy)";
8)
w § 30 skreśla się ust. 2;
9)
w § 35 ust. 2 wyrazy "Ministerstwo Oświaty i Szkolnictwa Wyższego" zastępuje się wyrazami "Ministerstwo Oświaty i Wychowania";
10)
w § 38:
a)
dotychczasowe ust. 2 i 3 zastępuje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Na terenie gminy (miasta i gminy) lub miasta nie stanowiącego powiatu może być utworzony tylko jeden zakład budżetowy gospodarki komunalnej i jeden zakład budżetowy gospodarki mieszkaniowej. Jeżeli rozmiary zadań z zakresu gospodarki komunalnej i gospodarki mieszkaniowej nie uzasadniają utworzenia odrębnych zakładów budżetowych - może być utworzony jeden zakład budżetowy gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.";

b)
dodaje się ust. 3-7 w brzmieniu:

"3. Zakład gospodarki komunalnej i mieszkaniowej może nie spełniać warunków określonych w ust. 1.

4. Podstawę gospodarki finansowej zakładu gospodarki komunalnej i mieszkaniowej stanowi jeden plan finansowy, obejmujący dochody i koszty zarówno z gospodarki komunalnej, jak i mieszkaniowej.

5. Zakłady gospodarki komunalnej, gospodarki mieszkaniowej oraz gospodarki komunalnej i mieszkaniowej sporządzają szczegółowe plany i prowadzą ewidencję księgową na zasadach określonych przez Ministerstwo Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, przy zachowaniu przepisów o rachunkowości budżetowej.

6. W zakładzie gospodarki komunalnej, gospodarki mieszkaniowej oraz w zakładzie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej wszelkie remonty zalicza się do kosztów działalności bieżącej.

7. Zakłady gospodarki mieszkaniowej oraz gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, zarządzające budynkami w formie administracji zleconej, stosują w tym zakresie przepisy o gospodarce finansowej zarządów budynków mieszkalnych.";

11)
§ 39 otrzymuje brzmienie:

"§ 39. 1. Terenowe zakłady usługowe mogą być prowadzone w formie zakładów budżetowych w miastach nie stanowiących powiatów i gminach (miastach i gminach), jeżeli obroty tych zakładów z tytułu usług dla ludności wynoszą co najmniej 250 tys. zł rocznie, działalność ich jest rentowna i jest oparta na zasadzie pełnej odpłatności świadczonych usług.

2. Biura pośrednictwa zamiany mieszkań mogą być prowadzone w formie zakładów budżetowych przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 1.";

12)
dodaje się § 39a w brzmieniu:

"§ 39a. 1. W zakładach weterynarii planowany stan środków obrotowych na koniec roku nie może przekraczać normatywu zapasów materiałowych, zwiększonego o 1/12 planowanych kosztów działalności bieżącej oraz stanu należności, nie przekraczającego jednak 1/12 dochodów za usługi na rzecz gospodarki uspołecznionej i usługi finansowane z budżetu centralnego w części Ministerstwa Rolnictwa.

2. Zakłady weterynarii nie przekazują do budżetu osiągniętych nadwyżek, lecz przeznaczają je na cele określone przez Ministra Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów.";

13)
§ 41 skreśla się.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że § 1 pkt 10 ma zastosowanie od dnia 1 stycznia 1973 r.