Zm.: niektóre postanowienia instrukcji Ministra Pracy i Opieki Społecznej oraz Ministra Finansów z dnia 18 października 1952 r. w sprawie obliczania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz wypłacania zasiłków pieniężnych przez uspołecznione zakłady pracy, których fundusz płac kontrolowany jest przez bank.

Monitor Polski

M.P.1954.A-33.487

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 lipca 1953 r.

INSTRUKCJA
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ ORAZ MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 kwietnia 1954 r.
zmieniająca niektóre postanowienia instrukcji Ministra Pracy i Opieki Społecznej oraz Ministra Finansów z dnia 18 października 1952 r. w sprawie obliczania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz wypłacania zasiłków pieniężnych przez uspołecznione zakłady pracy, których fundusz płac kontrolowany jest przez bank.

W instrukcji Ministra Pracy i Opieki Społecznej oraz Ministra Finansów z dnia 18 października 1952 r. w sprawie obliczania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz wypłacania zasiłków pieniężnych przez uspołecznione zakłady pracy, których fundusz płac kontrolowany jest przez bank (Monitor Polski Nr A-92, poz. 1436), wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 ust. 2 po wyrazach "w obowiązującym terminie" dodaje się wyrazy "bądź których polecenia przelewu nie mogą być zrealizowane przez bank w obowiązującym terminie z powodu braku środków na rachunku bankowym.";
2)
§ 9 otrzymuje brzmienie:

"§ 9. 1. W terminie do 10 dnia każdego miesiąca zakłady pracy obowiązane są nadesłać Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych rozliczenie ze środków pieniężnych pobranych w ubiegłym miesiącu na wypłatę zasiłków. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest upoważniony do przesuwania terminu składania rozliczeń w przypadkach szczególnie uzasadnionych.

2. Pobrane, lecz nie wypłacone kwoty zakłady pracy są obowiązane przelać w ciągu 10 dni od daty pobrania środków pieniężnych do banku kontrolującego fundusz płac na rachunek kredytów i wydatków budżetowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Różnice przypadające do zwrotu z tego tytułu, nie przekraczające kwoty zł 250, zakłady pracy przelewają w trybie i w terminie ustalonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

3. W przypadku niewykonania postanowień ust. 1 i 2 Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest uprawniony:

a) do zawieszania prawa zakładu pracy do podejmowania z rachunku kredytów i wydatków budżetowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych środków pieniężnych na zasiłki,

b) do wystawiania bezakceptowych żądań zapłaty na pobrane, lecz nie wypłacone kwoty i na sumy, których zakład pracy nie rozliczył. Na podstawie żądania zapłaty bank kontrolujący spisuje odpowiednią sumę z otwartych kredytów budżetowych na fundusz płac jednostek budżetowych bądź z rachunku rozliczeniowego lub bieżącego pozostałych zakładów pracy i przelewa je na rachunek kredytów i wydatków budżetowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.";

3)
w § 12 końcowe wyrazy "w § 9 ust. 2" zastępuje się wyrazami "w § 9 ust. 3 lit. b)".
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1953 r.