Zatwierdzanie objętych budżetami terenowymi preliminarzy jednostek budżetowych oraz bilansów dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych.

Monitor Polski

M.P.1953.A-64.781

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1953 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 czerwca 1953 r.
w sprawie zatwierdzania objętych budżetami terenowymi preliminarzy jednostek budżetowych oraz bilansów dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych.

Na podstawie § 36 ust. 4 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa (Monitor Polski Nr A-53, poz. 592) zarządza się, co następuje:
1.
W granicach uchwalonych przez właściwe rady narodowe jednostkowych budżetów terenowych, zbiorczych preliminarzy środków specjalnych oraz zbiorczych preliminarzy lub bilansów gospodarstw pomocniczych wydziały finansowe zatwierdzają preliminarze oraz bilanse dochodów i wydatków w trybie określonym w §§ 40-42 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa (Monitor Polski Nr A-53, poz. 592).
2.
Zatwierdzaniu podlegają jednostkowe i zbiorcze:
1)
preliminarze dochodów;
2)
preliminarze wydatków;
3)
preliminarze środków specjalnych;
4)
preliminarze i bilanse dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych.
3.
Do zatwierdzanego preliminarza powinny być dołączone uzasadnienia i kalkulacje, wykazy stawek, etatów i funduszu płac, wymagane przepisami zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1952 r. w sprawie opracowania projektu budżetu państwa na rok 1953 (Monitor Polski Nr A-60, poz. 913).
4.
Wymienione niżej załączniki do preliminarza podlegają zatwierdzeniu na podstawie odrębnych przepisów, a mianowicie:
1)
plany pokrycia finansowego inwestycji - zgodnie z zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 10 marca 1953 r. w sprawie trybu zatwierdzania rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953 (Monitor Polski Nr A-31, poz. 402) oraz wytycznych Ministerstwa Finansów z dnia 11 marca 1953 r. nr BP. 3215/8/53;
2)
plany rzeczowo-finansowe limitowych inwestycji nie scentralizowanych - zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 11 lipca 1952 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu planowania, zatwierdzania i realizacji inwestycji nie scentralizowanych limitowych (Monitor Polski Nr A-65, poz. 1000).
1.
Wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi) oraz powiatowych rad narodowych i rad narodowych miast stanowiących powiaty podadzą do wiadomości wydziałom tych prezydiów kwoty części jednostkowego budżetu, uchwalonego przez radę narodową, w klasyfikacji budżetowej do paragrafów włącznie.
2.
Na podstawie otrzymanych z wydziałów finansowych kwot części budżetu (ust. 1) oraz na podstawie wskaźników terenowego planu gospodarczego, uchwalonego przez radę narodową, wydziały opracują w klasyfikacji do paragrafów włącznie:
1)
jednostkowe preliminarze dochodów i wydatków wydziału;
2)
jednostkowe preliminarze dochodów i wydatków jednostek nie planujących oraz zadań wykonywanych bezpośrednio przez wydział;
3)
preliminarze zbiorcze jednostek planujących (dysponentów trzeciego stopnia);
4)
jednostkowe preliminarze środków specjalnych wykonywane bezpośrednio przez wydział oraz zbiorcze preliminarze wykonywane przez jednostki planujące;
5)
jednostkowe preliminarze i bilanse gospodarstw pomocniczych, wykonywane bezpośrednio przez wydział, oraz zbiorcze preliminarze i bilanse wykonywane przez jednostki podległe.
3.
Na zestawieniach, kalkulacjach itp. stanowiących załączniki do preliminarzy należy dokonać odpowiednich poprawek w celu dostosowania ich do kwot budżetu.
4.
Podane we wzorze nr 2 preliminarza wydatków wskaźniki budżetowe (ilość jednostek miar) należy uzgodnić z właściwą komisją planowania gospodarczego. O uzgodnieniu należy zamieścić odpowiednią adnotację na wypełnionym formularzu.
5.
Opracowane przez wydziały preliminarze i bilanse powinny być skierowane do wydziału finansowego dla ich zatwierdzenia w ciągu 14 dni od chwili uchwalenia jednostkowego budżetu terenowego przez radę narodową.
1.
Wydział finansowy sprawdzi otrzymane z wydziałów materiały budżetowe zwracając szczególnie uwagę:
1)
czy kwoty opracowanych preliminarzy i bilansów są zgodne z kwotami paragrafów poszczególnych części budżetowych, przesłanych przez wydział finansowy właściwym wydziałom;
2)
czy wszystkie wskaźniki budżetowe zadań rzeczowych są uzgodnione z właściwą komisją planowania gospodarczego i odpowiadają wskaźnikom terenowego planu gospodarczego;
3)
czy kalkulacje, obliczenia, zestawienia itp. stanowiące załączniki do poszczególnych preliminarzy są prawidłowo sporządzone;
4)
czy kwoty na płace zatwierdzanego preliminarza bądź bilansu są zgodne z zatwierdzonym funduszem płac;
5)
czy kwoty na inwestycje scentralizowane limitowe - zatwierdzanego preliminarza bądź bilansu są zgodne z zatwierdzonym planem pokrycia finansowego inwestycji;
6)
czy kredyty na inwestycje nie scentralizowane oraz na kapitalne remonty są zgodne z załącznikami do preliminarzy;
7)
czy kwoty wpłat środków specjalnych i gospodarstw pomocniczych, wstawione do preliminarzy jednostek budżetowych, odpowiadają kwotom zaplanowanym w preliminarzach i bilansach środków specjalnych oraz gospodarstw pomocniczych.
2.
W przypadku stwierdzenia niezgodności z wymaganiami ust. 1 wydział finansowy wprowadza w porozumieniu z zainteresowanym wydziałem poprawki w preliminarzach, bilansach oraz w załącznikach do nich.
3.
O sprawdzeniu i wprowadzeniu poprawek wydział finansowy zamieści na preliminarzach i bilansach oraz innych materiałach odpowiednie adnotacje i klauzulę zatwierdzającą, podpisaną przez kierownika wydziału finansowego lub osobę przez niego upoważnioną.
4.
Zatwierdzeniu podlegają preliminarze i bilanse w dwóch egzemplarzach, z których jeden przeznacza się dla właściwego wydziału, drugi dla wydziału finansowego.
1.
Preliminarze i bilanse jednostek podległych wydziałom prezydiów rad narodowych podlegają zatwierdzeniu przez właściwe wydziały tych prezydiów w granicach kwot preliminarzy i bilansów zbiorczych uprzednio zatwierdzonych przez wydziały finansowe.
2.
W szczególności wydziały zatwierdzają:
1)
jednostkowe preliminarze dochodów i wydatków;
2)
jednostkowe preliminarze środków specjalnych jednostek podległych;
3)
jednostkowe preliminarze lub bilanse dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych prowadzonych przez jednostki podległe.
3.
Zatwierdzenie preliminarzy i bilansów wymienionych w ust. 2 powinno nastąpić w terminie dni 7 po otrzymaniu zatwierdzonych przez wydział finansowy preliminarzy i bilansów zbiorczych.
4.
Zatwierdzeniu podlegają preliminarze i bilanse w dwóch egzemplarzach, z których jeden przeznacza się dla jednostki podległej, drugi dla właściwego wydziału.
5.
Klauzulę zatwierdzającą podpisuje kierownik właściwego wydziału lub osoba przez niego upoważniona.
1.
W gminach i miastach nie stanowiących powiatów po uchwaleniu budżetów przez właściwe rady narodowe oraz w granicach kwot ustalonych w tych budżetach referat finansowy w porozumieniu z zainteresowanymi referatami dokonuje zmian w preliminarzach opracowanych w trybie zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1952 r. w sprawie opracowania projektu budżetu państwa na rok 1953.
2.
Dokonując zmian w preliminarzach należy uwzględnić wytyczne otrzymane z powiatowej komisji planowania gospodarczego, właściwych wydziałów fachowych oraz wydziału finansowego prezydium powiatowej rady narodowej.
3.
Po dokonaniu zmian w preliminarzach referat finansowy przedłoży preliminarze dochodów i wydatków oraz środków specjalnych do zatwierdzenia prezydium gminnej lub miejskiej rady narodowej.
4.
Po zatwierdzeniu preliminarzy przez prezydium gminnej lub miejskiej rady narodowej przewodniczący prezydium zamieści na preliminarzach klauzulę o ich zatwierdzeniu.
5.
Zatwierdzenie wymienionych wyżej preliminarzy powinno nastąpić w terminie 7 dni po uchwaleniu przez właściwą radę narodową budżetu gminy lub miasta.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1953 r.