Zasady zaopatrzenia jednostek drobnej wytwórczości w artykuły niezbędne do świadczenia usług dla ludności.

Monitor Polski

M.P.1974.1.1

Akt utracił moc
Wersja od: 9 stycznia 1974 r.

UCHWAŁA Nr 306
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 grudnia 1973 r.
w sprawie zasad zaopatrzenia jednostek drobnej wytwórczości w artykuły niezbędne do świadczenia usług dla ludności.

W celu zapewnienia dodatkowych możliwości poprawy zaopatrzenia materiałowo-technicznego jednostek drobnej wytwórczości, świadczących usługi dla ludności, jak również w celu uproszczenia trybu ich zaopatrywania - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Uchwała określa zasady zaopatrzenia jednostek drobnej wytwórczości, nadzorowanych i koordynowanych przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług, w niezbędne do świadczenia usług dla ludności: surowce, materiały, artykuły techniczne, części zamienne i narzędzia pracy, z wyjątkiem maszyn, zwane dalej "artykułami zaopatrzenia materiałowo-technicznego".
2.
Przez jednostki drobnej wytwórczości, o których mowa w ust. 1, rozumie się:
1)
państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe i usługowe,
2)
spółdzielnie pracy, inwalidów, spożywców, gminne spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz zakłady własne związków tych spółdzielni,
3)
organizacje społeczne prowadzące działalność gospodarczą na podstawie zezwolenia Ministra Finansów,
4)
spółdzielnie rzemieślnicze i spółdzielnie rzemieślnicze osób prawnych.
Jednostki drobnej wytwórczości nabywają rozdzielane i nie rozdzielane artykuły zaopatrzenia materiałowo-technicznego niezbędne do świadczenia usług dla ludności na podstawie zamówień składanych bezpośrednio do właściwych jednostek zajmujących się sprzedażą tych artykułów (§ 6).
1.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług jest uprawniony do żądania od jednostek zbytu (central handlowych), nadzorowanych przez innych ministrów, informacji o kształtowaniu się popytu na artykuły zaopatrzenia materiałowo-technicznego będące przedmiotem ich wyłącznego obrotu, a niezbędne dla jednostek drobnej wytwórczości do świadczenia usług dla ludności.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług ustala corocznie, na podstawie analizy popytu oraz założeń planowych rozwoju usług dla ludności, orientacyjne potrzeby jednostek drobnej wytwórczości w zakresie podstawowych artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego niezbędnych do świadczenia usług dla ludności i zgłasza je właściwym ministrom w celu uwzględnienia w bilansach krajowych oraz programach produkcji i importu.
1.
Sprzedaż jednostkom drobnej wytwórczości artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego niezbędnych do świadczenia usług dla ludności dokonywana jest z funduszu rynkowego artykułów przeznaczonych na zaopatrzenie ludności i innych odbiorców rynkowych, zwanego dalej "funduszem rynkowym", obejmującego ilości określone w planach rozdziału i bilansach obrotu towarowego dla Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług, innych ministrów i centralnych związków spółdzielni.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług, inni ministrowie i centralne związki spółdzielni zapewnia zaspokojenie potrzeb ludności oraz potrzeb jednostek drobnej wytwórczości związanych ze świadczeniem usług dla ludności w zakresie artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego objętych funduszem rynkowym, a w razie konieczności wprowadzą okresowe limitowanie sprzedaży niezbędnych do świadczenia usług artykułów deficytowych.
3.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług określa szacunkowo w planach rocznych i kwartalnych wartość planowanej sprzedaży artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego z funduszu rynkowego.
1.
Sprzedaż artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego, niezbędnych do świadczenia usług dla ludności, a nie objętych funduszem rynkowym, dokonywana jest na zasadzie priorytetu z ilości ustalonych w planach rozdziału i bilansach materiałowych na zaopatrzenie drobnych odbiorców pozarynkowych.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług uzgadnia corocznie z właściwymi ministrami wykazy artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego niezbędnych do świadczenia usług dla ludności, a nie objętych funduszem rynkowym, oraz orientacyjne potrzeby jednostek drobnej wytwórczości na te artykuły.
3.
Właściwi ministrowie zapewnią jednostkom drobnej wytwórczości świadczącym usługi dla ludności zaspokojenie potrzeb w zakresie artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego, objętych wykazami (ust. 2), a w razie konieczności mogą wprowadzić w uzgodnieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług okresowe limitowanie sprzedaży niezbędnych do świadczenia usług artykułów deficytowych.
1.
Jednostki drobnej wytwórczości nabywają artykuły zaopatrzenia materiałowo-technicznego przeznaczone na świadczenie usług dla ludności w jednostkach zbytu i hurtu nadzorowanych i koordynowanych przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług oraz w hurtowniach jednostek nadzorowanych przez innych ministrów, a w ilościach detalicznych - zwyczajowo stosowanych w detalu - także w jednostkach uspołecznionego handlu detalicznego.
2.
Zamówienia na artykuły, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać adnotację, że dotyczą one zaopatrzenia materiałowo-technicznego do świadczenia usług dla ludności.
3.
Przewodniczący Państwowej Komisji Cen ustali w terminie do dnia 31 stycznia 1974 r. zasady stosowania cen przy sprzedaży jednostkom drobnej wytwórczości artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego w wypadkach nie uregulowanych przepisami uchwały nr 26 Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1967 r. w sprawie różnic budżetowych oraz zasad stosowania niektórych cen (Monitor Polski Nr 13, poz. 65).
Właściwi ministrowie zapewnią dla celów premiowania pracowników jednostek zbytu, hurtu i detalu zaliczanie wartości artykułów sprzedanych jednostkom drobnej wytwórczości, niezbędnych do świadczenia usług dla ludności, do wykonania planów sprzedaży dla ludności.
1.
Artykuły zaopatrzenia materiałowo-technicznego nabyte do świadczenia usług dla ludności nie mogą być zużyte na inne cele.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług zapewni kontrolę prawidłowego wykorzystania przez jednostki drobnej wytwórczości artykułów, o których mowa w ust. 1.
Upoważnia się Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług do rozciągnięcia przepisów uchwały na inne jednostki gospodarki uspołecznionej świadczące usługi dla ludności.
Traci moc uchwała nr 121 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1959 r. w sprawie zaopatrzenia drobnej wytwórczości w materiały rozdzielane (Monitor Polski z 1969 r. Nr 33, poz. 150 i z 1970 r. Nr 10, poz. 85).
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.