Zm.: okólnik w sprawie zakresu przedmiotowego rzemiosł oraz rozgraniczenia rzemiosła i przemysłu fabrycznego.

Monitor Polski

M.P.1968.37.268

Akt jednorazowy
Wersja od: 9 września 1968 r.

OKÓLNIK
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DROBNEJ WYTWÓRCZOŚCI
z dnia 24 sierpnia 1968 r.
zmieniający okólnik w sprawie zakresu przedmiotowego rzemiosł oraz rozgraniczenia rzemiosła i przemysłu fabrycznego.

W związku z art. 143 prawa przemysłowego z dnia 7 czerwca 1927 r. (Dz. U. Nr 53, poz. 468 z późniejszymi zmianami) oraz §§ 1 i 2 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości z dnia 27 czerwca 1963 r. w sprawie zmiany listy rzemiosł (Dz. U. Nr 32, poz. 184) ustala się, co następuje:
W okólniku Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości z dnia 18 marca 1966 r. w sprawie zakresu przedmiotowego rzemiosł oraz rozgraniczenia rzemiosła i przemysłu fabrycznego (Monitor Polski Nr 15, poz. 90) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 4 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"osobisty udział właściciela w produkcji lub świadczeniu usług";

2)
w § 5 ust. 2 dodaje się zdanie w brzmieniu:

"Ponadto nie wlicza się dwóch wyszkolonych przez danego rzemieślnika uczniów albo dwóch przyjętych na praktykę absolwentów zasadniczych szkół zawodowych - w ciągu 24 miesięcy po złożeniu przez nich egzaminu czeladniczego bądź po ukończeniu szkoły zawodowej; powyższe wyłączenie nie dotyczy jednak absolwentów na terenach i w miastach objętych deglomeracją.";

3)
w § 6 dodaje się zdanie:

"Organ określony w § 7 ust. 1 może, w zależności od potrzeb gospodarczych i oceny sytuacji w dziedzinie zatrudnienia, ograniczyć liczbę osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, o których mowa wyżej.";

4)
w § 8 wyrazy "w prowadzeniu przedsiębiorstwa rzemieślniczego" zastępuje się wyrazami "w produkcji lub świadczeniu usług";
5)
§ 9 otrzymuje brzmienie:

"1. Nie uważa się za rzemieślniczą produkcji, pomimo zachowania warunków określonych w paragrafach poprzedzających, jeżeli czynności produkcyjne - z wyjątkiem czynności pomocniczych - wykonywane są wyłącznie przy użyciu automatów.

2. Nie uważa się za rzemieślniczą produkcji przedmiotów z tworzyw sztucznych, jeżeli dany przedmiot bądź jego podstawowe elementy wytwarzane są przy użyciu specjalnych maszyn lub urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, jak wtryskarki, wytłaczarki i prasy. W społecznie i gospodarczo uzasadnionych wypadkach organ określony w § 7 ust. 1 może przejściowo zaniechać zakwalifikowania opisanej wyżej produkcji do przemysłu fabrycznego, jeżeli jest ona wykonywana przy użyciu nie więcej niż jednej ręcznej wtryskarki, wytłaczarki albo prasy".

Właściwe organy do spraw przemysłu prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) dokonają w trybie określonym w art. 143 prawa przemysłowego z mocą od dnia 1 stycznia 1969 r. zakwalifikowania do przemysłu fabrycznego działalności produkcyjnej rzemieślników, która w myśl § 1 pkt 5 niniejszego okólnika nie może być uznana za rzemieślniczą - chyba że na wniosek zainteresowanych osób zostaną im wydane przed tym dniem zezwolenia na prowadzenie danej działalności w ramach przemysłu.