Zasady zaliczania okresów pracy uprawniających pracowników jednostek badawczo-rozwojowych do dodatków za wysługę lat.

Monitor Polski

M.P.1986.11.75

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1986 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA - KIEROWNIKA URZĘDU POSTĘPU NAUKOWO-TECHNICZNEGO I WDROŻEŃ
z dnia 21 marca 1986 r.
w sprawie zasad zaliczania okresów pracy uprawniających pracowników jednostek badawczo-rozwojowych do dodatków za wysługę lat.

Na podstawie art. 55 ust. 3 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-naukowych (Dz. U. Nr 36, poz. 170) zarządza się, co następuje:
Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat zalicza się wszystkie okresy zatrudnienia w uspołecznionych zakładach pracy, z wyłączeniem okresów zatrudnienia w zakładach pracy, w których umowa o pracę:
1)
wygasła wskutek porzucenia pracy przez pracownika,
2)
została rozwiązana przez zakład pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika,
3)
została rozwiązana przez pracownika za wypowiedzeniem,
4)
wygasła z przyczyn, o których mowa w art. 41 ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych.
Dyrektor jednostki badawczo-rozwojowej może w uzasadnionych przypadkach zaliczyć do okresu uprawniającego do dodatku za wysługę lat okres zatrudnienia, w którym stosunek pracy został rozwiązany przez pracownika za wypowiedzeniem.
Do okresu uprawniającego do dodatku za wysługę lat zalicza się także inne okresy na podstawie odrębnych przepisów.
1.
Dodatek za wysługę lat przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie.
2.
Dodatek za wysługę lat przysługuje również za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, na które pracownik otrzymuje zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
1.
Dodatek za wysługę lat wypłacany jest w okresach miesięcznych, w terminach wypłaty wynagrodzenia:
1)
począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub prawo do wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,
2)
za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub prawo do wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.
2.
Jeżeli zaliczenie okresu zatrudnienia, o którym mowa w § 2, powoduje nabycie prawa do dodatku za wysługę lat lub do dodatku w podwyższonej wysokości, wypłaca się ten dodatek począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podjęto decyzję o zaliczeniu tego okresu.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do dodatków za wysługę lat za okres od dnia 1 stycznia 1986 r.