Zasady wynagradzania osób zatrudnionych przy czynnościach obsługowych prezydium gromadzkiej rady narodowej.

Monitor Polski

M.P.1955.120.1586

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1956 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 4 lipca 1955 r.
w sprawie zasad wynagradzania osób zatrudnionych przy czynnościach obsługowych prezydium gromadzkiej rady narodowej.

Na podstawie § 5 uchwały nr 849 Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1954 r. w sprawie trybu powoływania, awansowania, przenoszenia, zwalniania i uposażenia pracowników gromadzkiej rady narodowej (Monitor Polski Nr 118, poz. 1668) zarządza się, co następuje:
Przez czynności obsługowe rozumie się utrzymywanie czystości, doręczanie korespondencji i zawiadomień prezydium w obrębie gromady oraz wykonywanie wszystkich innych czynności objętych umową zlecenia.
1.
Osobom angażowanym doraźnie do czynności obsługowych przysługuje wynagrodzenie płatne po wykonaniu czynności, osobom zaangażowanym na miesiąc lub dłużej - płatne miesięcznie z dołu.
2. 1
Wysokość wynagrodzenia ustala się indywidualnie w każdym prezydium gromadzkiej rady narodowej zależnie od zakresu czynności obsługowych i odpowiednio do wielkości pomieszczeń i obszaru gromady, przyjmując za podstawę wymiaru stawki wynagrodzenie wynoszące 2,65 zł za godzinę, odpowiadające obowiązującym stawkom wynagrodzenia gońców, sprzątaczek i robotników niewykwalifikowanych przy pracy lekkiej.
3.
Wysokość wynagrodzenia ustala prezydium gromadzkiej rady narodowej, z tym że suma rocznych wynagrodzeń wszystkich osób zajętych przy czynnościach obsługowych w prezydiach gromadzkich rad narodowych na terenie powiatu nie może przekraczać limitu ustalonego dla danego powiatu na te cele przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
1.
Z osobami zaangażowanymi do wykonywania czynności obsługowych prezydium gromadzkiej rady narodowej zawiera umowy zlecenia według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.
2.
Wydatki na wynagrodzenie osób zatrudnionych przy czynnościach obsługowych pokrywa się z bezosobowego funduszu płac.
Zasady wymienione w §§ 1-3 należy stosować również do osób angażowanych do czynności obsługowych, zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin w przedszkolach, szkołach, świetlicach, bibliotekach, żłobkach utrzymywanych z budżetów gromad, jak również do kucharek i sprzątaczek zatrudnionych w przedszkolach i żłobkach.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1955 r., a w stosunku do osób, o których mowa w § 4, z mocą od dnia 1 sierpnia 1955 r.

ZAŁĄCZNIK 

Wzór.

UMOWA ZLECENIA

W dniu .......... pomiędzy Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w. .. .. . ., zwanym dalej "zleceniodawcą", a ob. .......... zwanym dalej "zleceniobiorcą", zawarta została umowa treści następującej:

§ 1.
Zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonywania samodzielnie lub przez osoby trzecie na rzecz zleceniodawcy następujących czynności:
a)
utrzymanie czystości, palenie w piecach z rąbaniem i noszeniem opału w lokalu biurowym prezydium gromadzkiej rady narodowej,
b)
doręczanie korespondencji w dniu wyznaczonym przez prezydium gromadzkiej rady narodowej.
§  2.
Zleceniodawca będzie wypłacał zleceniobiorcy za wymienione w § 1 czynności wynagrodzenie w kwocie zł .......... (słownie: ..........) płatne miesięcznie (dziennie) z dołu.
§  3.
Poza wynagrodzeniem określonym w § 2 zleceniobiorcy nie przysługują z tytułu niniejszej umowy zlecenia żadne inne świadczenia, a w szczególności nie przysługują: prawo do ubezpieczenia społecznego i świadczeń z tego tytułu, prawo do urlopu, zniżek kolejowych, umundurowania, legitymacji służbowej itp.
§  4.
Zleceniodawca uprawniony jest do dochodzenia na ogólnych zasadach prawa cywilnego swoich szkód i strat z powodu niestarannego wykonywania przez zleceniobiorcę czynności, w szczególności zaś szkód Skarbu Państwa i osób trzecich z tytułu nieterminowego bądź nieprawidłowego doręczenia poczty.
§  5.
Zleceniodawca może rozwiązać umowę bezzwłocznie, gdy zleceniobiorca nie wykonuje zgodnie z umową zleconych mu czynności bądź gdy nie spełnia swych czynności przez okres trzech dni z jakichkolwiek powodów.
§  6.
W sprawach nie unormowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy kodeksu zobowiązań, dotyczące umowy zlecenia.

Podpisy:

Zleceniobiorca:

..........

Zleceniodawca:

..........

1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 6 sierpnia 1956 r. (M.P.56.76.886) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1956 r.