Zezwolenie dla przedsiębiorstwa Polskie Linie Lotnicze "Lot" na zawieranie i wykonywanie umów przewozu przesyłek lotniczych na trasach zagranicznych.

Monitor Polski

M.P.1957.14.101

Akt utracił moc
Wersja od: 11 lutego 1957 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 lutego 1957 r.
w sprawie zezwolenia dla przedsiębiorstwa Polskie Linie Lotnicze "Lot" na zawieranie i wykonywania umów przewozu przesyłek lotniczych na trasach zagranicznych.

Na podstawie art. 9 ust. 1 i art. 10 ust. 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) zarządza się, co następuje:
Ceny usług przewozu przesyłek lotniczych na trasach zagranicznych, ustalone w walutach zagranicznych, powinny być przeliczane przez przedsiębiorstwo Polskie Linie Lotnicze "Lot", zwane dalej przedsiębiorstwo "Lot", zgodnie z ustaleniami dotyczącymi sprzedaży dewiz, zawartymi w obowiązującej tabeli kursów dewiz i pieniędzy zagranicznych.
Zezwala się przedsiębiorstwu "Lot" na zawieranie w kraju z cudzoziemcami dewizowymi umów o świadczenie usług przewozu przesyłek drogą lotniczą na trasach zagranicznych oraz na przyjmowanie w kraju w złotych należności z tytułu tych umów, z zachowaniem warunków wymienionych w §§ 3 i 4.
Przedsiębiorstwo "Lot" może przyjmować w kraju od cudzoziemców dewizowych należności za usługi przewozu przesyłek na trasach zagranicznych, a mianowicie:
1)
za przewóz dokonywany na trasach zagranicznych - w złotych pochodzących z odprzedaży dewiz lub pieniędzy zagranicznych krajów, z którymi Polska nie rozlicza się w clearingu w rublach,
2)
za przewóz dokonywany na trasach zagranicznych między portami polskimi i portami krajów, z którymi Polska rozlicza się w clearingu w rublach - również w złotych pochodzących z odprzedaży dewiz lub pieniędzy zagranicznych tych krajów.
1.
Przyjęcie należności, o których mowa w § 3, może nastąpić pod warunkiem:
1)
przedłożenia przedsiębiorstwu "Lot" oryginalnych imiennych pokwitowań, rachunków lub zaświadczeń Narodowego Banku Polskiego lub innych banków i instytucji posiadających uprawnienia dewizowe, stwierdzających fakt odprzedaży dewiz lub pieniędzy zagranicznych na równowartość w złotych wystarczającą co najmniej na całkowite pokrycie należności,
2)
odnotowania przez przedsiębiorstwo "Lot" w sposób trwały i wyraźny na przedłożonych dowodach odprzedaży kwoty w złotych przyjętej na zapłatę.
2.
Należności za usługi przewozu przesyłek lotniczych mogą być uiszczane również czekami wystawionymi na Narodowy Bank Polski lub inny bank posiadający uprawnienia dewizowe, płatnymi w ciężar rachunków zagranicznych wolnych, a mianowicie:
1)
w przypadkach określonych w § 3 pkt 2 - czekami oznaczonymi literą A,
2)
w przypadkach określonych w § 3 pkt 1 - czekami oznaczonymi literą B.
Zezwala się przedsiębiorstwu "Lot" na zwrot w złotych nadwyżek kwot wpłaconych przez cudzoziemców dewizowych na koszty usług przewozu przesyłek lotniczych. Zwrot nadwyżek kwot otrzymanych w formie czeków (§ 4 ust. 2) powinien nastąpić na te same rachunki zagraniczne wolne, w ciężar których czek został zrealizowany.
Zezwala się przedsiębiorstwu "Lot" na świadczenie za złote krajowcom dewizowym usług przewozu przesyłek lotniczych na trasach zagranicznych obsługiwanych przez statki powietrzne przedsiębiorstwa "Lot".
Zezwala się przedsiębiorstwu "Lot" na świadczenie za złote usług przewozu przesyłek lotniczych na trasach zagranicznych obsługiwanych przez zagraniczne przedsiębiorstwa przewozu, jeżeli zlecającymi przewóz są:
1)
przedsiębiorstwa handlu zagranicznego,
2)
inne jednostki gospodarki uspołecznionej - pod warunkiem złożenia przez nie zaświadczenia stwierdzającego konieczność przewozu przesyłki drogą lotniczą, wystawionego przez władzę zwierzchnią nadawcy przesyłki.
Świadczenie przez przedsiębiorstwo "Lot" usług przewozu przesyłek lotniczych na trasach zagranicznych w przypadkach i na warunkach innych niż przewidziane w niniejszym zarządzeniu wymaga zezwolenia Narodowego Banku Polskiego.
Tracą moc dewizowe zezwolenia ogólne wydane w przedmiocie unormowanym niniejszym zarządzeniem.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 11 lutego 1957 r.