Zbyt wyrobów państwowego przemysłu drobnego.

Monitor Polski

M.P.1953.A-57.724

Akt utracił moc
Wersja od: 16 czerwca 1953 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 5 czerwca 1953 r.
w sprawie zbytu wyrobów państwowego przemysłu drobnego.

Na podstawie art. 1 i 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) zarządza się, co następuje:
Zarządzenie dotyczy wyrobów przedsiębiorstw państwowych, nad którymi zwierzchni nadzór sprawuje Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
1.
Wyroby państwowego przemysłu drobnego dzieli się na dwie grupy:
1)
grupę I, obejmującą wyroby zamieszczone na liście ustalonej według nomenklatury planów produkcyjnych przez Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, które sprzedawane być powinny przez przedsiębiorstwa produkcyjne wskazanym na liście jednostkom uspołecznionym;
2)
grupę II, obejmującą inne wyroby.
2.
Ustalenie lub zmiana listy wyrobów grupy I następować powinny w takim czasie, aby przedsiębiorstwa produkcyjne i ich odbiorcy mogli w ustalonych terminach uzgodnić i opracować projekty planów rocznych. W uzasadnionych przypadkach wprowadzenie zmian do listy może nastąpić także w toku wykonywania planów okresowych.
Wyroby grupy I mogą być zbywane wyłącznie jednostkom uspołecznionym wskazanym na liście albo odbiorcom wskazanym przez te jednostki. Wyroby przeznaczone na zaspokojenie potrzeb miejscowych (na terenie województwa) powinny być sprzedawane w zasadzie w tranzycie organizowanym lub rozliczanym zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 24 grudnia 1951 r. w sprawie obrotów tranzytowych (Biuletyn PKPG z 1952 r. Nr 3, poz. 17).
1.
Wyroby grupy II zbywane być powinny przede wszystkim na zaspokojenie potrzeb miejscowych ludności województwa:
1)
placówkom hurtowym i detalicznym handlu uspołecznionego;
2)
państwowym przedsiębiorstwom przemysłowym;
3)
innym odbiorcom określonym przez Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
2.
Sprzedaż prowadzona być powinna zgodnie z zatwierdzonymi przez prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi) terenowymi planami obrotu towarowego lub planami zaopatrzenia odbiorców i dokonywana, o ile to możliwe, bezpośrednio na rzecz odbiorców, wskazanych w ust. 1.
1.
Powstałe po zaspokojeniu potrzeb miejscowych nadwyżki wyrobów grupy II powinny być zaoferowane właściwym centralom handlowym, centralnym zarządom lub innym odbiorcom wskazanym przez te centrale i centralne zarządy bądź przez Ministerstwo Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
2.
W razie odmowy przyjęcia przez jednostki, o których mowa w ust. 1, oferowanych nadwyżek nadwyżki mogą być zbywane jednostkom wskazanym w § 4, działającym na terenie innych województw. Brak odpowiedzi na ofertę w ciągu 14 dni od daty jej wysłania uważa się za odmowę przyjęcia oferty.
1.
Sklepy wzorcowe wojewódzkich zarządów przemysłu terenowego mogą zaopatrywać się bezpośrednio w przedsiębiorstwach państwowego przemysłu terenowego danego województwa zarówno w wyroby grupy I jak i grupy II w ilościach wynikających z zatwierdzonych przez Ministerstwo Przemysłu Drobnego i Rzemiosła planów zakupu i sprzedaży.
2.
Na terenach, na których państwowy przemysł terenowy nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięty, sklepy wzorcowe wojewódzkich zarządów przemysłu terenowego mogą za zgodą Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła zaopatrywać się wyjątkowo również w przedsiębiorstwach państwowego przemysłu terenowego innych województw.
Wszystkie wyroby przemysłu drobnego powinny być oznaczane w sposób przewidziany w obowiązujących przepisach.
Z dniem wejścia w życie zarządzenia w zakresie uregulowanym zarządzeniem tracą moc wszystkie przepisy dotyczące zbytu towarów przez przedsiębiorstwa, nad którymi zwierzchni nadzór sprawuje Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.