Zasady zgłaszania kandydatów oraz powoływania i odwoływania członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Monitor Polski

M.P.1994.51.431

Akt utracił moc
Wersja od: 9 września 1994 r.

UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 9 września 1994 r.
w sprawie zasad zgłaszania kandydatów oraz powoływania i odwoływania członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Na podstawie art. 7 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 1993 r. Nr 7, poz. 34) uchwala się, co następuje:
1.
Prawo zgłaszania kandydatów na członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przysługuje grupie co najmniej 7 senatorów. Senator może udzielić poparcia co najwyżej 2 kandydatom.
2.
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, wraz z uzasadnieniem (uwzględniającym w szczególności kryteria dotyczące kandydata wynikające z ustawy o radiofonii i telewizji) i zgodą kandydata na kandydowanie, składa się na piśmie do Komisji Kultury, Środków Przekazu, Wychowania Fizycznego i Sportu w terminie:
1)
21 dni przed upływem kadencji członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji lub
2)
14 dni od dnia potwierdzenia przez Prezydenta wygaśnięcia kadencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w wyniku odrzucenia przez Sejm i Senat sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ze swej działalności, lub
3)
14 dni od dnia odwołania członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji lub jego śmierci.
1.
Komisja Kultury, Środków Przekazu, Wychowania Fizycznego i Sportu przeprowadza na jawnym posiedzeniu przesłuchanie kandydatów na członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
2.
Komisja Kultury, Środków Przekazu, Wychowania Fizycznego i Sportu przedstawia Senatowi sprawozdanie zawierające listę prawidłowo zgłoszonych kandydatów na członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz opinię Komisji o kandydatach.
3.
Na posiedzeniu Senatu senatorowie mogą zadawać pytania kandydatom na członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Senat podejmuje uchwałę o powołaniu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością ważnie oddanych głosów, w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby senatorów.

1.
Jeżeli w głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości głosów, przeprowadza się kolejne tury głosowania z kolejnym wyłączeniem kandydata, który uzyskał najmniejszą liczbę głosów. Przy równej liczbie głosów o wyłączeniu decyduje losowanie.
2.
Jeżeli w głosowaniu nie powołano wszystkich członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, 14-dniowy termin do zgłaszania kandydatów na nie obsadzone miejsca członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji liczy się od dnia następnego po dniu głosowania.
1.
Senat może odwołać członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wyłącznie w przypadkach określonych w art. 7 ust. 6 ustawy o radiofonii i telewizji.
2.
Senat podejmuje uchwałę o odwołaniu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością ważnie oddanych głosów, w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby senatorów.
3.
W wypadku odwołania członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji lub jego śmierci przed upływem kadencji Senat powołuje nowego członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na okres do końca tej kadencji. Do zasad zgłaszania kandydatów art. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.