Zatwierdzenie Statutu Organizacyjnego Polskiej Agencji Prasowej PAP.

Monitor Polski

M.P.1946.84.156

Akt utracił moc
Wersja od: 4 września 1946 r.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 sierpnia 1946 r.
o zatwierdzeniu Statutu Organizacyjnego Polskiej Agencji Prasowej PAP.

Na podstawie art. 10 i 12 dekretu 2 dnia 26 października 1945 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Prasowej PAP (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 278) Rada Ministrów na wniosek Ministra Informacji i Propagandy uchwala, co następuje:
Art. 1. Zatwierdza się Statut Organizacyjny Polskiej Agencji Prasowej PAP, według tekstu załączonego do niniejszej uchwały.

Art. 2. Uchwała niniejsza wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT ORGANIZACYJNY

Przedsiębiorstwa Państwowego Polska Agencja Prasowa PAP.

Rozdział I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Przedsiębiorstwo Państwowe Polska Agencja Prasowa PAP zwane w dalszym ciągu PAP działa na podstawie przepisów dekretu z dnia 26 października 1945 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Prasowej PAP (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 278).
§  2.
PAP może tworzyć oddziały w kraju i za granicą.
§  3.
W zakresie informacyj zagranicznych, organizacyj i działalności placówek zagranicznych PAP winien uzgadniać swoje poczynania z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Rozdział  II.

Organizacja i kompetencje władz i organów PAP-u.

§  4.
Władzami PAP-u są: 1. Dyrektor, 2. Rada Nadzorcza, 3. Komisja Rewizyjna.
§  5.
Na czele PAP-u stoi Dyrektor, którego powołuje i zwalnia Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Informacji i Propagandy. Dyrektor jest odpowiedzialny za należyte prowadzenie przedsiębiorstwa. W szczególności do zakresu jego działania należy:

1. ogólne kierownictwo techniczne, handlowe i polityczne PAP-u;

2. reprezentacja przedsiębiorstwa wobec osób trzecich, władz sądowych, administracyjnych i samorządowych;

3. układanie planu finansowo-gospodarczego, budżetu i bilansu rocznego, rachunku zysków i strat oraz składanie sprawozdań;

4. przyjmowanie i zwalnianie pracowników PAP-u oraz ustalanie ich wynagrodzenia;

5. zakładanie i likwidowanie oddziałów PAP-u;

6. załatwianie wszelkich spraw niezastrzeżonych Radzie Nadzorczej ani Ministrowi Informacji i Propagandy.

§  6.
Dyrektora zastępuje w sprawach redakcyjnych Naczelny Redaktor, w sprawach administracyjnych dwaj Wicedyrektorzy. Redaktora Naczelnego i Wicedyrektorów powołuje i zwalnia na wniosek Naczelnego Dyrektora PAP Minister Informacji i Propagandy. Uposażenie Dyrektora ustala Minister Informacji i Propagandy w porozumieniu z Ministrem Skarbu na wniosek Rady Nadzorczej, uposażenia Redaktora Naczelnego i Wicedyrektorów ulegają zatwierdzeniu przez Ministra Informacji i Propagandy w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  7.
Radę Nadzorczą PAP-u, składającą się z 3-ch członków, jednego zastępcy, powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Informacji i Propagandy.

Do zadań Rady Nadzorczej należy:

1. uchwalanie na wniosek Dyrektora planu finansowo-gospodarczego, jako też rozpatrywanie sprawozdań Dyrektora, rachunków zysków i strat oraz planów podziału czystego zysku;

2. uchwalanie wniosków w przedmiocie obciążania majątku przedsiębiorstwa oraz w sprawie długoterminowych operacyj kredytowych;

3. tworzenie specjalnych komisyj, jako też powoływanie rzeczoznawców z poza grona Rady dla kontroli poszczególnych działów pracy PAP-u;

4. uchwalanie regulaminu Rady Nadzorczej;

5. przedstawianie Ministrowi Informacji i Propagandy wniosków w sprawie wynagrodzenia dla Dyrektora;

6. rozpatrywanie wszelkich innych wniosków, zgłoszonych przez Dyrektora lub członków Rady.

Sposób zwoływania Rady Nadzorczej i odbywania posiedzeń, jako też podejmowania uchwał oraz kadencje ustali regulamin Rady Nadzorczej, zatwierdzony przez Ministra Informacji i Propagandy.

§  8.
Redaktor Naczelny sprawuje kierownictwo nad całokształtem prac redakcji pod względem politycznym i organizacyjnym oraz przedstawia Dyrektorowi wnioski w sprawie przyjmowania i zwalniania członków i współpracowników Redakcji.
§  9.
Komisja Rewizyjna składa się z trzech członków, z których dwóch wyznacza Minister Informacji i Propagandy, a jednego Minister Skarbu.
§  10.
Komisja Rewizyjna:

1. przeprowadza przynajmniej raz na rok kontrolę rachunkową i kasową oraz bada stan majątkowy PAP-u;

2. przedstawia Ministrowi Informacji i Propagandy oraz Ministrowi Skarbu sprawozdanie ze swych czynności.

§  11.
Członkowie Komisji Rewizyjnej oraz członkowie Rady Nadzorczej otrzymują wynagrodzenie z funduszów PAP-u w wysokości, określonej przez Ministra Informacji i Propagandy w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Rozdział  III.

Przepisy, dotyczące gospodarki PAP-u.

§  12.
PAP może nabywać majątek nieruchomy tylko na własność Skarbu Państwa z pozostawieniem go w swoim zarządzie i użytkowaniu. PAP może zaciągnąć zobowiązania majątkowe i dokonywać krótkoterminowych operacyj kredytowych do wysokości, ustalonej przez Ministra Informacji i Propagandy w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  13.
Długoterminowych operacyj kredytowych, nie obciążających jednak majątku nieruchomego, PAP może dokonywać tylko za zgodą Ministra Informacji i Propagandy oraz Ministra Skarbu. Operacyj kredytowych, obciążających majątek nieruchomy, dokonywać może jedynie na podstawie upoważnień ustawowych.
§  14.
Rokiem gospodarczym i budżetowym PAP-u jest rok budżetowy Skarbu Państwa, plan finansowo-gospodarczy winien być przedstawiony najpóźniej na dwa miesiące przed rozpoczęciem roku budżetowego Ministrowi Informacji i Propagandy. Bilans oraz rachunek zysków i strat winien być przygotowany i złożony w ciągu 3 miesięcy po zakończeniu roku gospodarczego Ministrowi Informacji i Propagandy, celem zatwierdzenia go w myśl art. 5 ust. 2 Dekretu z 26 października 1945 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Prasowej PAP (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 278).
§  15.
Do ważności zobowiązań PAP-u wymagany jest pod nazwą Polska Agencja Prasowa PAP podpis Dyrektora lub dwóch innych osób upoważnionych przez niego, a zatwierdzonych przez Radę Nadzorczą.

Rozdział  IV.

Przepisy końcowe.

§  16.
Członkowie władz i organów PAP-u oraz jego pracownicy nie są urzędnikami państwowymi.
§  17.
Dalszą szczegółową organizację oraz tok czynności w poszczególnych działach PAP-u określi regulamin zatwierdzony przez Ministra Informacji i Propagandy na wiosek Dyrektora.
§  18.
Statut niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia go w "Monitorze Polskim" jako załącznika przy uchwale Rady Ministrów.