Zm.: uchwała w sprawie zasad finansowania inwestycji i remontów w jednostkach państwowych w 1972 r.

Monitor Polski

M.P.1972.57.305

Akt jednorazowy
Wersja od: 29 grudnia 1972 r.

UCHWAŁA Nr 333
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 grudnia 1972 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie zasad finansowania inwestycji i remontów w jednostkach państwowych w 1972 r.

Na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
W uchwale nr 74 Rady Ministrów z dnia 10 marca 1972 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i remontów w jednostkach państwowych w 1972 r. (Monitor Polski Nr 23, poz. 132) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w tytule uchwały skreśla się wyrazy "w 1972 r.";
2)
w § 1 ust. 3 skreśla się wyrazy "inwestycje przedsiębiorstw";
3)
§ 7-9 otrzymują brzmienie:

"§ 7. Wysokość oprocentowania kredytów bankowych określają odrębne przepisy. Odsetki od kredytów za okres realizacji inwestycji i za okres spłaty kredytu spłaca się bieżąco obciążając koszty eksploatacji. W przedsiębiorstwach w budowie odsetki od kredytów za okres realizacji inwestycji podlegają jednorazowej spłacie przy rozliczaniu inwestycji, jako koszty przyszłych okresów.

§ 8. Kredyty zaciągnięte na inwestycje branżowe nie wymienione w § 9 podlegają w całości spłacie z funduszów inwestycyjnych zjednoczeń w okresie nie dłuższym niż 5 lat po zakończeniu i rozliczeniu inwestycji.

§ 9. 1. Kredyty na produkcyjne inwestycje branżowe, powodujące przyrost zysku, realizowane przez przedsiębiorstwa przemysłowe i budowlano-montażowe objęte planowaniem centralnym, podlegają w całości lub w części spłacie ze środków uzyskanych przez inwestora w toku eksploatacji inwestycji, tj. z amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uzyskanych w wyniku oddania inwestycji do eksploatacji, oraz z przyrostu zysku przedsiębiorstwa.

2. Minister Finansów określi szczegółowe zasady spłaty kredytu z amortyzacji i zysku oraz uprawnienia banku przy ustalaniu warunków spłaty kredytu.

3. Minister Finansów może rozciągnąć na przedsiębiorstwa nie określone w ust. 1 zasady spłaty kredytów ze środków finansowych osiąganych z eksploatacji obiektów uzyskanych w wyniku inwestycji.";

4)
w § 15 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Wieloletnie normy określające część amortyzacji przeznaczonej na fundusze inwestycyjno-remontowe przedsiębiorstw ustala dla zjednoczenia minister w granicach normy zbiorczej określonej dla resortu przez Ministra Finansów.";

5)
w § 19 ust. 3 skreśla się wyrazy "w porozumieniu z Ministrem Finansów";
6)
w § 24:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Środki przelane na rachunki finansowania inwestycji i remontów kapitalnych (ust. 1), nie wykorzystane do końca roku kalendarzowego, pozostają do dyspozycji właściwych jednostek na rok następny, na spłatę zobowiązań z tytułu nakładów dokonanych w okresach poprzednich oraz na finansowanie zamówionych, a nie otrzymanych w okresach poprzednich dostaw maszyn i urządzeń i na finansowanie nie dokonanych w poprzednich okresach planowanych nakładów na remonty kapitalne.",

b)
w ust. 3 skreśla się wyrazy "oraz na remonty kapitalne";
7)
w § 29:
a)
w ust. 1 dodaje się na końcu wyrazy "i 3",
b)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Banki dokonują wypłat na poszczególne zadania inwestycyjne w granicach kosztu planowego. Dysponenci funduszów inwestycyjnych jednostek budżetowych, na podstawie przedłożonego przez bank rozliczenia za okres każdego roku kalendarzowego, przelewają na rachunki inwestorów jednorazowo środki funduszu na pokrycie dokonanych w ciągu roku wypłat; ponadto dysponenci funduszów dokonują w ciągu roku uzupełniających przelewów na rachunki inwestorów przy rozliczeniu inwestycji zakończonych. Bank jest uprawniony do wstrzymania wypłat na inwestycje jednostek i zakładów budżetowych, jeżeli stwierdzi, że środki zgromadzone na rachunku funduszu inwestycyjnego jednostek budżetowych są niższe niż dokonane wypłaty na inwestycje finansowane z funduszu.";

8)
w § 41 ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie początkowe:

"1. Jednostki państwowe mogą finansować - poza inwestycjami przedsiębiorstw oraz czynami społecznymi - inwestycje grupy "B" z następujących źródeł:

1) z funduszu gminnego i mienia gminnego";

9)
w § 42 dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Przepisy ust. 1 pkt 3 oraz ust. 2 i 3 nie mają zastosowania do inwestycji przedsiębiorstw.";

10)
w § 44 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Jednostki zobowiązane do udziału w inwestycjach towarzyszących przelewają środki inwestycyjne przeznaczone na te cele na rachunki finansowania inwestycji towarzyszących, a jeżeli inwestycja towarzysząca nie została rozpoczęta - na rachunek terenowego (branżowego) funduszu inwestycyjnego lub na rachunek funduszu inwestycyjnego jednostek budżetowych.";

11)
dodaje się § 58a w brzmieniu:

"§ 58a. 1. Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Minister Finansów ustalą w terminie do dnia 30 czerwca 1973 r. - na podstawie wniosków nadesłanych do dnia 31 marca 1973 r. przez ministrów nadzorujących podstawowe gałęzie przemysłu - normatywne okresy zwrotu nakładów inwestycyjnych z akumulacji finansowej, jako mierniki ekonomicznej efektywności inwestycji poszczególnych branż (grup) przedsiębiorstw i kryteria określania w umowach kredytowych terminów spłaty kredytów zaciągniętych na inwestycje branżowe.

2. Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych określi na podstawie wniosków, o których mowa w ust. 1, kryteria i mierniki efektywności dla inwestycji podejmowanych w dziale budownictwo.";

12)
w § 61 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 oraz dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Jednostki inicjujące nowe zasady planowania i zarządzania finansują inwestycje według szczególnych zasad określonych odrębnymi przepisami; w zakresie nie uregulowanym w tych przepisach w jednostkach tych obowiązują przepisy uchwały."

Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1973 r.