Zatwierdzenie tymczasowych szczegółowych zasad organizacji i gospodarki finansowej spółdzielni mieszkaniowych zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielczym.

Monitor Polski

M.P.1953.A-63.767

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1953 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 10 lutego 1953 r.
w sprawie zatwierdzenia tymczasowych szczegółowych zasad organizacji i gospodarki finansowej spółdzielni mieszkaniowych zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielczym.

Na podstawie § 27 uchwały nr 44 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie zatwierdzenia wytycznych gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych spółdzielczości (Monitor Polski Nr A-9, poz. 139) zarządza się, co następuje:
Zatwierdza się uchwałę Zarządu Centralnego Związku Spółdzielczego z dnia 24 grudnia 1951 r. w sprawie tymczasowych szczegółowych zasad organizacji i gospodarki finansowej spółdzielni mieszkaniowych, zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielczym, w brzmieniu ustalonym w załączniku do niniejszego zarządzenia.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1953 r.

Minister Gospodarki Komunalnej: F. Baranowski

Minister Finansów: T. Dietrich

ZAŁĄCZNIK 

UCHWAŁA ZARZĄDU CENTRALNEGO ZWIĄZKU SPÓŁDZIELCZEGO Z DNIA 24 GRUDNIA 1951 R. W SPRAWIE SZCZEGÓŁOWEJ ORGANIZACJI FINANSOWEJ I SYSTEMU FINANSOWEGO SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH, ZRZESZONYCH W CENTRALNYM ZWIĄZKU SPÓŁDZIELCZYM

Na podstawie § 27 uchwały nr 44 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie zatwierdzenia wytycznych gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych spółdzielczości (Monitor Polski Nr A-9, poz. 139) Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczego na wniosek Biura Spółdzielni Mieszkaniowych. Centralnego Związku Spółdzielczego uchwala następujące tymczasowe szczegółowe zasady organizacji i gospodarki finansowej spółdzielni mieszkaniowych, zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielczym:

I.

Zakres mocy obowiązującej.

§  1.
Ustalone poniżej zasady organizacji i gospodarki finansowej dotyczą:
a)
spółdzielni mieszkaniowych,
b)
spółdzielni mieszkaniowo-budowlanych, zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielczym, zwanych dalej "spółdzielniami".

II.

Organizacja finansowa i ogólna.

§  2.
Nadrzędną komórką organizacyjną w ramach Centralnego Związku Spółdzielczego właściwą dla spółdzielni jest samodzielne Biuro Spółdzielni Mieszkaniowych, zwane dalej "Biurem", powołane uchwałą Naczelnej Rady Spółdzielczej z dnia 30 czerwca 1950 r. (Monitor Spółdzielczy Nr 11, poz. 79). Przedmiotem działalności Biura jest sprawowanie funkcji kierowania, koordynacji, nadzoru i rewizji w stosunku do podległych spółdzielni.
§  3.
Biuro utrzymywane jest w zasadzie z funduszu administracyjnego. Podstawą finansowania działalności Biura jest budżet wchodzący w skład budżetu Centralnego Związku Spółdzielczego.
§  4.
1.
Przedmiotem działalności spółdzielni jest wykonywanie zadań zawartych w statucie spółdzielni, a w szczególności:
a)
wznoszenie budynków, przeznaczonych dla zaspokojenia mieszkalnych potrzeb członków,
b)
nabywanie i dzierżawa nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkaniowe,
c)
eksploatacja i remonty kapitalne budynków mieszkalnych znajdujących się w administracji lub użytkowaniu spółdzielni,
d)
prowadzenie i eksploatacja urządzeń ogólnogospodarczych, jak np. urządzenia centralne dla dostarczenia oświetlenia i ciepłej wody, dźwigi, pralnie, tereny zielone, kąpieliska oraz zakłady remontowo-usługowe dla potrzeb spółdzielni i jej członków.
2.
Działalność spółdzielni wyszczególniona w ust. 1 lit. a), b) i c) ma charakter działalności zasadniczej, wyszczególniona zaś w ust. 1 lit. d) - działalności pomocniczej.
3.
Ponadto spółdzielnia może rozszerzyć działalność określoną w ust. 1 lit. d) i na osoby nie będące jej członkami w przypadkach podyktowanych użytecznością społeczną i za zgodą jednostki nadrzędnej.
§  5.
1.
Spółdzielnie wymienione w § 1 działają na zasadzie pełnego rozrachunku gospodarczego, w związku z czym:
a)
korzystają w ramach nakreślonych przez zatwierdzone plany finansowo-gospodarcze z pełnej operatywnej samodzielności,
b)
w wykonaniu zadań nakreślonych przez plan finansowo-gospodarczy wchodzą w stosunki z innymi podmiotami gospodarczymi,
c)
prowadzą pełną rachunkowość, sporządzając pełny samodzielny bilans i rachunek wyników,
d)
posiadają samodzielne rachunki w bankach finansujących ich działalność,
e)
korzystają bezpośrednio ze środków planu inwestycyjnego.
2.
Prowadzone przez spółdzielnie w ramach ich pomocniczej działalności zakłady i urządzenia określone w § 4 ust. 1 lit. d) powinny być organizowane na zasadach ograniczonego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego w myśl wytycznych określonych przez Biuro.

III.

System cen i rozliczeń.

§  6.
1.
Koszty działalności eksploatacyjnej oraz koszty prowadzenia spółdzielni obejmują:
a)
koszty osobowe,
b)
koszty rzeczowe administracji ogólnej i koszty eksploatacji nieruchomości,
c)
koszty eksploatacji urządzeń technicznych i kulturalno-oświatowych,
d)
koszty finansowe (podatek od nieruchomości, obsługa kredytów, składki na rzecz jednostki nadrzędnej itp.),
e)
wpłaty przewidziane przepisami dekretu o najmie lokali.
2.
Na pokrycie tych kosztów spółdzielnie pobierają od członków i najemców w oparciu o obowiązujące przepisy czynsze oraz opłaty eksploatacyjne z tytułu świadczeń odpłatnych i zwrotnych. Opłaty te obliczane są według ich całkowitego planowanego kosztu własnego rocznego świadczeń odpłatnych i zwrotnych i pobierane są zaliczkowo w ratach miesięcznych w wysokości 1/12 tego kosztu. Rozliczenia ostateczne z użytkownikami lokali przeprowadza się na dzień 31 grudnia każdego roku.
3.
Pobieranie opłat eksploatacyjnych z tytułu udziału w pokrywaniu kosztów eksploatacyjnych nieruchomości (świadczenia zwrotne) od najemców, którym przydzielono mieszkania w ramach rozdzielników izbowych, następuje z zachowaniem przepisów określonych w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 września 1948 r. (Dz. U. Nr 49, poz. 375).
§  7.
Spółdzielnia realizuje swoje usługi wymienione w § 4 ust. 1 lit. d) po cenie nie przekraczającej kosztów własnych, z wyjątkiem dopuszczalnym dla przypadków określonych w § 4 ust. 3.

IV.

Fundusze i finansowanie.

§  8.
Fundusze własne spółdzielni składają się z:
a)
funduszu udziałowego - powstającego z wpłat na udziały członkowskie,
b)
funduszu zasobowego - powstającego z wpłat wpisowego członków, z przelewu części czystej nadwyżki oraz innych źródeł, określonych w zarządzeniach władz nadrzędnych.
§  9.
1.
Tworzy się w spółdzielniach fundusz wkładów budowlanych powstający z wpłat członków na pokrycie części lub całości kosztów budowy mieszkania (domku).
2.
Fundusz wkładów budowlanych gromadzi się na specjalnym rachunku w Narodowym Banku Polskim, a sposób tworzenia i korzystania z funduszu określa szczegółowy regulamin, uchwalony przez Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczego na wniosek Biura Spółdzielni Mieszkaniowych i zatwierdzony przez Ministra Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  10.
Na podstawie obowiązujących planów działalność eksploatacyjną finansuje i kontroluje Narodowy Bank Polski, a inwestycyjną - finansuje i kontroluje Bank Inwestycyjny.
§  11.
W przypadku niedoborów własnych funduszów obrotowych spółdzielnie mogą korzystać z bankowych kredytów obrotowych zgodnie z obowiązującymi przepisami o kredytowaniu przedsiębiorstw uspołecznionych.
§  12.
Udzielanie kredytów, o których mowa w § 11, następuje na podstawie decyzji banku na wniosek spółdzielni, zaopiniowany przez Biuro.
§  13.
Spłata kredytów, o których mowa w § 11, następuje z rachunku rozliczeniowego w terminach, ustalonych przez bank. W razie braku pokrycia na rachunku rozliczeniowym nie spłacone kredyty zalicza się w ciężar rachunku kredytu przeterminowanego, którego spłata następować będzie z wpływów na rachunek rozliczeniowy spółdzielni, zgodnie z obowiązującymi przepisami. O przeksięgowaniu kredytu na rachunek kredytu przeterminowanego bank zawiadamia kredytobiorcę i Biuro Spółdzielni Mieszkaniowych.
§  14.
Spółdzielnie obowiązują przepisy o rozliczeniach za dostawy i usługi, przewidziane dla jednostek gospodarki uspołecznionej.
§  15.
W pionie Biura Spółdzielni Mieszkaniowych Centralnego Związku Spółdzielczego tworzy się następujące fundusze celowe:
a)
fundusz socjalny,
b)
fundusz szkolenia kadr,
c)
fundusz administracyjny,
d)
fundusz amortyzacyjny,
e)
fundusz inwestycyjny.
§  16.
Określone w § 15 fundusze: socjalny, szkolenia kadr, administracyjny i inwestycyjny są scentralizowane i pozostają w dyspozycji Biura. Fundusz amortyzacyjny jest zdecentralizowany i pozostaje w dyspozycji każdej spółdzielni.
§  17.
Fundusze celowe gromadzi się na specjalnych rachunkach bankowych, a sposób tworzenia i korzystania z tych funduszów określają szczegółowe regulaminy, uchwalone przez Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczego na wniosek Biura Spółdzielni Mieszkaniowych, a zatwierdzone przez Ministra Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Finansów.

V.

Podział czystej nadwyżki.

§  18.
1.
Czysta nadwyżka w spółdzielniach, po odliczeniu podatku dochodowego, dzielona będzie na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia w sposób następujący:
a)
50% na fundusz zasobowy,
b)
30% na fundusz inwestycyjny,
c)
20% na podniesienie uświadomienia społeczno-politycznego członków spółdzielni oraz na cele kulturalno-bytowe.
2.
Zasady podziału określonego w ust. 1 obowiązują począwszy od nadwyżki za rok 1952, z tym że ewentualna ich zmiana w latach następnych może nastąpić na wniosek Biura uzgodniony z Centralnym Związkiem Spółdzielczym i zatwierdzony przez Ministra Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  19.
Pokrywanie niedoborów spółdzielni odbywa się w sposób wskazany w statucie.

VI.

Finansowanie inwestycji i kapitalnych remontów.

§  20.
Działalność spółdzielni w zakresie inwestycji, kapitalnych remontów i eksploatacji powinna być rozgraniczona pod względem planowania, finansowania i sprawozdawczości.
§  21.
Źródłami finansowania inwestycji w spółdzielniach są:
a)
środki zwrotne w formie bankowych kredytów inwestycyjnych na finansowanie inwestycji objętych planem inwestycyjnym,
b)
środki zwrotne w formie pożyczek udzielanych z funduszu inwestycyjnego,
c)
środki własne, pochodzące z części funduszu amortyzacyjnego pozostałej po odliczeniu kwot potrzebnych na spłatę rat kredytów inwestycyjnych bankowych i otrzymanych z funduszu inwestycyjnego oraz na sfinansowanie remontów kapitalnych,
d)
środki własne, pochodzące z funduszu wkładów budowlanych,
e)
za zgodą Biura środki własne pochodzące z funduszu zasobowego w przypadku niekorzystania z kredytów bankowych na cele obrotowe,
f)
inne środki własne (np. odszkodowanie pogorzelowe), jeżeli ich użycie na cele inwestycyjne jest dopuszczalne z mocy odrębnych przepisów, oraz środki uzyskane z tytułu zbycia majątku trwałego.
§  22.
Inwestorem centralnym jest Ministerstwo Gospodarki Komunalnej, inwestorami naczelnymi - wydziały gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów wojewódzkich rad narodowych, inwestorami głównymi - wydziały gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów miejskich bądź powiatowych rad narodowych, inwestorami bezpośrednimi - spółdzielnie, na które opiewa tytuł inwestycyjny.
§  23.
Kapitalne remonty spółdzielni finansuje i kontroluje Narodowy Bank Polski.
§  24.
Źródłem finansowania kapitalnych remontów są:
a)
środki pochodzące ze źródeł funduszu amortyzacyjnego,
b)
środki pochodzące z pożyczek otrzymanych z funduszu inwestycyjnego,
c)
dotacje budżetowe.
§  25.
Zagadnienia podatkowe regulują odrębne przepisy, wydane na podstawie dekretu z dnia 21 września 1950 r. o opodatkowaniu przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 399).