Zatrudnienie w rzemieślniczych zakładach pracy osób pełnoletnich w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy.

Monitor Polski

M.P.1974.42.252

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1974 r.

UCHWAŁA Nr 304
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 grudnia 1974 r.
w sprawie zatrudnienia w rzemieślniczych zakładach pracy osób pełnoletnich w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy.

W celu zapewnienia warunków uzyskiwania oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników pełnoletnich zatrudnionych w rzemieślniczych zakładach pracy oraz w związku z art. 79 i 103 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141) po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Rzemieślnicze zakłady pracy, prowadzone na podstawie uprawnień do wykonywania rzemiosła wydanych w trybie przewidzianym przepisami ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. z 1972 r. Nr 23, poz. 164 i z 1974 r. Nr 27, poz. 158), mogą organizować podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników pełnoletnich w formie:
1)
nauki zawodu w rzemiosłach określonych przez Centralny Związek Rzemiosła w porozumieniu z Ministerstwem Oświaty i Wychowania, zwanej dalej "nauką zawodu",
2)
przyuczenia do wykonywania określonej pracy wyłącznie w rodzajach prac, które nie wymagają odbycia nauki zawodu, zwanego dalej "przyuczeniem".
1.
Rzemieślniczy zakład pracy obowiązany jest zawrzeć z osobą, która ma odbyć naukę zawodu lub przyuczenie, umowę o pracę, która powinna określać:
1)
rodzaj rzemiosła objętego nauką zawodu albo zakres przyuczenia,
2)
czas trwania nauki zawodu lub przyuczenia,
3)
wysokość wynagrodzenia,
4)
zasadnicze prawa i obowiązki stron.
2.
Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, nie może być niższe od kwoty najniższego wynagrodzenia za pracę w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w gospodarce narodowej.
3.
Centralny Związek Rzemiosła określi po porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych wzór umowy, o której mowa w ust. 1.
Rzemieślniczy zakład obowiązany jest zwalniać od pracy osoby, o których mowa w § 1, w celu dokształcania teoretycznego w szkole lub na kursie, w wymiarze nie mniejszym niż 200 godzin w okresie roku szkolnego.
Naukę zawodu lub przyuczenie pracowników pełnoletnich mogą prowadzić osoby, które zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 206 § 3 pkt 1 Kodeksu pracy są uprawnione do prowadzenia nauki zawodu młodocianych.
Centralny Związek Rzemiosła ustali zasady odbywania nauki zawodu oraz wytyczne określające czas trwania i zakres przyuczenia do poszczególnych prac.
1.
Liczba pracowników zatrudnionych przez rzemieślniczy zakład pracy w celu nauki zawodu lub przyuczenia nie może przekraczać 5 osób.
2.
Organ administracji państwowej stopnia powiatowego może w uzasadnionych wypadkach zezwolić na równoczesne zatrudnienie w celu, o którym mowa w ust. 1, w jednym zakładzie rzemieślniczym więcej niż pięciu, lecz nie więcej niż ośmiu pracowników.
Rzemieślniczy zakład pracy obowiązany jest w świadectwie pracy wydawanym pracownikowi, który odbywał przygotowanie zawodowe, zamieścić dane dotyczące:
1)
ukończenia praktycznej nauki zawodu lub przyuczenia,
2)
okresu nauki zawodu i przyuczenia, jeżeli umowa została rozwiązana przed określonym w niej terminem.
1.
Nauka zawodu kończy się egzaminem czeladniczym, przeprowadzanym na zasadach i w trybie ustalonych w odrębnych przepisach.
2.
Osoby, które ukończyły naukę zawodu, mogą być dopuszczone do egzaminu czeladniczego, jeżeli mają wykształcenie co najmniej podstawowe.
Przyuczenie kończy się egzaminem sprawdzającym, który odbywa się na zasadach określonych przez Centralny Związek Rzemiosła. Po złożeniu egzaminu sprawdzającego osoba egzaminowana otrzymuje zaświadczenie o odbyciu przyuczenia.
Traci moc rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości z dnia 30 czerwca 1971 r. w sprawie nauki zawodu w rzemieślniczych zakładach pracy w części dotyczącej pracowników pełnoletnich (Dz. U. Nr 19, poz. 188).
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1975 r.