Zm.: uchwała w sprawie ogólnych warunków umów między jednostkami gospodarki uspołecznionej a osobami fizycznymi o świadczeniu usług w zakresie prowadzenia punktów sprzedaży detalicznej, placówek gastronomicznych, placówek usługowych, zakładów hotelowych i obozowisk turystycznych.

Monitor Polski

M.P.1987.37.309

Akt jednorazowy
Wersja od: 29 grudnia 1987 r.

UCHWAŁA Nr 181
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 grudnia 1987 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie ogólnych warunków umów między jednostkami gospodarki uspołecznionej a osobami fizycznymi o świadczenie usług w zakresie prowadzenia punktów sprzedaży detalicznej, placówek gastronomicznych, placówek usługowych, zakładów hotelarskich i obozowisk turystycznych.

Na podstawie art. 384 § 1 Kodeksu cywilnego Rada Ministrów uchwala, co następuje:
W uchwale nr 17 Rady Ministrów z dnia 18 lutego 1983 r. w sprawie ogólnych warunków umów między jednostkami gospodarki uspołecznionej a osobami fizycznymi o świadczenie usług w zakresie prowadzenia punktów sprzedaży detalicznej, placówek gastronomicznych, placówek usługowych, zakładów hotelarskich i obozowisk turystycznych (Monitor Polski Nr 7, poz. 44) wprowadza się następujące zmiany:
1)
tytuł uchwały otrzymuje brzmienie:

"w sprawie ogólnych warunków umów agencyjnych i umów na warunkach zlecenia między jednostkami gospodarki uspołecznionej a osobami fizycznymi";

2)
§ 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. Ustala się ogólne warunki umów agencyjnych i umów na warunkach zlecenia między jednostkami gospodarki uspołecznionej a osobami fizycznymi w zakresie prowadzenia placówek określonego w tych umowach przedmiotu działalności, zwane dalej "ogólnymi warunkami umów", stanowiące załącznik do uchwały.";

3)
w § 2:
a)
ust. 1, 2 i 4 otrzymują brzmienie:

"1. Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą powierzać osobom fizycznym prowadzenie placówek na podstawie umowy agencyjnej lub umowy na warunkach zlecenia, na zasadach określonych w uchwale, z wyjątkiem placówek sprzedaży detalicznej napojów alkoholowych oraz innych rodzajów działalności, gdy z odrębnych przepisów wynika obowiązek prowadzenia ich bezpośrednio przez dającego zlecenie. Umowa powinna określać przedmiot działalności placówki.

2. Przekazanie prowadzenia placówki na podstawie umowy agencyjnej lub umowy na warunkach zlecenia może nastąpić pod warunkiem, że zatrudnienie w tej placówce, w czasie przekazania lub prowadzenia jej przez agenta, nie przekroczy 50 osób".

"4. Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą powierzać do prowadzenia agentom placówki w drodze przetargu.",

b)
ust. 5 skreśla się;
4)
w § 3 pkt 6 otrzymuje brzmienie:

"6) placówce - rozumie się przez to obiekt (zespół składników majątkowych) przeznaczony do prowadzenia działalności zarobkowej określonego, w umowie agencyjnej lub umowie na warunkach zlecenia, rodzaju lub w którym taka działalność jest prowadzona".

W załączniku do uchwały, o której mowa w § 1, wprowadza się następujące zmiany:
1)
tytuł załącznika otrzymuje brzmienie:

"Ogólne warunki umów agencyjnych i umów na warunkach zlecenia między jednostkami gospodarki uspołecznionej a osobami fizycznymi";

2)
§ 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. Ogólne warunki umów regulują zasady i tryb postępowania przy zawieraniu i wykonywaniu umów między jednostkami gospodarki uspołecznionej a osobami fizycznymi o świadczenie usług w zakresie prowadzenia placówek oznaczonego w umowie przedmiotu działalności.";

3)
w § 12 w ust. 1 po wyrazie "zakupu" dodaje się wyrazy "środków trwałych";
4)
w § 16 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. W umowie agencyjnej strony ustalają prowizję w procencie od wykonanego obrotu placówki.

2. Prowizja jest ustalana na okresy uzgodnione między zleceniodawcą a agentem.";

5)
w § 17 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Zryczałtowana odpłatność jest ustalana na okresy uzgodnione między zleceniodawcą a agentem.";

6)
w § 18 w ust. 1 zdanie ostatnie skreśla się;
7)
§ 19 otrzymuje brzmienie:

"§ 19. Zabezpieczenie mienia może nastąpić w formie wpłaty gotówkowej lub wekslem gwarancyjnym bądź książeczką oszczędnościową z odpowiednią kwotą wkładów i ustanowieniem pełnomocnictwa na rzecz zleceniodawcy. Wymienione formy zabezpieczenia mogą być stosowane równocześnie."

Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1988 r.