Zasady zaopatrywania prywatnych przedsiębiorstw handlu detalicznego i zakładów przemysłu gastronomicznego.

Monitor Polski

M.P.1965.45.254

Akt utracił moc
Wersja od: 7 września 1966 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 31 lipca 1965 r.
w sprawie zasad zaopatrywania prywatnych przedsiębiorstw handlu detalicznego i zakładów przemysłu gastronomicznego.

Na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz § 1 zarządzenia nr 22 Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 lutego 1958 r. w sprawie przekazania Ministrowi Handlu Wewnętrznego uprawnień do wydawania przepisów o zaopatrywaniu prywatnych przedsiębiorstw handlu detalicznego i przemysłu gastronomicznego (Monitor Polski Nr 10, poz. 59) zarządza się, co następuje:
1.
Źródłami zaopatrzenia prywatnych przedsiębiorstw handlu detalicznego i zakładów przemysłu gastronomicznego w artykuły spożywcze i przemysłowe są:
1)
nie uspołeczniona drobna wytwórczość (przemysł prywatny, rzemiosło, przemysł domowy i ludowy) oraz prywatne przedsiębiorstwa handlu hurtowego,
2)
producenci rolni - w zakresie produktów dopuszczonych do skupu wolnorynkowego przez przedsiębiorstwa nie uspołecznione,
3)
indywidualni rybacy - w zakresie ryb morskich i słodkowodnych, z wyjątkiem łososiowatych (łososie, trocie), węgorzy i sandaczy,
4)
jednostki zbytu organizacji społecznych, prowadzące działalność gospodarczą na podstawie zezwolenia Ministra Finansów,
5)
rzemieślnicze spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu,
6)
państwowe i spółdzielcze jednostki handlu hurtowego oraz uspołecznione zakłady produkcyjne w branżach, w których nie działają jednostki handlu hurtowego,
7)
zakup od ludności przedmiotów używanych, towarów pochodzenia zagranicznego oraz towarów nabytych przez osoby zbywające w instytucjach zajmujących się eksportem wewnętrznym,
8)
tucz przyzakładowy, prowadzony przez prywatne zakłady gastronomiczne dla uzupełnienia zaopatrzenia własnych przedsiębiorstw na warunkach i zasadach ustalonych odrębnymi przepisami.
2.
Zasady zakupu produktów rolnych dopuszczonych do skupu wolnorynkowego (ust. 1 pkt 2) reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 maja 1964 r. w sprawie zezwoleń na prowadzenie przedsiębiorstw handlowych i na wykonywanie usług handlowych oraz na prowadzenie zakładów przemysłu gastronomicznego przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 20, poz. 120 i Nr 27, poz. 178).
Zakazuje się obrotu (zakupu i sprzedaży) tkaninami z metrażu przez prywatne przedsiębiorstwa handlu detalicznego.
1.
Zakup przez prywatne przedsiębiorstwa handlu detalicznego i zakłady przemysłu gastronomicznego od ludności towarów pochodzenia zagranicznego oraz towarów nabytych w instytucjach zajmujących się eksportem wewnętrznym może być dokonywany tylko w ramach określonego w zezwoleniu zakresu działania przedsiębiorstwa. Zakup może być dokonany pod warunkiem dołączenia do dowodu zakupu towarów dowodu odprawy celnej ostatecznej, stwierdzającej, że towar został dopuszczony do obrotu na polskim obszarze celnym, lub dowodu nabycia towaru w instytucji zajmującej się eksportem wewnętrznym.
2.
Jeżeli nabywana jest tylko część artykułów wymienionych w dowodzie odprawy celnej lub w dowodzie nabycia towaru w instytucji zajmującej się eksportem wewnętrznym, nabywca obowiązany jest odnotować w swoich aktach dane dotyczące daty i numeru dowodu celnego lub dowodu nabycia towaru, ilość towaru, na jaką jest wystawiony dowód, oraz nazwę instytucji wystawiającej dowód. Na dowodzie odprawy celnej lub dowodzie zakupu towaru nabywca obowiązany jest odnotować ilość nabytego towaru oraz potwierdzić dokonaną adnotację czytelnym podpisem, datą i pieczęcią przedsiębiorstwa.
Zaopatrzenie prywatnych przedsiębiorstw handlu detalicznego w artykuły spożywcze przez jednostki wymienione w § 1 ust. 1 pkt 6 może obejmować następujące artykuły:
1)
mąki pszenne, cukier, kasze, pieczywo, wyroby mączno-cukiernicze, suchary, makaron oraz przetwory ziemniaczane,
2)
olej, margarynę, jaja, mleko spożywcze, napoje mleczne, twarogi, sery topione oraz lody,
3)
sól, ocet, musztardę, drożdże, środki odżywcze i koncentraty spożywcze, z wyjątkiem ekstraktu kawy "Marago", kawę zbożową oraz miód sztuczny,
4)
warzywa, owoce, fasolę, groch, marmoladę, przetwory warzywno-owocowe oraz konserwy warzywne i warzywno-mięsne,
5)
cukierki, z wyjątkiem cukierków czekoladowych i oblewanych czekoladą, piwo, wody gazowane, wina owocowe, papierosy oraz zapałki.
Prywatne przedsiębiorstwa handlu detalicznego mogą zaopatrywać się w jednostkach wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 6 w artykuły przemysłowe, których wykazy ustala Minister Handlu Wewnętrznego; wykazy tych artykułów podawane są do wiadomości za pośrednictwem właściwych organizacji prywatnego handlu i usług.
1.
Zaopatrywanie się przez prywatne przedsiębiorstwa handlu detalicznego w jednostkach wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 6 wymaga zgody organu do spraw handlu prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej.
2.
Wyrażenie zgody następuje przez dokonanie adnotacji w zezwoleniu na prowadzenie przedsiębiorstwa.
1.
Zaopatrzenie prywatnych zakładów gastronomicznych przez jednostki wymienione w § 1 ust. 1 pkt 6 obejmuje podstawowe niezbędne surowce i towary handlowe, w szczególności:
1)
mięso (w tym również mięso końskie), tłuszcze wieprzowe, łój, podroby, wędliny i wyroby wędliniarskie oraz garmażeryjne,
2)
ryby, przetwory rybne i śledzie,
3)
tłuszcze roślinne (olej, margarynę, ceres) oraz jaja, mleko spożywcze i inne przetwory mleczarskie,
4)
cukier, sól, mąki pszenne, pieczywo, pieczywo cukiernicze trwałe, kasze, płatki owsiane, strączkowe, makarony, ryż, ocet, musztardę, przyprawy, drożdże, warzywa, owoce, przetwory warzywno-owocowe, koncentraty spożywcze, konserwy warzywne i warzywno-mięsne,
5)
kawę naturalną, herbatę, kawę zbożową, cykorię, wody mineralne i gazowane, piwo, wina oraz inne napoje alkoholowe,
6)
papierosy, cygara, zapałki.
2.
Zaopatrzenie prywatnych zakładów gastronomicznych w artykuły wymienione w ust. 1 odbywa się w ramach rozdzielników ustalonych przez organy do spraw handlu prezydiów rad narodowych.
Jednostki wymienione w § 1 ust. 1 pkt 6 prowadzące sprzedaż dla przedsiębiorstw prywatnych mogą dokonywać tej sprzedaży tylko przedsiębiorstwom posiadającym zezwolenie na prowadzenie przedsiębiorstwa, a jeżeli chodzi o przedsiębiorstwa handlu detalicznego - tylko w razie posiadania ponadto zgody, o której mowa w § 6.
Jednostki handlu hurtowego prowadzące sprzedaż dla przedsiębiorstw prywatnych obowiązane są przechowywać dowody sprzedaży prywatnym przedsiębiorstwom według poszczególnych odbiorców i w porządku chronologicznym. W dowodach sprzedaży (fakturach), oprócz danych określonych właściwymi przepisami, należy podawać numer i datę zezwolenia na prowadzenie przedsiębiorstwa.
Sprzedaż towarów (surowców) dla prywatnych przedsiębiorstw handlu detalicznego i zakładów przemysłu gastronomicznego przez uspołecznione jednostki handlu hurtowego lub zakłady produkcyjne następuje za gotówkę, po ocenach obowiązujących dla uspołecznionych przedsiębiorstw handlu detalicznego i przemysłu gastronomicznego.
(skreślony).
Zarządzenie nie narusza ograniczeń, wynikających z innych przepisów dotyczących obrotu towarowego i zaopatrzenia.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 31 marca 1958 r. w sprawie zasad zaopatrywania prywatnych przedsiębiorstw handlu detalicznego i przemysłu gastronomicznego (Monitor Polski z 1958 r. Nr 23, poz. 138, z 1959 r. Nr 6, poz. 26 i z 1962 r. Nr 11, poz. 38).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 11 skreślony przez § 1 zarządzenia z dnia 21 listopada 1966 r. (M.P.66.66.316) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 września 1966 r.