Zm.: zarządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 27 października 1959 r. o zakresie i trybie działania opiekunów społecznych.

Monitor Polski

M.P.1964.62.287

Akt jednorazowy
Wersja od: 11 września 1964 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 18 sierpnia 1964 r.
zmieniające zarządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 27 października 1959 r. o zakresie i trybie działania opiekunów społecznych.

Na podstawie § 7 uchwały nr 92 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1959 r. w sprawie powołania opiekunów społecznych (Monitor Polski Nr 32, poz. 145) zarządza się, co następuje:
1.
W zarządzeniu Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 27 października 1959 r. o zakresie i trybie działania opiekunów społecznych (Monitor Polski Nr 93, poz. 496) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 6 po wyrazie "wzoru" dodaje się wyrazy "nr 1";
2)
po § 6 dodaje się § 6a w brzmieniu:

"§ 6a. 1. Ustanawia się odznakę opiekuna społecznego według wzoru nr 2, stanowiącego załącznik do zarządzenia. Odznaka w formie owalu o średnicach 2 x 2,4 cm przedstawia dwie wspierające się ręce. Ręce białe i tło niebieskie z emalii. Na obrzeżu odznaki napis: «opiekun społeczny». Kontur rąk z metalu (brąz).

2. Do noszenia odznaki opiekuna społecznego uprawnia wyłącznie posiadanie ważnej legitymacji powiatowego (miejskiego, dzielnicowego) lub terenowego opiekuna społecznego. Bezprawne używanie legitymacji lub odznaki opiekuna społecznego jest ścigane w trybie postępowania karno-administracyjnego.

3. Odznakę wraz z legitymacją, o których mowa w ust. 2, wręcza każdemu opiekunowi społecznemu powołanemu przez prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej kierownik wydziału zdrowia i opieki społecznej.

4. Odznakę opiekuna społecznego nosi się po prawej stronie piersi.

5. W razie zagubienia, zniszczenia albo kradzieży legitymacji lub odznaki zainteresowany opiekun społeczny może wystąpić o wydanie nowej legitymacji lub odznaki. O fakcie zagubienia, zniszczenia albo kradzieży legitymacji lub odznaki terenowy opiekun społeczny zawiadamia powiatowego (miejskiego, dzielnicowego) opiekuna społecznego, a powiatowy (miejski, dzielnicowy) opiekun społeczny kierownika wydziału zdrowia i opieki społecznej.

6. W razie zaprzestania wykonywania funkcji opiekuna społecznego powiatowy (miejski, dzielnicowy) opiekun społeczny lub terenowy opiekun społeczny obowiązany jest zwrócić legitymację i odznakę opiekuna społecznego w trybie przewidzianym w ust. 5 dla zagubienia, zniszczenia albo kradzieży legitymacji lub odznaki opiekuna społecznego.

7. Ewidencję wydanych legitymacji i odznak opiekuna społecznego prowadzą wydziały zdrowia i opieki społecznej prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych.";

3)
w załączniku do zarządzenia:
a)
wzór legitymacji terenowego opiekuna społecznego oznacza się jako wzór nr 1,
b)
dodaje się wzór nr 2 w brzmieniu:

"Wzór nr 2.

WZÓR ODZNAKI OPIEKUNA SPOŁECZNEGO

wzór

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.