Zm.: uchwała w sprawie zmiany wytycznych dla wojewódzkich komisarzy wyborczych, zastępców wojewódzkich komisarzy wyborczych i terytorialnych komisji wyborczych, dotyczących przygotowania i przeprowadzania wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw w toku kadencji w latach 1998-2002.

Monitor Polski

M.P.1999.24.363

Akt jednorazowy
Wersja od: 14 lipca 1999 r.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 5 lipca 1999 r.
w sprawie zmiany wytycznych dla wojewódzkich komisarzy wyborczych, zastępców wojewódzkich komisarzy wyborczych i terytorialnych komisji wyborczych, dotyczących przygotowania i przeprowadzania wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw w toku kadencji w latach 1998-2002.

Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r.- Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. Nr 95, poz. 602 i Nr 160, poz. 1060) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
W wytycznych dla wojewódzkich komisarzy wyborczych, zastępców wojewódzkich komisarzy wyborczych i terytorialnych komisji wyborczych, dotyczących przygotowania i przeprowadzania wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw w toku kadencji w latach 1998-2002, stanowiących załącznik do uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 22 marca 1999 r. (Monitor Polski Nr 11, poz. 160), wprowadza się następującą zmianę:

w rozdziale I pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4. W wyborach ponownych nie sporządza się nowego spisu wyborców, lecz wykorzystuje spis sporządzony dla wcześniejszych wyborów (drugi egzemplarz znajdujący się w urzędzie gminy, w którym nie wpisano potwierdzeń otrzymania przez wyborców kart do głosowania w wyborach unieważnionych). Spis ten podlega aktualizacji według stanu na dzień głosowania w wyborach ponownych. Aktualizacja polega na dopisaniu do spisu wyborców osób, które uzyskały czynne prawo wyborcze po dniu unieważnionych wyborów, np. w wyniku stałego zamieszkania na obszarze okręgu wyborczego objętego wyborami ponownymi, lub które najpóźniej w dniu głosowania w tych wyborach ukończą 18 lat. Ze spisu wyborców wykreśla się osoby zmarłe, ubezwłasnowolnione oraz pozbawione praw publicznych lub praw wyborczych prawomocnym wyrokiem, a także osoby, które utraciły czynne prawo wyborcze w wyniku zmiany miejsca stałego zamieszkania. W przypadku sporządzenia nowego spisu wyborców (z przyczyny wskazanej w art. 63 ust. 2 Ordynacji wyborczej) spis sporządza się według stanu na dzień głosowania w wyborach ponownych, z uwzględnieniem wyżej wymienionych kryteriów aktualizacji."

Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.