Zezwolenie dla zespołów adwokackich na niektóre czynności obrotu wartościami dewizowymi.

Monitor Polski

M.P.1954.101.1275

Akt utracił moc
Wersja od: 10 marca 1966 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 25 września 1954 r.
w sprawie zezwolenia dla zespółów adwokackich na niektóre czynności obrotu wartościami dewizowymi. 1

Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U, Nr 21, poz. 133) zarządza się, co następuje:
1.
Zezwala się adwokatom na zawieranie z cudzoziemcami dewizowymi w stosunkach z zagranicą umów zlecenia, w których dającym zlecenie jest cudzoziemiec dewizowy, oraz na wykonywanie tych umów, pod warunkiem:
1)
ustalenia w tych umowach zaspokojenia należności z tytułu wynagrodzenia w sposób przewidziany w § 2,
2)
zgłoszenia radzie adwokackiej wojewódzkiej izby adwokackiej, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania zgłaszającego, faktu zawarcia takiej umowy, wygaśnięcia zlecenia oraz danych dotyczących realizacji należnego adwokatowi wynagrodzenia (§§ 3 i 4).
2.
Przewidziany w ust. 1 pkt 2 obowiązek zgłaszania zawartych umów z cudzoziemcami dewizowymi właściwej terytorialnie radzie adwokackiej wojewódzkiej izby adwokackiej nie dotyczy zespołów adwokackich wyznaczonych na podstawie § 5 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 grudnia 1963 r. w sprawie zespołów adwokackich (Dz. U. z 1964 r. Nr 1, poz. 4).
1.
Zaspokojenie należności z tytułu wynagrodzenia adwokata powinno być ustalone w umowie zlecenia (§ 1):
1)
w zagranicznych środkach płatniczych z zastrzeżeniem przekazania ich za pośrednictwem Narodowego Banku Polskiego, Banku Handlowego w Warszawie S.A. lub Banku Polska Kasa Opieki S.A. bądź
2)
w złotych z rachunku zagranicznego wolnego dającego zlecenie cudzoziemca, bądź
3)
w złotych z kwot pobranych na rzecz dającego zlecenie cudzoziemca, z zachowaniem przepisu § 6 pkt 4.
2.
Ustalenie lub przyjęcie zaspokojenia należności z tytułu wynagrodzenia adwokata w sposób inny niż przewidziany w ust. 1 wymaga osobnego zezwolenia.
1.
W zgłoszeniu zawarcia umowy zlecenia należy podać:
1)
nazwisko i imię (nazwę) oraz adres dającego zlecenie,
2)
dokładne określenie przedmiotu i zakresu zlecenia,
3)
ustaloną lub przewidywaną wysokość wynagrodzenia za czynności adwokata i termin płatności.
2.
W zgłoszeniu wygaśnięcia zlecenia należy, z powołaniem się na dokonane zgłoszenie zawarcia umowy, podać:
1)
datę i przyczynę wygaśnięcia zlecenia,
2)
ostateczną wysokość wynagrodzenia,
3)
termin i sposób, w jakich dokonana została realizacja wynagrodzenia.
3.
W przypadku gdy umowa zlecenia trwa dłużej iż rok, należy ponadto zgłosić:
1)
wysokość wynagrodzenia otrzymanego w ciągu roku,
2)
termin i sposób, w jakich dokonana została realizacja wynagrodzenia.
Zgłoszenia, o których mowa w § 3, powinny być dokonane pisemnie w następujących terminach:
1)
zgłoszenie zawarcia, umowy zlecenia (§ 3 ust. 1) - niezwłocznie po zawarciu umowy,
2)
zgłoszenie wygaśnięcia zlecenia (§ 3 ust. 2) - niezwłocznie po wygaśnięciu zlecenia,
3)
zgłoszenie danych dotyczących realizacji wynagrodzenia (§ 3 ust. 3) - w ciągu 30 dni po upływie każdego roku, w którym nastąpiła realizacja należności.
Zezwala się adwokatom na pobieranie w krajowych środkach płatniczych w kraju (pieniądzu efektywnym lub opiewających na walutę polską czekach, wekslach itp.) na rzecz dających zlecenie cudzoziemców należności pieniężnych, przypadających tym cudzoziemcom od krajowców dewizowych w sprawach objętych zakresem zlecenia, jeżeli dłużnik-krajowiec dewizowy dokonuje zapłaty na podstawie ogólnego zezwolenia dewizowego bądź zezwolenia indywidualnego, udzielonego na wniosek dłużnika lub wierzyciela.
Zezwala się adwokatom na pokrywanie z kwot pobranych, na rzecz dających zlecenie cudzoziemców (§ 5) określonych w niniejszym paragrafie wydatków, jeżeli są one ściśle związane z prowadzeniem objętych zleceniem praw cudzoziemców dewizowych:
1)
danin publicznych (podatków, opłat i innych),
2)
kosztów i opłat postępowania w danej sprawie,
3)
zobowiązań pieniężnych dających zlecenie wobec krajowców dewizowych, wynikających w danej sprawie,
4) 3
wynagrodzenia adwokata należnego w danej sprawie w wysokości nie przewyższającej 10% sum pobranych w tej sprawie.
1.
Adwokaci obowiązani są wpłacać do Narodowego Banku Polskiego lub banku uprawnionego na rachunek zablokowany dających zlecenie cudzoziemców kwoty pobrane dla nich, a nie wykorzystane w ramach poprzedniego paragrafu. Wpłata powinna być dokonana w ciągu 30 dni od dnia pobrania danej kwoty.
2.
Przy dokonywaniu wpłat na rachunek zablokowany adwokaci obowiązani są złożyć bankowi rozliczenie na piśmie z wymienieniem tytułów oraz wysokości pobranych i wydatkowanych kwot.
Zezwala się adwokatom na wykładanie za dających zlecenie cudzoziemców własnych pieniędzy na koszty i opłaty, związane z prowadzeniem spraw tych cudzoziemców, pod następującymi warunkami:
1) 4
suma kwot wyłożonych w jednej sprawie nie może przekroczyć 1.000 zł,
2)
wyłożenie pieniędzy jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy otrzymanie z zagranicy zaliczki na koszty i opłaty nie jest możliwe w terminie, którego niedotrzymanie pociągnęłoby za sobą szkodę dla dającego zlecenie,
3)
należność przypadająca od dającego zlecenie z tytułu wyłożonej za niego sumy powinna być zrealizowana w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia wyłożenia, w sposób zgodny z przepisami § 2 ust. 1.
Za należyte przestrzeganie przepisów niniejszego zarządzenia odpowiedzialny jest kierownik zespołu adwokackiego oraz adwokat, któremu przydzielono do prowadzenia sprawę cudzoziemca dewizowego.
Z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia obowiązujące dotychczas postanowienia okólnika nr 2 Komisji Dewizowej z dnia 31 października 1946 r. w sprawie zarządu nieruchomościami cudzoziemców i generalnego zezwolenia dla adwokatów będących pełnomocnikami cudzoziemców (Dziennik Urzędowy Ministerstwa Skarbu nr 22, poz. 243) w części dotyczącej generalnego zezwolenia dla adwokatów będących pełnomocnikami cudzoziemców nie mają nadal zastosowania.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 10 lutego 1966 r. (M.P.66.5.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1966 r.
2 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 10 lutego 1966 r. (M.P.66.5.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1966 r.
3 § 6 pkt 1 skreślony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 10 lutego 1966 r. (M.P.66.5.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1966 r.
4 § 8 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 10 lutego 1966 r. (M.P.66.5.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1966 r.
5 § 8a dodany przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 10 lutego 1966 r. (M.P.66.5.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1966 r.