Zatwierdzanie przez dysponentów kredytów preliminarzy i bilansów w zakresie budżetu centralnego.

Monitor Polski

M.P.1955.56.696

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1955 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 maja 1955 r.
w sprawie zatwierdzania przez dysponentów kredytów preliminarzy i bilansów w zakresie budżetu centralnego.

Na podstawie § 36 ust. 4 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu Państwa (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-53, poz. 592 oraz z 1954 r. Nr A-32, poz. 464, Nr A-51, poz. 688 i Nr A-55, poz. 753) zarządza się, co następuje:
1.
Zarządzenie określa zasady oraz formę zatwierdzania zbiorczych i jednostkowych:
1)
preliminarzy dochodów, preliminarzy wydatków i preliminarzy środków specjalnych dysponentów kredytów drugiego i trzeciego stopnia,
2)
preliminarzy dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych prowadzonych według zasad uproszczonych przez dysponentów kredytów drugiego i trzeciego stopnia oraz
3)
bilansów dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego przez dysponentów kredytów drugiego i trzeciego stopnia.
2.
Za dysponentów kredytów trzeciego stopnia w rozumieniu zarządzenia uważane są również te jednostki budżetowe, które ze względu na brak warunków do samodzielnego wykonywania preliminarzy nie otrzymają uprawnień dysponentów kredytów trzeciego stopnia.
3.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o preliminarzach lub bilansach, należy przez nie rozumieć preliminarze lub bilanse wymienione w ust. 1.
4.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o uchwale, należy przez to rozumieć uchwałę nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu Państwa (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-53, poz. 592 oraz z 1954 r. Nr A-32, poz. 464, Nr A-51, poz. 688 i Nr A-55, poz. 753).
1.
Wymienione w § 1 ust. 1 preliminarze i bilanse zatwierdzają dysponenci kredytów pierwszego (główni) i drugiego stopnia w terminach określonych w §§ 38 i 39 uchwały.
2.
Podstawą zatwierdzenia preliminarzy i bilansów dysponentów kredytów drogiego stopnia oraz tych dysponentów kredytów trzeciego stopnia, którzy bezpośrednio podlegają dysponentom głównym, są preliminarze i bilanse zbiorcze głównych dysponentów kredytów zatwierdzone przez Ministerstwo Finansów.
3.
Podstawą zatwierdzenia jednostkowych preliminarzy i bilansów dysponentów kredytów trzeciego stopnia, podległych dysponentom drugiego stopnia, są preliminarze i bilanse zbiorcze dysponentów kredytów drugiego stopnia zatwierdzone przez dysponentów głównych.
1.
Zatwierdzenie następuje po szczegółowym przeanalizowaniu przedstawionych przez dysponentów kredytów niższego stopnia projektów preliminarzy i bilansów oraz wszelkich innych materiałów stanowiących podstawę skalkulowania dochodów i wydatków preliminowanych w projektach.
2.
Analiza, o której mowa w ust. 1, polega w szczególności na sprawdzeniu czy:
1)
przedstawione projekty preliminarzy i bilansów są opracowane zgodnie z przepisami określającymi zasady i tryb planowania budżetowego,
2)
w toku planowania nie pominięto istniejących źródeł dochodów,
3)
wysokość wpływów z poszczególnych źródeł dochodów zaplanowano w realnych granicach,
4)
planowane wydatki nie budzą zastrzeżeń co do ich legalności, celowości, oszczędności i niezbędności,
5)
w toku planowania nie pominięto zadań, których obowiązek sfinansowania wynika z narodowego planu gospodarczego lub z obowiązujących przepisów prawnych.
1.
Przy zatwierdzaniu preliminarzy i bilansów obowiązują następujące zasady:
1)
łączna kwota kredytów budżetowych, ustalonych w poszczególnych podziałkach preliminarzy lub bilansów dysponentów kredytów niższego stopnia, nie może przekraczać kwoty kredytów, ustalonej w tych samych podziałkach w preliminarzu lub bilansie zbiorczym dysponenta wyższego stopnia,
2)
łączna kwota dochodów budżetowych, ustalonych w poszczególnych podziałkach preliminarzy lub bilansów dysponentów kredytów niższego stopnia, nie może być niższa od kwoty dochodów, ustalonej w tych samych podziałkach w preliminarzu lub bilansie zbiorczym dysponenta wyższego stopnia.
2.
Do łącznych kwot, o których mowa w ust. 1, wlicza się również tę część dochodów i wydatków, która w ramach preliminarza lub bilansu zbiorczego jest realizowana bezpośrednio przez dysponenta wyższego stopnia.
1.
Zatwierdzenie projektu preliminarza lub bilansu potwierdza się klauzulą zatwierdzającą, zamieszczaną na końcu projektu po wpisaniu w wolnej jego kolumnie ustalonych liczb, jednostek miar, wskaźników i norm budżetowych oraz zatwierdzonych kwot dochodów i wydatków. W przypadku braku wolnej kolumny oraz w przypadku, gdy liczby te i kwoty różnią się od planowanych, wpisuje się je czerwonym atramentem nad uprzednio skreślonymi liczbami lub kwotami planowanymi.
2.
Klauzula zatwierdzająca obok innych stwierdzeń lub wskazówek i uwag powinna zawierać:
1)
zatwierdzone ogólne sumy dochodów i wydatków,
2)
datę zatwierdzenia i podpisy osób upoważnionych,
3)
odcisk okrągłej pieczęci urzędowej.
Jeden egzemplarz zatwierdzonego projektu preliminarza lub bilansu przesyła się właściwemu dysponentowi kredytów, drugi zaś pozostawia się w jednostce zatwierdzającej.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1955 r.