Zm.: uchwała w sprawie rozwoju produkcji wyrobów oznaczanych znakiem jakości.

Monitor Polski

M.P.1965.20.89

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 stycznia 1965 r.

UCHWAŁA Nr 83
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 kwietnia 1965 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie rozwoju produkcji wyrobów oznaczanych znakiem jakości.

W uchwale nr 532 Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1961 r. w sprawie rozwoju produkcji wyrobów oznaczanych znakiem jakości (Monitor Polski z 1961 r. Nr 98, poz. 409 i z 1963 r. Nr 16, poz. 93) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. 1. W przedsiębiorstwach produkujących wyroby oznaczone znakiem jakości tworzy się w 1965 r. z narzutów na koszty produkcji fundusz nagród.

2. Podstawę do obliczania w przedsiębiorstwach funduszu nagród stanowi wartość sprzedaży w cenach zbytu wyrobów oznaczonych znakiem jakości w danym okresie, pomnożona przez wskaźnik procentowy udziału osobowego funduszu płac w wartości produkcji towarowej, wynikający z zatwierdzonego rocznego planu techniczno-ekonomicznego.

3. Fundusz nagród wynosi 1-4% podstawy, o której mowa w ust. 2.

4. Procentowy wskaźnik funduszu nagród dla określonych wyrobów lub grup wyrobów, o którym mowa w ust. 3, zasady naliczania funduszu oraz nagradzania ustalą właściwi ministrowie w terminie do dnia 30 czerwca 1965 r. opierając się na wytycznych stanowiących załącznik do uchwały.

5. Nie stanowi przeszkody do utworzenia funduszu nagród wymienionego w ust. 1, jeżeli na wyrobach, co do których przedsiębiorstwo uzyskało zezwolenie na oznaczanie znakiem jakości, na skutek żądania odbiorcy zagranicznego znak ten nie zostanie zamieszczony, a wyroby odpowiadają warunkom określonym przy udzielaniu zezwolenia na używanie znaku.

6. Fundusz nagród, o którym mowa w ust. 1, przeznaczony jest na nagrody dla pracowników przedsiębiorstw, którzy przyczynili się do produkcji wyrobów oznaczonych znakiem jakości.

7. Minister Finansów ureguluje tryb gromadzenia w przedsiębiorstwach funduszu, o którym mowa w ust. 1.";

2)
wprowadza się załącznik w brzmieniu podanym w załączniku do niniejszej uchwały.
1.
W razie podjęcia przez przedsiębiorstwo produkcji oznaczonej znakiem jakości należy ustalić dla danego przedsiębiorstwa, jako podstawę lub warunek premiowania kierownictwa i pracowników właściwych komórek organizacyjnych przedsiębiorstwa, zadanie wykonania tej produkcji. Wielkość produkcji oznaczonej znakiem jakości ustala jednostka nadrzędna producenta, biorąc pod uwagę możliwości odpowiedniego zaopatrzenia materiałowo-technicznego.
2.
W razie niepełnego wykonania zadania, o którym mowa w ust. 1, stosuje się potrącenia premii proporcjonalnie do stopnia jego niewykonania, zgodnie z przepisem § 7 ust. 2 uchwały nr 130 Rady Ministrów z dnia 4 maja 1964 r. w sprawie premiowania pracowników umysłowych w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych (Monitor Polski Nr 32, poz. 138).
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1965 r.

ZAŁĄCZNIK 

"Załącznik do uchwały nr 532 Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1961 r. poz. 409).

WYTYCZNE W SPRAWIE USTALENIA PRZEZ ZAINTERESOWANYCH MINISTRÓW PROCENTOWEGO WSKAŹNIKA NAGRÓD ORAZ ZASAD NALICZANIA I WYPŁACANIA NAGRÓD ZA PRODUKCJĘ WYROBÓW OZNACZONYCH ZNAKIEM JAKOŚCI

I. Ustalenie procentowego wskaźnika nagród.

1. Procentowe wskaźniki nagród dla określonych grup wyrobów należy ustalać w następujących wysokościach:

1) dla wyrobów oznaczonych znakiem klasy "Q" - od 3 do 4%,

2) dla wyrobów oznaczonych znakiem klasy "1":

a) objętych obowiązkiem zgłoszeń oraz wyrobów zgłoszonych w resortowych rocznych programach zgłoszeń i przyjętych do oceny - od 2 do 3%,

b) pozostałych wyrobów objętych wykazem, stanowiącym załącznik do zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego z dnia 31 stycznia 1962 r. (Monitor Polski Nr 25, poz. 106) - od 1 do 2%,

c) innych wyrobów - 1%

podstawy, o której mowa w § 3 ust. 2 uchwały.

2. Ponadto przy ustalaniu wielkości wskaźnika należy preferować:

1) wyroby, których produkcja ma szczególne znaczenie gospodarcze (np. artykuły gospodarstwa domowego trwałego użytku, wyroby eksportowe itp.),

2) wyroby, przy których eksploatacji wchodzi w grę bezpieczeństwo użytkownika (np. wyroby elektrotechniczne, aparaty gazowe itp.),

3) wyroby, których wysoka jakość może być osiągana przy dużym wysiłku producentów.

3. Ustalony przez ministrów dla określonych grup wyrobów wskaźnik procentowy funduszu nagród może być w indywidualnych wypadkach podwyższony od 0,5 do 1% (maksymalnie do 4%) na podstawie decyzji właściwego ministra na wniosek zgłoszony przez przedsiębiorstwo i zaopiniowany przez zjednoczenie. Zwiększenie to może być stosowane wyjątkowo, szczególnie w odniesieniu do przedsiębiorstw, które pracują w specyficznie trudnych warunkach, osiągają dzięki szczególnym wysiłkom załogi wysoką jakość produkowanych wyrobów mających duże znaczenie gospodarcze dla zaopatrzenia rynku wewnętrznego i na eksport.

II. Zasady obliczania funduszu nagród.

1. Fundusz nagród tworzy się z narzutu na koszty produkcji i oblicza się proporcjonalnie w miarę sprzedaży wyrobów oznaczonych znakiem jakości.

2. Sprzedaż wyrobów oznaczonych znakiem jakości powinna być ewidencjonowana w księgowości na odrębnych kontach. W fakturach na dostawę wyrobów oznaczonych tym znakiem należy podawać klasę znaku jakości.

3. Fundusz nagród nie może być tworzony, jeżeli nie zostały spełnione warunki, na jakich przyznane zostało prawo do oznaczania wyrobu znakiem jakości. W szczególności:

1) prawo do tworzenia funduszu nagród ustaje z chwilą wygaśnięcia lub cofnięcia prawa do oznaczania wyrobu znakiem jakości,

2) ponadto uprawnienie do tworzenia funduszu nagród zostanie cofnięte przedsiębiorstwu w razie niedotrzymania któregokolwiek z warunków, na jakich przyznane zostało prawo do oznaczania wyrobu znakiem jakości.

4. W sprawach o cofnięcie przedsiębiorstwu uprawnienia do tworzenia funduszu nagród decyduje dyrektor zjednoczenia, w skład którego wchodzi przedsiębiorstwo:

1) na wniosek instytucji, która przyznała przedsiębiorstwu prawo do oznaczania wyrobu znakiem jakości,

2) z własnej inicjatywy w razie uzyskania informacji w innej drodze o nieprzestrzeganiu przez przedsiębiorstwo warunków, na jakich przyznane zostało prawo do oznaczania wyrobu znakiem jakości.

5. Cofnięcie uprawnienia do tworzenia funduszu nagród następuje na okres od dnia ujawnienia nieprzestrzegania przez przedsiębiorstwo warunków, na których przyznane zostało prawo do oznaczania wyrobu znakiem jakości, do dnia najbliższej kontroli, stwierdzającej spełnienie tych warunków, jednakże na okres nie krótszy niż trzy miesiące.

III. Zasady wypłacania funduszu nagród.

1. Fundusz nagród przeznaczony jest na nagrody dla pracowników przedsiębiorstw, którzy przyczynili się w szczególny sposób do produkcji wyrobów oznaczonych znakiem jakości.

2. Ministrowie określą służby i grupy osób nadzorujące (kontrolujące) produkcję, które mogą być objęte nagradzaniem, z tym że na pracowników bezpośrednio produkcyjnych i średniego dozoru technicznego powinno przypadać co najmniej 70% funduszu nagród.

3. Nagrody z funduszu nagród przyznawane są w okresach kwartalnych lub półrocznych, w ciągu 1 miesiąca po zakończeniu kwartału lub półrocza.

4. Nagrody z funduszu nagród dla pracowników przedsiębiorstwa przyznaje dyrektor po zasięgnięciu opinii rady robotniczej.

5. Dyrektorzy przedsiębiorstw w porozumieniu z radą robotniczą ustalą szczegółowe regulaminy nagradzania pracowników. Regulaminy powinny określać w szczególności wykaz stanowisk, które mogą być objęte nagradzaniem z funduszu nagród, zasady i tryb rozdziału oraz terminy wypłat nagród."