Zm.: wykazy łożysk tocznych.

Monitor Polski

M.P.1967.28.131

Akt jednorazowy
Wersja od: 23 maja 1967 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU NAUKI I TECHNIKI
z dnia 25 kwietnia 1967 r.
w sprawie zmiany wykazów łożysk tocznych.

Na podstawie § 5 ust. 2 zarządzenia nr 198 Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 września 1961 r. w sprawie typizacji i stosowania łożysk tocznych oraz kontroli gospodarki tymi łożyskami w jednostkach gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1961 r. Nr 78, poz. 326 i z 1966 r. Nr 29, poz. 150) zarządza się, co następuje:
Wykaz łożysk tocznych, ustalony w załączniku nr 1 do zarządzenia nr 198 Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 kwietnia 1961 r. w sprawie typizacji i stosowania łożysk tocznych oraz kontroli gospodarki tymi łożyskami w jednostkach gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1961 r. Nr 78, poz. 326 i z 1966 r. Nr 29, poz. 150), otrzymuje brzmienie podane w załączniku do niniejszego zarządzenia. Jednocześnie w załączniku nr 2 w pozycji "Uwaga" dodaje się na końcu wyrazy "obejmujące obliczenia obciążeń i trwałości".
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

TYPIZACJA ŁOŻYSK TOCZNYCH

Objaśnienia do tablic podziału łożysk tocznych na grupy zastosowania.

Łożyska toczne objęte typizacją są znormalizowanych konstrukcji o wymiarach zgodnych z PN-58/M-86404 "Tablice głównych wymiarów". Wyjątek stanowią łożyska serii "E", których wymiary nie są zgodne z PN-58/M-86404. Wymienione w typizacji łożyska zostały podzielone na 3 grupy zastosowania.

Grupa 1 - obejmuje łożyska normalnej klasy dokładności z luzem normalnym i powiększonym, najbardziej rozpowszechnione. Mogą one być stosowane we wszystkich gałęziach przemysłu bez ograniczeń.

Grupa 2 - obejmuje łożyska mniej rozpowszechnione oraz łożyska podwyższonych klas dokładności i z luzem pomniejszonym. Na stosowanie tych łożysk wymagane jest zezwolenie Centralnego Biura Konstrukcji Łożysk Tocznych.

Grupa 3 - obejmuje łożyska, które mogą być stosowane tylko w specjalnie uzasadnionych wypadkach i przy wyraźnych korzyściach, jakie daje zastosowanie tych łożysk w porównaniu do łożysk grupy 1 lub 2. Na stosowanie łożysk zaliczonych do grupy 3 Centralne Biuro Konstrukcji Łożysk Tocznych wydaje zezwolenie po uzyskaniu zgody Zjednoczenia Przemysłu Precyzyjnego.

Uwagi ogólne.

1)
W tablicach podziału łożysk na grupy zastosowania ilość numerów łożysk w poszczególnych seriach ograniczona jest do wielkości obecnie stosowanych przez nasz przemysł. Konstruktor może wyjść poza te granice, powinien jednak przedtem jak najbardziej szczegółowo przeanalizować możliwość zastosowania łożysk już uwidocznionych w tablicach.
2)
Jednostka opracowująca dokumentację konstrukcyjną łożyskowania zobowiązana jest, w czasie projektowania, występować o zezwolenie na stosowanie łożysk nie objętych grupą 1.
3)
O uzyskanym zezwoleniu należy umieścić odpowiednią informację w dokumentacji konstrukcyjnej i techniczno-ruchowej oraz w wykazie części podając przy odpowiednim łożysku numer i datę pisma Centralnego Biura Konstrukcji Łożysk Tocznych obejmującego zezwolenie.
4)
Zezwolenia Centralnego Biura Konstrukcji Łożysk Tocznych na stosowanie danego łożyska w danej maszynie są ważne na czas nieokreślony i upoważniają producenta, jak i użytkownika maszyny do ich uzyskiwania w Biurze Zbytu Łożysk Tocznych.
5)
Części łożysk tocznych, jak kulki, wałeczki, igiełki oraz tuleje stożkowe i ich części, nie są przedmiotem typizacji i mogą być stosowane bez zezwolenia Centralnego Biura Konstrukcji Łożysk Tocznych. W zakresie ich stosowania obowiązuje przestrzeganie Polskich Norm.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika