Rozdział 4 - Zezwolenia na zawieranie umów przewozu i ubezpieczenia przesyłek na trasach zagranicznych. - Zezwolenie na niektóre czynności obrotu dewizowego.

Monitor Polski

M.P.1984.7.52

Akt utracił moc
Wersja od: 27 września 1989 r.

Rozdział  4

Zezwolenia na zawieranie umów przewozu i ubezpieczenia przesyłek na trasach zagranicznych.

§  35.
Użyte w niniejszym rozdziale określenia:
1)
"usługi przewozu na trasach zagranicznych" - oznacza transport w komunikacji międzynarodowej towarów, mienia i innych przesyłek nie stanowiących bagażu towarzyszącego oraz świadczone za granicą usługi spedycyjne, maklerskie i agencyjne związane z załadunkiem na środek transportu,
2)
"przedsiębiorstwa przewozowe i usługowe" - oznacza jednostki gospodarki uspołecznionej upoważnione do prowadzenia działalności przewozowej i usługowej w komunikacji międzynarodowej,
3)
"państwa, z którymi Polska Rzeczpospolita Ludowa rozlicza się na podstawie umów o płatnościach niehandlowych" - oznacza państwa wymienione w § 28 pkt 3,
4)
"polskie środki komunikacji" - oznacza środki komunikacji, o których mowa w § 28 pkt 4,
5)
"trasa zagraniczna" - oznacza trasę, o której mowa w § 28 pkt 2.
§  36.
Zezwala się na zawieranie w kraju umów o usługi przewozu i ubezpieczenie przesyłek na trasach zagranicznych na warunkach przewidzianych w niniejszym rozdziale.
§  37.
1.
Zezwala się przedsiębiorstwom przewozowym i usługowym na przyjmowanie w kraju w walucie polskiej od jednostek gospodarki uspołecznionej będących osobami krajowymi należności za usługi przewozu i ubezpieczenie przesyłek na trasach zagranicznych, z zastrzeżeniem przewidzianym w ust. 2.
2.
Konieczność nadania przesyłki w kraju do przewozu za granicę obcym samolotem lub samochodem powinna być uzgodniona z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT lub Pekaes Auto-Transport S.A. w razie braku możliwości przewozu polskimi środkami komunikacji. Konieczność ubezpieczenia przesyłki w czasie przewozu za granicę w obcym zakładzie ubezpieczeń powinna być uzgodniona z Towarzystwem Ubezpieczeń i Reasekuracji "Warta" Spółka Akcyjna.
3.
Należność na rzecz osób zagranicznych za usługi przewozu przewidziana do pobrania od jednostek określonych w ust. 1 przy odbiorze przeznaczonych dla nich przesyłek z zagranicy może być opłacona w kraju w walucie polskiej.
§  38.
Zezwala się przedsiębiorstwom przewozowym i usługowym na przyjmowanie w kraju w walucie polskiej od osób krajowych legitymujących się paszportami wydanymi przez polskie organy państwowe w kraju, wyjeżdżających za granicę w celu zamieszkania, należności za usługi przewozu przesyłek na trasach zagranicznych polskimi środkami komunikacji powietrznej, wodnej i samochodowej.
§  39.
1.
Zezwala się przedsiębiorstwom przewozowym i usługowym na przyjmowanie w kraju w walucie polskiej, pochodzącej z odprzedaży po obowiązującym kursie bankowi dewizowemu waluty wymienialnej, należności od osób krajowych fizycznych za usługi przewozu i ubezpieczenie przesyłek na trasach zagranicznych, świadczone przez przewoźnika zagranicznego z państwa, z którym Polska Rzeczpospolita Ludowa nie rozlicza się na podstawie umów o płatnościach niehandlowych.
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie do należności za usługi przewozu i ubezpieczenie nadawanych w kraju przesyłek osób krajowych wyjeżdżających za granicę w celu zamieszkania, legitymujących się dokumentami podróży wydanymi przez polskie organy państwowe w kraju lub paszportami wydanymi przez obce organy państwowe.
§  40.
1.
Zezwala się przedsiębiorstwom przewozowym i usługowym na przyjmowanie w kraju w walucie polskiej pochodzącej z odprzedaży waluty obcej, o której mowa w § 39 ust. 1, należności od osób zagranicznych za usługi przewozu i ubezpieczenie przesyłek na trasach zagranicznych, pod warunkiem:
1)
przedłożenia oryginalnych dokumentów Narodowego Banku Polskiego albo innych banków i instytucji posiadających uprawnienia dewizowe, stwierdzających odprzedaż po obowiązującym kursie waluty obcej w kwocie wystarczającej na całkowite pokrycie należności,
2)
odnotowania przez przedsiębiorstwa przewozowe i usługowe w sposób trwały i wyraźny na dowodach odprzedaży kwoty przyjętej na zapłatę.
2.
Należności za usługi przewozu i ubezpieczenie przesyłek określone w ust. 1 mogą być pokrywane również czekami wystawionymi w ciężar rachunków w Narodowym Banku Polskim lub innym banku dewizowym, zasilanych walutami, o których mowa w § 39 ust. 1.
§  41.
Zezwala się przedsiębiorstwom przewozowym i usługowym na przyjmowanie w kraju w walucie polskiej od przedstawicielstw i obywateli państw, z którymi Polska Rzeczpospolita Ludowa rozlicza się na podstawie umów o płatnościach niehandlowych, należności za usługi przewozu przesyłek na trasach zagranicznych, jeżeli przewóz następuje polskimi lub należącymi do tych państw środkami komunikacji na trasach nie wykraczających poza ich granice.
§  41a. 17
Zezwala się osobom krajowym fizycznym na opłacenie w walucie polskiej lub zakup, w celu przekazania za granicę waluty obcej, kwot przypadających przedsiębiorstwom spedycyjnym i transportowym z tytułu usług spedycji i przewozu mienia na trasach zagranicznych:
1)
do wysokości kosztów w walutach krajów socjalistycznych,
2)
do równowartości 10.000 zł w walutach obcych wymienialnych.
17 § 41a dodany przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 28 października 1987 r. (M.P.87.32.277) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 1987 r.