Zasady wynagradzania w okresie czasowego unieruchomienia całości lub części zakładów pracy z powodu braku węgla.

Monitor Polski

M.P.1956.102.1183

Akt utracił moc
Wersja od: 1 grudnia 1956 r.

ZARZĄDZENIE NR 374
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 12 grudnia 1956 r.
w sprawie zasad wynagradzania w okresie czasowego unieruchomienia całości lub części zakładów pracy z powodu braku węgla.

1.
Postanawia się, że w razie czasowego unieruchomienia produkcji całości lub części zakładów pracy z powodu braku węgla robotników należy zatrudnić przy pracach remontowych, konserwacji urządzeń produkcyjnych zakładu oraz przy pracach porządkowych w zakładzie.
2.
Zakład pracy może w porozumieniu z prezydium właściwej rady narodowej delegować pracownika na okres wstrzymania pracy w zakładzie do pracy na terenie miejscowości jego stałego zatrudnienia z utrzymaniem zasad wynagradzania określonych niniejszym zarządzeniem.
Robotnikom, którzy przez okres unieruchomienia produkcji zatrudnieni są przy innych pracach nie wynikających z ich normalnych obowiązków, należy wypłacać wynagrodzenie według ilości i jakości wykonanej pracy, z tym że nie może być ono niższe od przeciętnego wynagrodzenia z okresu ostatnich 3 miesięcy, obliczonego według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
W stosunku do pracowników umysłowych, którzy są premiowani w zależności od wyników całego zakładu lub wydziału, w razie zatrzymania produkcji w całym zakładzie lub jego części należy dla obliczania premii korygować plan produkcji o ilość i wartość wynikającą ze zmniejszenia produkcji za okres unieruchomienia zakładu lub jego części.
Upoważnia się dyrektorów zakładów do udzielania w okresie unieruchomienia zakładu lub jego części bezpłatnych urlopów tym pracownikom, którzy wystąpią o przyznanie im takich urlopów, z zachowaniem uprawnień do wypłaty zasiłku rodzinnego.
Właściwi ministrowie wydadzą zarządzenia wykonawcze dla podległych im zakładów pracy.
Wykonanie zarządzenia porucza się zainteresowanym ministrom.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 grudnia 1956 r.