Zm.: zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu przyznawania oraz rozliczania dopłat budżetowych dla przedsiębiorstw gospodarki komunalnej.

Monitor Polski

M.P.1977.12.69

Akt jednorazowy
Wersja od: 23 maja 1977 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 23 kwietnia 1977 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu przyznawania oraz rozliczania dopłat budżetowych dla przedsiębiorstw gospodarki komunalnej.

Na podstawie § 36 pkt 2 i 4 uchwały nr 18 Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 1976 r. w sprawie gospodarki finansowej objętych planowaniem terenowym przedsiębiorstw gospodarki komunalnej i budownictwa komunalnego oraz ich zjednoczeń (Monitor Polski Nr 7, poz. 33) zarządza się, co następuje:
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 stycznia 1976 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przyznawania oraz rozliczania dopłat budżetowych dla przedsiębiorstw gospodarki komunalnej (Monitor Polski Nr 7, poz. 39) wprowadza się następujące zmiany:
1)
tytuł zarządzenia otrzymuje brzmienie:

"w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i rozliczania dopłat budżetowych dla przedsiębiorstw gospodarki komunalnej oraz przeznaczania na cele rozwojowe części zysku osiągniętego ze świadczenia usług dla ludności przez te przedsiębiorstwa",

2)
w § 5:
a)
dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1,
b)
dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. W wielobranżowych przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej, w których skład wchodzą zakłady działalności podstawowej: taksówkowe, oczyszczania, gazownictwa bezprzewodowego, łaźni lub pogrzebowe, kwotę dopłaty budżetowej zmniejsza się o połowę planowanej nadwyżki zysku tych zakładów, przekraczającego 2,7% rentowności ze świadczenia planowo rentownych usług dla ludności.",

3)
w § 11 ust. 1 pkt 2 oraz w § 12 pkt 2 na końcu zdania kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje wyrazy: "z tym że w wielobranżowych przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej, w których istnieją zakłady określone w § 5 ust. 2, kwotę dopłaty zmniejsza się o połowę planowanej nadwyżki zysku przekraczającego 2,7% rentowności tych zakładów",
4)
po § 12 dodaje się nowe § 12a i 12b:

"§ 12a. 1. Przedsiębiorstwa wymienione w § 5 ust. 2 oraz jednobranżowe i wielobranżowe przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej, które w ramach działalności pomocniczej prowadzą zakłady remontowo-budowlane świadczące usługi dla ludności, tworzą fundusz aktywizacji usług.

2. Fundusz aktywizacji usług tworzy się:

1) w przedsiębiorstwach posiadających zakłady określone w § 5 ust. 2 - z połowy planowanej nadwyżki zysku przekraczającego 2,7% rentowności tych zakładów ze świadczenia planowo rentownych usług dla ludności,

2) w jednobranżowych i wielobranżowych przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej - z połowy zysku osiągniętego ze świadczenia planowo rentownych usług dla ludności przez zakłady remontowo-budowlane wchodzące w skład działalności pomocniczej tych przedsiębiorstw.

3. Jeżeli w wyniku wykonania planu zakłady, o których mowa w § 5 ust. 2, uzyskają nadwyżkę przekraczającą nadwyżkę planowaną, różnicę między nadwyżką planowaną a faktycznie uzyskaną przekazuje się w całości na fundusz aktywizacji usług.

4. Warunkiem dokonywania odpisów na fundusz aktywizacji usług jest wyodrębnienie w ewidencji księgowej przedsiębiorstwa wyniku działalności, o której mowa w ust. 2.

5. Dla obliczenia wskaźnika rentowności przy ustalaniu należnych wpłat z zysku do budżetu od przedsiębiorstw gospodarki komunalnej wyłącza się odpis z zysku, określony w ust. 2 pkt 2.

§ 12b. 1. Środki funduszu aktywizacji usług przeznacza się na finansowanie potrzeb rozwojowych zakładów świadczących usługi dla ludności, a w szczególności na finansowanie środków obrotowych, a także na zasilenie funduszu inwestycyjnego przedsiębiorstwa.

2. Nie wykorzystane środki funduszu aktywizacji usług przechodzą na rok następny."

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do ustalenia dopłat budżetowych i rozliczenia zysku począwszy od dnia 1 lipca 1977 r.