Zm.: uchwała w sprawie zasad realizacji budownictwa mieszkaniowego przez państwowe zakłady pracy i prezydia rad narodowych.

Monitor Polski

M.P.1969.36.273

Akt jednorazowy
Wersja od: 23 sierpnia 1969 r.

UCHWAŁA Nr 142
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 sierpnia 1969 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie zasad realizacji budownictwa mieszkaniowego przez państwowe zakłady pracy i prezydia rad narodowych.

Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
W § 8 uchwały nr 127 Rady Ministrów z dnia 22 maja 1965 r. w sprawie zasad realizacji budownictwa mieszkaniowego przez państwowe zakłady pracy i prezydia rad narodowych (Monitor Polski Nr 27, poz. 138) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w ust. 1 po wyrazach "Pracownik otrzymujący mieszkanie pokrywa również koszt nabycia" dodaje się wyrazy "i podłączenia do instalacji",
2)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Zwolnieni są od obowiązku wniesienia wkładu mieszkaniowego pracownicy:

1) wymienieni w § 4 ust. 1 pkt 2 i 5 oraz w § 7 ust. 1 pkt 3,

2) przekwaterowywani do innego mieszkania w zakładowym domu mieszkalnym na wniosek zakładu pracy, gdy mieszkanie dotychczasowe jest niezbędnie potrzebne zakładowi pracy dla celów niemieszkalnych,

3) przekwaterowywani do innego mieszkania w zakładowym domu mieszkalnym w związku ze zmianą charakteru pracy na nie wymagającą zajmowania określonego mieszkania,

4) którzy zamienią dotychczasowe mieszkanie w domu zakładowym na mieszkanie w takim domu o takiej samej lub mniejszej powierzchni mieszkalnej, nie przekraczającej norm zaludnienia wprowadzonych w danej miejscowości; do przysługującej powierzchni wlicza się powierzchnię dodatkową przyznaną pracownikowi zgodnie z obowiązującymi przepisami; nie uważa się za przekroczenie normy, jeśli nadwyżka powierzchni mieszkalnej ponad ustaloną normę nie stanowi w nowym mieszkaniu odrębnego pokoju; w razie zamiany dwóch odrębnych mieszkań na jedno mieszkanie należy sumować powierzchnie mieszkalne obu dotychczas zajmowanych mieszkań.",

3)
dodaje się ust. 2a-2e w brzmieniu:

"2a. Pracownicy, którzy zmienią mieszkanie na skutek klęski żywiołowej lub zostaną przekwaterowani z budynku zagrożonego zawaleniem albo podlegającego w całości lub w części rozbiórce, mogą być zwolnieni w całości lub w części od obowiązku płacenia wkładu mieszkaniowego albo korzystać z ulg w jego spłacaniu przez rozłożenie spłat na raty miesięczne płatne w ciągu jednego roku.

2b. Z ulg wymienionych w ust. 2 i 2a korzystają również byli pracownicy i ich rodziny, których źródłem utrzymania jest emerytura, renta inwalidzka lub rodzinna bądź zasiłek opieki społecznej.

2c. Pracownicy wymienieni w ust. 2 pkt 2 i 4, ust. 2a i 2b, którzy przy przydziale poprzednio zajmowanego mieszkania obowiązani byli do uiszczenia wkładu mieszkaniowego, uiszczają taki wkład przy przydziale nowego mieszkania, jednak w wysokości nie przekraczającej wkładu za mieszkanie poprzednio zajmowane.

2d. O zwolnieniu bądź ulgach, o których mowa w ust. 2a i 2b, decydują jednostki wymienione w § 9 ust. 3.

2e. Do wkładu mieszkaniowego i do kosztów nabycia i podłączenia do instalacji wanny z baterią oraz pieca kąpielowego stosuje się odpowiednio przepisy §§ 8-10 oraz §§ 13-15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 października 1960 r. w sprawie wysokości kaucji oraz warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Dz. U. z 1968 r. Nr 36, poz. 250).",

4)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. W razie przydziału mieszkań dla pracowników przenoszonych służbowo lub przechodzących na podstawie porozumienia pomiędzy dotychczasowym a nowym zakładem pracy do pracy w innej miejscowości - nowy zakład pracy może w uzasadnionych wypadkach dokonać również wpłaty wkładu mieszkaniowego za tych pracowników ze środków tego zakładu.".

Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Gospodarki Komunalnej i Finansów, wszystkim ministrom oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
Uchwała wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.