Zbiórka surowców wtórnych (złomu i innych odpadków użytkowych) w ramach wiosennej akcji sanitarno-porządkowej.

Monitor Polski

M.P.1954.A-26.416

Akt utracił moc
Wersja od: 20 marca 1954 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GOSPODARKI MATERIAŁOWEJ
z dnia 12 marca 1954 r.
w sprawie zbiórki surowców wtórnych (złomu i innych odpadków użytkowych) w ramach wiosennej akcji sanitarno-porządkowej.

Na podstawie ust. 3 lit. d) uchwały nr 262 Prezydium Rządu z dnia 11 kwietnia 1953 r. w sprawie wiosennych akcji sanitarno-porządkowych (Monitor Polski Nr A-36, poz. 456) zarządza się, co następuje:
Zarządzenie dotyczy surowców wtórnych w postaci złomu stalowego i żeliwnego, złomu metali nieżelaznych i ich stopów, szmat, makulatury, wszelkiego rodzaju zużytych wyrobów gumowych, odpadów korka, kości zwierzęcych, stłuczki szklanej, butelek oraz złomu płyt gramofonowych.
Prezydia rad narodowych:
1)
włączą do działalności specjalnych komitetów sanitarno-porządkowych utworzonych na podstawie ust. 7 pkt 1 uchwały nr 262 Prezydium Rządu z dnia 11 kwietnia 1953 r. (Monitor Polski Nr A-36, poz. 456) organizację zbiórki surowców wtórnych, o których mowa w § 1;
2)
powołają do specjalnych komitetów sanitarno-porządkowych jako przedstawicieli zainteresowanych instytucji:
a)
pełnomocników do spraw surowców wtórnych żelaza i stali,
b)
przedstawicieli jednostek skupu surowców wtórnych podległych Centralnemu Zarządowi Przemysłowych Surowców Wtórnych i Centralnemu Zarządowi Gospodarki Złomem lub przedstawicieli właściwych terenowo organizacji upoważnionych przez Centralny Zarząd Przemysłowych Surowców Wtórnych bądź Centralny Zarząd Gospodarki Złomem do skupu, jak Związek Spółdzielni Przemysłowych i Rzemieślniczych i Centrala Rolnicza Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
Przedstawiciele, o których mowa w § 2 pkt 2, mają obowiązek:
1)
opracowania planu oraz harmonogramu zbiórki i odbioru surowców wtórnych;
2)
opracowania i dostarczenia materiałów do akcji popularyzowania zbiórki surowców wtórnych;
3)
nadzorowania właściwego wykorzystania środków przewozowych zmobilizowanych przez prezydia rad narodowych zgodnie z przepisami ust. 5 i 6 powołanej w § 2 pkt 1 uchwały oraz przebiegu akcji odbioru zebranych surowców wtórnych;
4)
nadzorowania i koordynowania odbioru zebranych surowców wtórnych w punktach skupu.
1.
Punkty skupu surowców wtórnych pokrywają należność za zebrane surowce wtórne według obowiązujących cen.
2.
Za zebrane nieodpłatnie w ramach wiosennej akcji sanitarno-porządkowej surowce wtórne punkty skupu przekazują należność prezydiom właściwych terenowo rad narodowych najniższego stopnia.
Surowce wtórne powinny być zbierane i gromadzone przy zachowaniu warunków sanitarnych, oddzielnie według rodzajów i zabezpieczone przed zniszczeniem w miejscach wskazanych przez:
1)
administracje domów - w blokach mieszkalnych;
2)
sołtysów - w gromadach;
3)
komórki gospodarcze - w zakładach pracy;
4)
kierowników szkół - w szkołach.
Jednostki wymienione w § 5 mają obowiązek uzgodnienia z jednostkami skupu terminu odbioru zgromadzonych surowców wtórnych zgodnie z harmonogramem, o którym mowa w § 3 pkt 1.
1.
Zgromadzone surowce wtórne, z wyjątkiem złomu stalowego i żeliwnego oraz złomu metali nieżelaznych i ich stopów powstającego w zakładach objętych planami dostaw tych surowców wtórnych, powinny być dostarczone do punktów skupu jednostek, o których mowa w § 2 pkt 2 lit. b), w sposób następujący:
1)
z bloków mieszkalnych, gromad i szkół - środkami przewozowymi zmobilizowanymi przez prezydia rad narodowych;
2)
z jednostek gospodarki uspołecznionej - własnymi środkami przewozowymi tych jednostek.
2.
Dostawa złomu z zakładów objętych planami dostaw złomu stalowego i żeliwnego oraz złomu metali nieżelaznych i ich stopów odbywa się zgodnie z tymi planami.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.