Zm.: obwieszczenie w sprawie ogłoszenia zmian w ogólnych warunkach ubezpieczenia mienia jednostek gospodarki uspołecznionej od ognia i innych zdarzeń losowych oraz maszyn elektrycznych i ogólnych warunkach ubezpieczenia mienia jednostek gospodarki nie uspołecznionej od ognia i innych zdarzeń losowych.

Monitor Polski

M.P.1988.34.307

Akt jednorazowy
Wersja od: 23 grudnia 1988 r.

OBWIESZCZENIE
PREZESA PAŃSTWOWEGO ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ
z dnia 5 grudnia 1988 r.
w sprawie ogłoszenia zmian w ogólnych warunkach ubezpieczenia mienia jednostek gospodarki uspołecznionej od ognia i innych zdarzeń losowych oraz maszyn elektrycznych od szkód elektrycznych i ogólnych warunkach ubezpieczenia mienia jednostek gospodarki nie uspołecznionej od ognia i innych zdarzeń losowych.

1.
Na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 20 września 1984 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. Nr 45, poz. 242) ogłasza się:
1)
zmiany w ogólnych warunkach ubezpieczenia mienia jednostek gospodarki uspołecznionej od ognia i innych zdarzeń losowych oraz maszyn elektrycznych od szkód elektrycznych, stanowiących załącznik nr 1 do obwieszczenia Prezesa Państwowego Zakładu Ubezpieczeń z dnia 30 listopada 1985 r. w sprawie ogłoszenia ogólnych warunków ubezpieczenia mienia jednostek gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej od ognia i innych zdarzeń losowych oraz taryfy składek za te ubezpieczenia (Monitor Polski Nr 45, poz. 289 oraz z 1987 r. Nr 3, poz. 30, Nr 18, poz. 159 i Nr 37, poz. 318),
2)
zmiany w ogólnych warunkach ubezpieczenia mienia jednostek gospodarki nie uspołecznionej od ognia i innych zdarzeń losowych, stanowiących załącznik nr 2 do powołanego w pkt 1 obwieszczenia Prezesa Państwowego Zakładu Ubezpieczeń,

zatwierdzone uchwałami nr 121 i 122 Rady Ubezpieczeniowej z dnia 16 listopada 1988 r.

2.
Zmiany wymienione w ust. 1 wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 1989 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZMIANY W OGÓLNYCH WARUNKACH UBEZPIECZENIA MIENIA JEDNOSTEK GOSPODARKI USPOŁECZNIONEJ OD OGNIA I INNYCH ZDARZEŃ LOSOWYCH ORAZ MASZYN ELEKTRYCZNYCH OD SZKÓD ELEKTRYCZNYCH

W ogólnych warunkach ubezpieczenia mienia jednostek gospodarki uspołecznionej od ognia i innych zdarzeń losowych oraz maszyn elektrycznych od szkód elektrycznych wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 3:

a) w ust. 1 po wyrazach "usuwanie się ziemi" dodaje się wyrazy "katastrofę budowlaną, awarię urządzeń lub instalacji,";

b) w ust. 4:

- w pkt 8 lit. a) przyjmuje brzmienie:

"a) spowodowanego awarią polegającą na wydostaniu się wody, pary, płynów lub substancji z przewodów i urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania i innych instalacji,";

- dodaje się nowe pkt 12 i 13 w brzmieniu:

"12) katastrofę budowlaną - uważa się nie zamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, ścianek szczelnych i obudowy wykopów: nie stanowi katastrofy budowlanej:

a) uszkodzenie elementu wbudowanego w obiekt budowlany, nadającego się do naprawy lub wymiany,

b) awaria terenowych urządzeń budowlanych,

c) awaria instalacji;

13) awarię urządzeń lub instalacji - uważa się szkody powstałe w tych urządzeniach oraz szkody wyrządzone tą awarią w innym ubezpieczonym mieniu.";

- dotychczasowe pkt 12 i 13 oznacza się jako pkt 14 i 15,

2) w § 4 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) w urządzeniach lub instalacjach przeznaczonych do rozbiórki lub nieczynnych - spowodowane awarią,";

3) dotychczasowy § 37 oznacza się jako § 40;

4) po § 36 dodaje się tytuł "Ryzyka dodatkowe" i nowe § 37-39 w brzmieniu:

"Ryzyka dodatkowe

§ 37. Na wniosek ubezpieczającego, za opłatą dodatkowej składki, umowa ubezpieczenia mienia od ognia i innych zdarzeń losowych może być rozszerzona na:

1) ryzyko zakłócenia przebiegu produkcji,

2) ryzyko prowadzenia działalności innowacyjno-wdrożeniowej.

Ubezpieczenie powyższych ryzyk może być zawarte także na podstawie odrębnej umowy.

Ubezpieczenie ryzyka zakłócenia przebiegu produkcji.

§ 38. 1. W ramach ubezpieczenia ryzyka zakłócenia przebiegu produkcji PZU odpowiada za straty spowodowane przerwami w działalności gospodarczej w następstwie:

1) zdarzeń losowych wymienionych w § 3 ust. 1,

2) silnych mrozów,

3) nadmiernych opadów atmosferycznych,

4) skażenia środowiska naturalnego,

5) zakłóceń w dostawie energii elektrycznej, gazu lub innych czynników zasilania,

6) innych przyczyn zgłoszonych przez ubezpieczającego i określonych w umowie ubezpieczenia.

2. Ubezpieczenie może być zawarte z odpowiedzialnością PZU obejmującą przerwy w działalności gospodarczej trwające do 1 miesiąca, 2 miesięcy lub 3 miesięcy.

3. Ryzyko zakłócenia przebiegu produkcji ubezpiecza się do wysokości zadeklarowanej sumy ubezpieczenia oddzielnie dla zakładu lub jednostki objętej odrębnym rozrachunkiem. Sumę ubezpieczenia i podstawę obliczenia składki stanowi planowana przeciętna wartość produkcji lub sprzedaży w czasie odpowiadającym okresom ubezpieczonych przerw, podanych w ust. 2.

4. Za przerwy w działalności gospodarczej uważa się przestoje w tej działalności, wywołane unieruchomieniem wskutek zdarzeń wymienionych w ust. 1 bądź uszkodzeniem albo zniszczeniem majątku ubezpieczającego przez zdarzenie losowe określone w § 3 ust. 4.

5. Za straty spowodowane przez:

1) silne mrozy i nadmierne opady atmosferyczne - uważa się straty spowodowane tymi czynnikami, jeżeli w wyniku ich działania został ogłoszony na danym terenie przez władze administracyjne stan klęski żywiołowej,

2) skażenie środowiska naturalnego - uważa się straty powstałe wskutek ograniczenia bądź wstrzymania działalności ubezpieczającego w wyniku skażenia środowiska przez osoby trzecie, stwierdzonego przez właściwe organy władz,

3) zakłócenia w dostawie energii elektrycznej, gazu lub innych czynników zasilania - uważa się straty wynikłe wskutek niezależnych od ubezpieczającego przerw w dostawach wymienionych czynników; nie są przerwami w dostawach energii ograniczenia w zasilaniu, ustanowione normami Państwowej Dyspozycji Mocy.

6. Za straty z tytułu ograniczenia bądź wstrzymania działalności (ust. 1 pkt. 1-6) uważa się spadek wyników działalności jednostki ubezpieczającej w ujęciu wartościowym poniżej 80% planu przypadającego na miesiąc, w którym wystąpiła przerwa. Zasada ustalenia strat uzależniona jest od charakteru działalności i specyfiki branżowej ubezpieczającego i wymaga szczegółowego określenia w umowie ubezpieczenia.

7. Odszkodowanie za straty polegające na ograniczeniu bądź wstrzymaniu działalności wskutek zdarzeń określonych w § 38 ust. 1, ustalone zgodnie z zasadami podanymi w ust. 6, wypłaca się w kwocie odpowiadającej 80% tych strat; wysokość odszkodowania nie może jednak przekraczać sumy ubezpieczenia określonej w umowie.

8. Jeśli ubezpieczający, podejmując działania w celu nadrobienia utraconej produkcji, poniósł dodatkowe lub zwiększone koszty i zapobiegł spadkowi wyników działalności poniżej wartości określonych w ust. 6, PZU pokrywa te dodatkowe koszty w pełnej udokumentowanej wysokości (w granicach sumy ubezpieczenia).

Ubezpieczenie ryzyka prowadzenia działalności innowacyjno-wdrożeniowej

§ 39. 1. Umowa ubezpieczenia ryzyka prowadzenia działalności innowacyjnej i wdrożeniowej może być zawarta przez jednostkę gospodarki uspołecznionej legitymującą się, w dacie zawarcia umowy, aktualnym wpisem do rejestru jednostek innowacyjno-wdrożeniowych, prowadzonego przez Urząd Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń, określającym typ jednostki oraz rodzaj i charakter prowadzonej działalności.

2. Przedmiotem ubezpieczenia mogą być wszelkie, określone w umowie, a nie objęte prowadzonymi aktualnie przez PZU ubezpieczeniami majątkowymi i osobowymi, szkody i straty własne ubezpieczającego, jak również roszczenia osób trzecich z tytułu:

1) zmiany bądź ustanowienia norm państwowych, eliminujące planowane efekty poniesionych przez ubezpieczającego nakładów na etapie prac projektowych i wdrożeniowych innowacji,

2) nie zawinionego naruszenia podlegających ochronie praw autorskich i wynalazczych,

3) strat powstałych w czasie prób eksploatacyjnych i próbnej produkcji,

4) strat wywołanych wadliwym funkcjonowaniem wyrobu, jeżeli wada powstała bez winy ubezpieczającej jednostki i o wadzie tej jednostka ta nie mogła wcześniej wiedzieć,

5) innych przyczyn i innego typu ryzyk zgłoszonych przez ubezpieczającego i określonych w umowie ubezpieczenia.

3. Ustaleń rozmiarów i wysokości szkody z ubezpieczenia ryzyka prowadzenia działalności innowacyjno-wdrożeniowej dokonuje się z udziałem eksperta wskazanego przez Urząd Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń.

4. Odszkodowanie nie może przekraczać sumy ubezpieczenia określonej w umowie; suma ubezpieczenia stanowi podstawę obliczenia składki."

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZMIANY W OGÓLNYCH WARUNKACH UBEZPIECZENIA MIENIA JEDNOSTEK GOSPODARKI NIE USPOŁECZNIONEJ OD OGNIA I INNYCH ZDARZEŃ LOSOWYCH

W ogólnych warunkach ubezpieczenia mienia jednostek gospodarki nieuspołecznionej od ognia i innych zdarzeń losowych wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 5:

a) ust. 3 skreśla się,

b) dotychczasowe ust. 4 i 5 oznacza się odpowiednio jako ust. 3 i 4,

2) po § 18 dodaje się tytuł "Ryzyka dodatkowe" oraz nowe § 19-22 w brzmieniu:

"Ryzyka dodatkowe

§ 19. Na wniosek ubezpieczającego za opłatą dodatkowej składki umowa ubezpieczenia mienia od ognia i innych zdarzeń losowych może być rozszerzona na:

1) ryzyko zakłócenia przebiegu produkcji,

2) ryzyko prowadzenia działalności innowacyjno-wdrożeniowej.

Ubezpieczenie powyższych ryzyk może być zawarte także na podstawie odrębnej umowy.

Ubezpieczenie ryzyka zakłócenia przebiegu produkcji

§ 20. 1. W ramach ubezpieczenia ryzyka zakłócenia przebiegu produkcji PZU odpowiada za straty spowodowane przerwami w działalności gospodarczej w następstwie:

1) zdarzeń losowych wymienionych w § 3 ust. 1,

2) silnych mrozów,

3) nadmiernych opadów atmosferycznych,

4) skażenia środowiska naturalnego,

5) zakłóceń w dostawie energii elektrycznej, gazu lub innych czynników zasilania,

6) innych przyczyn zgłoszonych przez ubezpieczającego i określonych w umowie ubezpieczenia.

2. Ubezpieczenie może być zawarte z odpowiedzialnością PZU obejmującą przerwy w działalności gospodarczej trwające do 1 miesiąca, 2 miesięcy lub 3 miesięcy.

3. Za przerwy w działalności gospodarczej uważa się przestoje w tej działalności, wywołane unieruchomieniem wskutek zdarzeń wymienionych w ust. 1 bądź uszkodzeniem albo zniszczeniem majątku ubezpieczającego przez zdarzenie losowe określone w § 3 ust. 4.

4. Za straty spowodowane przez:

1) silne mrozy i nadmierne opady atmosferyczne - uważa się straty spowodowane tymi czynnikami, jeżeli w wyniku ich działania został ogłoszony na danym terenie przez władze administracyjne stan klęski żywiołowej,

2) skażenie środowiska naturalnego - uważa się straty powstałe wskutek ograniczenia bądź wstrzymania działalności ubezpieczającego w wyniku skażenia środowiska przez osoby trzecie, stwierdzonego przez właściwe organy władz,

3) zakłócenia w dostawie energii elektrycznej, gazu lub innych czynników zasilania - uważa się straty wynikłe wskutek niezależnych od ubezpieczającego przerw w dostawach wymienionych czynników; nie są przerwami w dostawach energii ograniczenia w zasilaniu, ustanowione normami Państwowej Dyspozycji Mocy.

Ubezpieczenie ryzyka prowadzenia działalności inowacyjno-wdrożeniowej

§ 21. 1. Umowa ubezpieczenia ryzyka prowadzenia działalności innowacyjnej i wdrożeniowej może być zawarta przez jednostkę gospodarki nie uspołecznionej legitymującą się, w dacie zawarcia umowy, aktualnym wpisem do rejestru jednostek innowacyjno-wdrożeniowych, prowadzonego przez Urząd Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń, określającym typ jednostki oraz rodzaj i charakter prowadzonej działalności.

2. Przedmiotem ubezpieczenia mogą być wszelkie, określone w umowie, a nie objęte prowadzonymi aktualnie przez PZU ubezpieczeniami majątkowymi i osobowymi szkody i straty własne ubezpieczającego, jak również roszczenia osób trzecich z tytułu:

1) zmiany bądź ustanowienia norm państwowych, eliminujące planowane efekty poniesionych przez ubezpieczającego nakładów na etapie prac projektowych i wdrożeniowych innowacji,

2) nie zawinionego naruszenia praw autorskich i wynalazczych podlegających ochronie,

3) strat powstałych w czasie prób eksploatacyjnych i próbnej produkcji,

4) strat wywołanych wadliwym funkcjonowaniem wyrobu, jeżeli wada powstała bez winy ubezpieczającej jednostki i o wadzie tej jednostka ta nie mogła wcześniej wiedzieć,

5) innych przyczyn i innego typu ryzyk zgłoszonych przez ubezpieczającego i określonych w umowie ubezpieczenia.

3. Ustaleń rozmiarów i wysokości szkody z ubezpieczenia ryzyka prowadzenia działalności innowacyjno-wdrożeniowej dokonuje się z udziałem eksperta wskazanego przez Urząd Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń.

§ 22. Szczegółowe warunki ubezpieczenia ryzyk dodatkowych określa się w uzgodnieniu z ubezpieczającym - w umowach ubezpieczenia, odpowiednio do charakteru działalności i specyfiki branżowej ubezpieczającego.",

4) dotychczasowe § 19 i 20 oznacza się jako § 23 i 24.