Zatwierdzenie i wprowadzenie "Zracjonalizowanego programu produkcji wyrobów metalowych".

Monitor Polski

M.P.1955.124.1617

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 1955 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HUTNICTWA
z dnia 7 grudnia 1955 r.
w sprawie zatwierdzenia i wprowadzenia "Zracjonalizowanego programu produkcji wyrobów metalowych".

Na podstawie ustawy z dnia 15 lutego 1952 r. w sprawie organizacji władz naczelnych w dziedzinie przemysłu ciężkiego (Dz. U. Nr 11, poz. 67), w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych zakładów przemysłu wyrobów metalowych oraz uzyskania oszczędności wyższych gatunków stali i metali nieżelaznych stosowanych przy tej produkcji, zarządza się, co następuje:
1.
Wprowadza się jako obowiązujący "Zracjonalizowany program produkcji wyrobów metalowych", zwany dalej "programem". Program został wydany w formie oddzielnej broszury.
2.
Program obejmuje następujące wyroby metalowe:
1)
Branża IV - Druty i wyroby z drutu:
a)
druty,
b)
liny druciane,
c)
siatki druciane,
d)
gwoździe,
e)
łańcuchy,
f)
inne wyroby z drutu.
2)
Branża V - Wyroby śrubowe:
a)
prasowane,
b)
toczone,
c)
do nawierzchni kolejowej,
d)
ciężkiego osprzętu teletechnicznego.
3)
Branża VI - Artykuły podkownicze i czarne narzędzia:
a)
artykuły podkownicze,
b)
młoty i młotki,
c)
narzędzia gospodarcze,
d)
okucia do butów.
1.
Program oparty jest na normach ustalanych zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2.
W przypadku braku określenia normy w części szczegółowej programu przyjąć należy, że wyrób dostarczany jest czasowo według warunków określonych w cennikach lub katalogach.
Wyroby metalowe objęte programem dzielą się na 2 kategorie:
1)
kategoria "A" - wyroby zalecane do powszechnego użytku,
2)
kategoria "B" - wyroby nie zalecane do powszechnego użytku - wymiary ujęte w nawiasie.
W programie określone są minimalne ilości wysyłkowe dla poszczególnych kategorii wyrobów metalowych.
Wnioski w sprawie produkcji wyrobów nie objętych programem oraz w sprawie zmniejszenia minimalnych ilości określonych w programie centralne zarządy (jednostki równorzędne) nadzorujące odbiorców składają w Biurze Zbytu Wyrobów Metalowych w Bytomiu z odpowiednim uzasadnieniem techniczno-ekonomicznym.
Wnioski w sprawie zmian programu oraz w sprawie udzielenia zezwoleń na zamawianie wyrobów kategorii "B" w ilościach mniejszych od minimalnych i wyrobów nie objętych programem rozpatruje komisja opiniodawcza powołana odrębnym zarządzeniem.
Centralny Zarząd Zbytu Stali oraz wszystkie przez niego nadzorowane jednostki zbytu powiadomią odbiorców o ekonomicznych zaletach zamawiania w jak najszerszym zakresie wyrobów kategorii "A". Jednostki zbytu zobowiązane są do koncentrowania w swoich magazynach maksymalnych zapasów wyrobów kategorii "A" w granicach określonych normatywami dla szybkiego zaopatrywania odbiorców.
Tryb składania i wykonania zamówień na wyroby metalowe określi zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, wydane na podstawie dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje w odniesieniu do zamówień złożonych na okresy dostaw począwszy od II kwartału 1956 r. włącznie.